Το ευαγγέλιο του Θωμά

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Το ευαγγέλιο του Θωμά

Δημοσίευση από eleimon »

Παραθετω καποια αποσπασματα που μου ηρθαν με email απο φιλικο προσωπο,σας τα παραθετω να μου πειτε αν γνωριζετε αν ειναι εγκυρα η οχι.Ποιος ειναι ο διδυμος Ιουδας Θωμας?Και αν ειναι εγκυρα τοτε γιατι δεν εγινε ποτε γνωστο το ευαγγελιο του Θωμα?


~ Ενδέχεται να υπάρχουν μεταφραστικά λάθη ~


Αυτές είναι οι κρυφές ρήσεις του ζωντανού Ιησού
που κατέγραψε ο Δίδυμος Ιούδας Θωμάς

1. Κι ο Ιησούς είπε, «όποιος καταλάβει αυτές τις ρήσεις, δεν θα γευτεί τον θάνατο»

2. Ο Ιησούς είπε, «Είθε αυτός που αναζητά, να μην πάψει να αναζητά μέχρι να βρει. Κι όταν βρει, θα θορυβηθεί. Κι όταν θορυβηθεί, θα θαυμάσει, και τότε θα βασιλεύσει και θα αναπαυθεί»

3. Ο Ιησούς είπε, «Εάν αυτοί που σας έλκουν, σας πουν ‘κοιτάξτε, η βασιλεία είναι στον ουρανό’, τότε τα πετεινά του ουρανού θα φτάσουν εκεί πριν από εσάς. Εάν σας πουν ‘κοιτάξτε, η βασιλεία είναι στην θάλασσα’, τότε τα ψάρια θα φτάσουν εκεί πριν από εσάς.
Η βασιλεία του Θεού είναι μέσα σας και έξω από εσάς. Όποιος γνωρίζει τον εαυτό του, θα βρει και αυτήν (δλδ την βασιλεία). Όταν γνωρίσετε τον εαυτό σας, θα γνωρίσετε ότι είστε υιοί Θεού ζωντανού. Μα εάν δεν γνωρίσετε τον εαυτό σας, θα είστε στην φτώχεια και θα είστε η φτώχεια»

4. Ο Ιησούς είπε, «ο ηλικιωμένος άνθρωπος που δεν διστάζει να ρωτήσει ένα μικρό παιδί 7 ετών για το νόημα της ζωής, θα ζήσει. Διότι πολύ που ήταν πρώτοι θα γίνουν τελευταίοι, μα όλοι θα γίνουν Ένα στο τέλος»

5. Ο Ιησούς είπε, «να αναγνωρίζετε αυτό που είναι μπροστά σας κι αυτό που σας είναι κρυμμένο, θα αποκαλυφθεί. Διότι τίποτε το κρυφό που δεν θα αποκαλυφθεί και τίποτε το θαμμένο που δεν θα ανεγερθεί.»

6. Οι μαθητές του τον ρώτησαν, «θέλεις να νηστεύουμε; Πως πρέπει να προσευχόμαστε; Πρέπει να δίνουμε ελεημοσύνη; Τι δίαιτα θα πρέπει να ακολουθούμε;»
Ο Ιησούς απάντησε, «Μην ψεύδεστε και μην κάνετε αυτά που μισείτε, διότι όλα είναι φανερά στον Ουρανό. Κάθε τι κρυφό θα αποκαλυφθεί και κάθε τι σκεπασμένο δεν θα παραμείνει κρυφό.»


«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Το ευαγγέλιο του Θωμά

Δημοσίευση από panos0 »

Κοιτα αλλο ποιος ηταν ο Θωμας ο λεγομενος Διδυμος και αλλο εαν το εγραψε ο Θωμας.
Κοιτα τωρα συμπτωση ε? εγραψα στο αμεσως προηγουμενο ποστ μου περι χαμογελου του Ιησου το Ιωανν,11 κεφαλαιο και εδω ερχεται παλι το 11...γιατι παροτι η "καλη" απιστια του εγινε πολυ γνωστη ο Θωμας ηταν πολυ ατρομητος και θαρραλεος.

εἶπεν οὖν Θωμᾶς ὁ λεγόμενος Δίδυμος τοῖς συμμαθηταῖς Ἄγωμεν καὶ ἡμεῖς ἵνα ἀποθάνωμεν μετ' αὐτοῦ.(παμε και εμεις για να πεθανουμε μαζι με τον Χριστο. Ηθελαν να τον λιθοβολησουν οι Ιουδαιοι) Ιωανν 11-16

Αποτι ξερω ειναι αμφιβολο ποιος εγραψε αυτο το "Ευαγγελιο" και βασικα ειναι ρητα οχι αφηγηση, ρητα τα οποια, ειπε και καλα ο Ιησους.
Καποιος "εξυπνος" τωρα εγραψε εκει διαφορα εβαλε και λιγο απο Γραφη και νατο το "ευαγγελιο"...
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το ευαγγέλιο του Θωμά

Δημοσίευση από eleimon »

Ποτε δε καταλαβα,.....θα μου πεις διαβαζες για να ξερεις? Οχι,....απο που ξεφυτρωσαν ξαφνικα το ευαγγελιο του Ιουδα,του Θωμα,απο διαφορους αλλους μαθητες,αποκρυφα,παλια οι γενιες των γιαγιαδων μας δε θυμαμαι να μας ειχαν μιλησει ποτε γι αυτα,παντα γνωριζαμε τα 4 ευαγγελια,τωρα εχουν βγει ενα σωρο,και ο κοσμος που δεν ειναι διαβασμενος μπορει και να πλανηθει αν δεν ειναι κατι εγκυρο..
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Το ευαγγέλιο του Θωμά

Δημοσίευση από panos0 »

Ανα τα ετη εβγαιναν διαφοροι και εγραφαν εκει περα οτι ηθελαν και τα τιτλοφορουσαν ας πουμε πχ το ευαγγελιο του Θωμα (και καλα να αποκτησει κυρος)
Εαν εγραφε αυτη η μουφα πχ το "Ευαγγελιο του Αμπντουλ-Χασαν του Αιγυπτιου" :mrgreen: τοτε δεν θα το εγραφε μονο ο Χασαν, αλλα και οι υπολοιποι... :wink: :wink:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Μην ασχολεισε μωρε......
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το ευαγγέλιο του Θωμά

Δημοσίευση από eleimon »

Οκ Πανουλη :105 :105 :105 :105 :105 δεν ασχολουμαι....ξερεις ομως ποσοι ειναι αυτοι που πεφτουν σε πλανες με κατι τετοια?....anyway παμε γι αλλα...σ ευχαριστω πολυ..
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”