Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Σήμερα καθόμουν και κοιτούσα στη βιβλιοθήκη μου την Αγία Γραφή.
Στο μυαλό μου πέρασαν σε κλάσματα δευτερολέπτου όλες μου οι στιγμές που έπιασα αυτό το βιβλίο στα χέρια μου.
Σε νεαρή ηλικία γύρω στα 20 πήρα πρώτη φορά και διάβασα την Αγία γραφή - αποσπασματικά -
όχι με ιδιαίτερο συνειρμό.
Τώρα που είμαι σαράντα και την ξαναδιαβάζω θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποια συναισθήματα.

Στα φοιτητικά μου χρόνια τη πήρα θυμάμαι απο το βιβλιοπωλείο ΣΩΤΗΡ στο Πειραιά και ξεκίνησα να διαβάζω.
Με συναίσθημα ενος απλού ανθρώπου που διαβάζει ένα βιβλίο.
Τι ήταν αυτό που συναισθανόμουνα; Ειλικρινά; Μια ανάγνωση , πεζά και μόνο μια ανάγνωση .
Μια δίψα στην ανάγνωση ώστε να ξέρουμε τι γράφει ΚΑΙ αυτό το βιβλίο .
Απλά και μόνο;
Το έχετε νοιώσει αυτό; Περάσατε απο αυτό το στάδιο;
Και όσες φορές έτυχε να γίνουν κάποιες συζητήσεις γύρω απο θέματα της Αγίας Γραφής θυμάμαι τον εαυτό μου ,παρέα με το φραπεδάκι και με το τσιγαράκι, να συζητάμε και να αναλύουμε δήθεν τα κείμενα της Αγίας Γραφής.
Εμείς οι διανοούμενοι ( της δεκάρας )
Και τώρα; Στα σαράντα μου, μετά απο εμπειρίες ζωής, πήρα και πάλι στα χέρια μου αυτό το ΒΙΒΛΙΟ
Με τη μόνη διαφορά ότι δε το νοιώθω πλέον βιβλίο αλλά κάτι Ιερό , κάτι που μου προκαλεί δέος ,το νοιώθω σα το φακό στο σκοτάδι της ζωής μου, σα το άστρο των Χριστουγέννων που είχαν οι τρεις μάγοι οδηγό τους......................................
Πάνω απ΄'ολα δε μπορώ πλεον να κάνω μια ανάγνωση και να γυρίσω σελίδα , όχι , διαβάζω και συνομιλώ μέσα μου ρουφώ και σκέφτομαι - νοιώθω ένα κενό , και όπως τα παιδάκια μαθαίνουν στις κενές γραμμές των τετραδίων να γράφουν τα γραμματάκια απ την αρχή έτσι μέσα μου στο μυαλό μου , στη ψυχή μου ,στη σκέψη έχουν διαγραφεί αυτομάτως ότι προυπήρχε και με ανεξίτηλο μελάνι γράφονται ΟΥΣΙΕΣ πραγματικές , γεμάτες αγάπη.

Το σημαντικότερο δε , τώρα καταλαβαίνω ΤΙ γράφει , τι μου μεταφέρει , ένα βιβλίο ,σελίδες τυπωμένες σε ασπρόμαυρο φόντο γεμάτες χρωματιστά λόγια.

Εκεί που το μυαλό σταματά να σκέφτεται ,είναι όταν συνειδητοποίηση κανείς, απο ΠΟΥ προέρχονται όλα τα κείμενα μέσα στην Αγία Γραφή - πρέπει να μας πιάνει ρίγος -

Θα ήθελα αν και άλλοι συνομιλητές θέλουν να μοιραστούν την εμπειρία τους μαζί μας ,διαβάζοντας την Αγία Γραφή
nikolaos-9

Re: Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

"Η Αγία Γραφή είναι το μοναδικό βιβλίο που ο Συγγραφέας του είναι πάντα Παρών."

Ο γέροντας Παϊσιος μας προτρέπει να διαβάζουμε την Αγία Γραφή καθημερινά-ένα κεφάλαιο κάθε μέρα.

Ο άγιος Ισαάκ ο Σύρος γράφει γιά την ανάγνωση:
Η Γραφή ανυψώνει το νού και τον στρέφει κάθε στιγμή προς την κατεύθυνση του Θεού. Τον βαφτίζει από αυτό τον υλικό κόσμο με τις ενοράσεις της και τον κάνει να βρίσκεται συνεχώς υπεράνω του σώματος. Δεν υπάρχει κανένας άλλος μόχθος με τον οποίο να μπορεί κανείς να σημειώσει καλύτερη πρόοδο . Αυτά είναι τα είδη των πραγμάτων που ο άνθρωπος θα ανακαλύψει σε αυτήν, υπο τον όρο ότι θα διαβάζει την Αγία γραφή χάριν της αλήθειας.

Δε φτάνει μόνο η ανάγνωση της Αγίας Γραφής επιφανειακά, η από περιέργεια. Μπορεί όλοι μας κάποτε να τη διαβάσαμε εντελώς επιφανειακά (συμπεριλαμβανομένου και.. εμού).
Όταν με τη χάρη του Θεού συνηδειτοποιούμε τη φύση και την αμαρτωλότητά μας, νοιώθουμε πως δεν είμαστε άξιοι ούτε να το αγγίξουμε αυτό το βιβλίο. Εκεί θα πρέπει να επιμείνουμε και με κατάνηξη και δέος να διαβάζουμε έστω ένα κεφάλαιο την ημέρα, όπως συμβουλεύει ο γέροντας,
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Δεν είναι μόνο το Διαβάζω αλλά είναι το Κατανοώ -
Αν δεν έχεις ωριμότητα χρόνου μέσα σου δε θα κατανοήσεις -
Ακόμη σε διαφορετικές περιόδους αν παρατηρήσει κανείς διαφορετικά εκλαμβάνει τα εδάφια που διαβάζει -
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από filotas »

Το διάβασμα της Αγίας Γραφής είναι υποχρέωση δική μας, με σεβασμό όμως και ευλάβεια. Η κατανόηση είναι δουλειά του Αγίου Πνεύματος. Μας δίνει κάθε φορά να κατανοήσουμε εκείνο που επιτρέπει η πνευματική μας κατάσταση. Γι αυτό οι Πατέρες παρομοίασαν την Αγία Γραφή με το κρεμμύδι, που έχει πολλές στρώσεις. Κάθε φορά που διαβάζουμε, το Άγιο Πνεύμα μας αποκαλύπτει και μια ακόμη πνευματική Αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από panosgreece »

nikolaos-9 έγραψε:"Η Αγία Γραφή είναι το μοναδικό βιβλίο που ο Συγγραφέας του είναι πάντα Παρών."

Ο γέροντας Παϊσιος μας προτρέπει να διαβάζουμε την Αγία Γραφή καθημερινά-ένα κεφάλαιο κάθε μέρα.

Ο άγιος Ισαάκ ο Σύρος γράφει γιά την ανάγνωση:
Η Γραφή ανυψώνει το νού και τον στρέφει κάθε στιγμή προς την κατεύθυνση του Θεού. Τον βαφτίζει από αυτό τον υλικό κόσμο με τις ενοράσεις της και τον κάνει να βρίσκεται συνεχώς υπεράνω του σώματος. Δεν υπάρχει κανένας άλλος μόχθος με τον οποίο να μπορεί κανείς να σημειώσει καλύτερη πρόοδο . Αυτά είναι τα είδη των πραγμάτων που ο άνθρωπος θα ανακαλύψει σε αυτήν, υπο τον όρο ότι θα διαβάζει την Αγία γραφή χάριν της αλήθειας.

Δε φτάνει μόνο η ανάγνωση της Αγίας Γραφής επιφανειακά, η από περιέργεια. Μπορεί όλοι μας κάποτε να τη διαβάσαμε εντελώς επιφανειακά (συμπεριλαμβανομένου και.. εμού).
Όταν με τη χάρη του Θεού συνηδειτοποιούμε τη φύση και την αμαρτωλότητά μας, νοιώθουμε πως δεν είμαστε άξιοι ούτε να το αγγίξουμε αυτό το βιβλίο. Εκεί θα πρέπει να επιμείνουμε και με κατάνηξη και δέος να διαβάζουμε έστω ένα κεφάλαιο την ημέρα, όπως συμβουλεύει ο γέροντας,

ακριβως ετσι
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από vasilikirimp »

filotas έγραψε:Το διάβασμα της Αγίας Γραφής είναι υποχρέωση δική μας, με σεβασμό όμως και ευλάβεια. Η κατανόηση είναι δουλειά του Αγίου Πνεύματος. Μας δίνει κάθε φορά να κατανοήσουμε εκείνο που επιτρέπει η πνευματική μας κατάσταση. Γι αυτό οι Πατέρες παρομοίασαν την Αγία Γραφή με το κρεμμύδι, που έχει πολλές στρώσεις. Κάθε φορά που διαβάζουμε, το Άγιο Πνεύμα μας αποκαλύπτει και μια ακόμη πνευματική Αλήθεια.

Πολύ ωραία αυτό .......δε το γνώριζα - ακριβώς έτσι νοιώθω και ακριβώς έτσι είναι κάθε φορά είναι και διαφορετική γιατι διαγορετική είναι η πνευματική μας κατάσταση.
Ευχαριστώ Νίκο
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

vasilikirimp έγραψε:Σήμερα καθόμουν και κοιτούσα στη βιβλιοθήκη μου την Αγία Γραφή.
Στο μυαλό μου πέρασαν σε κλάσματα δευτερολέπτου όλες μου οι στιγμές που έπιασα αυτό το βιβλίο στα χέρια μου.
Σε νεαρή ηλικία γύρω στα 20 πήρα πρώτη φορά και διάβασα την Αγία γραφή - αποσπασματικά -
όχι με ιδιαίτερο συνειρμό.
Τώρα που είμαι σαράντα και την ξαναδιαβάζω θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποια συναισθήματα.

Στα φοιτητικά μου χρόνια τη πήρα θυμάμαι απο το βιβλιοπωλείο ΣΩΤΗΡ στο Πειραιά και ξεκίνησα να διαβάζω.
Με συναίσθημα ενος απλού ανθρώπου που διαβάζει ένα βιβλίο.
Τι ήταν αυτό που συναισθανόμουνα; Ειλικρινά; Μια ανάγνωση , πεζά και μόνο μια ανάγνωση .
Μια δίψα στην ανάγνωση ώστε να ξέρουμε τι γράφει ΚΑΙ αυτό το βιβλίο .
Απλά και μόνο;
Το έχετε νοιώσει αυτό; Περάσατε απο αυτό το στάδιο;
Και όσες φορές έτυχε να γίνουν κάποιες συζητήσεις γύρω απο θέματα της Αγίας Γραφής θυμάμαι τον εαυτό μου ,παρέα με το φραπεδάκι και με το τσιγαράκι, να συζητάμε και να αναλύουμε δήθεν τα κείμενα της Αγίας Γραφής.
Εμείς οι διανοούμενοι ( της δεκάρας )
Και τώρα; Στα σαράντα μου, μετά απο εμπειρίες ζωής, πήρα και πάλι στα χέρια μου αυτό το ΒΙΒΛΙΟ
Με τη μόνη διαφορά ότι δε το νοιώθω πλέον βιβλίο αλλά κάτι Ιερό , κάτι που μου προκαλεί δέος ,το νοιώθω σα το φακό στο σκοτάδι της ζωής μου, σα το άστρο των Χριστουγέννων που είχαν οι τρεις μάγοι οδηγό τους......................................
Πάνω απ΄'ολα δε μπορώ πλεον να κάνω μια ανάγνωση και να γυρίσω σελίδα , όχι , διαβάζω και συνομιλώ μέσα μου ρουφώ και σκέφτομαι - νοιώθω ένα κενό , και όπως τα παιδάκια μαθαίνουν στις κενές γραμμές των τετραδίων να γράφουν τα γραμματάκια απ την αρχή έτσι μέσα μου στο μυαλό μου , στη ψυχή μου ,στη σκέψη έχουν διαγραφεί αυτομάτως ότι προυπήρχε και με ανεξίτηλο μελάνι γράφονται ΟΥΣΙΕΣ πραγματικές , γεμάτες αγάπη.

Το σημαντικότερο δε , τώρα καταλαβαίνω ΤΙ γράφει , τι μου μεταφέρει , ένα βιβλίο ,σελίδες τυπωμένες σε ασπρόμαυρο φόντο γεμάτες χρωματιστά λόγια.

Εκεί που το μυαλό σταματά να σκέφτεται ,είναι όταν συνειδητοποίηση κανείς, απο ΠΟΥ προέρχονται όλα τα κείμενα μέσα στην Αγία Γραφή - πρέπει να μας πιάνει ρίγος -

Θα ήθελα αν και άλλοι συνομιλητές θέλουν να μοιραστούν την εμπειρία τους μαζί μας ,διαβάζοντας την Αγία Γραφή

Πολύ περιεκτικά τα λόγια σου Βασιλική.

Και σε μένα είναι πλέον μιά εμπειρία , κάθε φορά που ανοίγω την Αγία Γραφή.
Όπου πέσει το μάτι μου , είναι σαν να γίνεται μία έκκρηξη , ενοιών και εικόνων.
Λυπάμαι μόνο που άργησα πάρα πολύ , να ξεκινήσει , αυτό το θάυμα.

Δόξα τω Θεώ.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από aposal »

Βασιλική, όλα αυτά να μας τα πεις και από κοντά, την Κυριακή!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Ότι μπορώ να σας πω θα το πω - ίσως όμως όχι και όλα, γιατι τώρα τελευταία μιλώντας και νοιώθωντας τελικά κάπως πιο έντονα συνέχεια μου έρχεται και κλαίω..............

:aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαβάζω - Κατανοώ την Αγία Γραφή

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Κάθε φορά που τη διαβάζω,
κάθε φορά την ανακαλύπτω..
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”