Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από smarti »

Παιδιά διαβάζοντας την Παλαιά Διαθήκη, πολλά σημεία η και μάλλον πάρα πολλές σελίδες ούτε καν τις διαβάζω....και ρωτάω "είναι σωστό αυτό"? Εσείς την έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?
Πχ εμένα μου αρέσει πολύ η Σοφία Σέραχ, οι Παροιμίες, και κάποιοι προφήτες. Υπάρχουν όμως αλλά που δεν τα δίνω καμία σημασία. Είναι σωστό αυτό?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

smarti έγραψε:Παιδιά διαβάζοντας την Παλαιά Διαθήκη, πολλά σημεία η και μάλλον πάρα πολλές σελίδες ούτε καν τις διαβάζω....και ρωτάω "είναι σωστό αυτό"? Εσείς την έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?
Πχ εμένα μου αρέσει πολύ η Σοφία Σέραχ, οι Παροιμίες, και κάποιοι προφήτες. Υπάρχουν όμως αλλά που δεν τα δίνω καμία σημασία. Είναι σωστό αυτό?

ΟΧΙ.... αλλά κοίτα Σμαρώ.... τότε οι άνθρωποι είχαν ξεφύγει πολύ από το Θεό, γιατί είχαν παραδοθεί στα πάθη.... μπας και πέσει λίγο η υπερηφάνεια που τους θανάτωσε και έκοψε την κοινωνία με το Πνεύμα το Αγιο...

Βουτηγμένοι μέχρι το μεδούλι στην αμαρτία είχαν σκληρύνει και ο Θεός πάλι από απέραντη αγάπη για μας έβαζε νόμους που ήταν αρμοστοί με την πνευματική κατάσταση των ανθρώπων. Δηλαδή ότι τους δινόταν ήταν μελετημένο μες την Σοφία Του.... και εμένα μου αρέσει η Σοφία Σιράχ. :8

....και ευτυχώς για την απέραντη Αγάπη Του που μας δώθηκε με τη Καινή Διαθήκη και μας τράβηξε απο το βούρκο και τον Αδη, δίνοντάς μας την επιλογή Της Ζωής.... ή του αιωνίου θανάτου αλλιώς χαθήκαμε!!!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από smarti »

Το Όχι είναι προς στο ερώτημα αν είναι σωστο η προς το ερώτημα αν έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη? Ευχαριστώ πολύ για την ανοχή σου καί για το ότι μου απαντας. Όλο ρωτάω και εγώ η ταλαίπωρη.....
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από smarti »

:7
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ναι μιας και τελειώσαμε την Καινή Διαθήκη και την κατανοήσαμε κιόλας....
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

smarti έγραψε:Το Όχι είναι προς στο ερώτημα αν είναι σωστο η προς το ερώτημα αν έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη? Ευχαριστώ πολύ για την ανοχή σου καί για το ότι μου απαντας. Όλο ρωτάω και εγώ η ταλαίπωρη.....


Το ΟΧΙ σμαραγδένια μου αδερφούλα είναι ως προς τον τίτλο σου με ερωτηματικό :8

Μια φορά πριν 100 χρόνια ένας φίλος μου homicide detective αστυνομικός L.A.P.D. μου είχε πει με παράπονο ότι εμείς οι γυναίκες δεν απαντάμε ποτέ με ευθύτητα σε ερωτήσεις... έτσι κι εγώ έμαθα για χάρη του να το κάνω για να μας βγάλω ασπροπρόσωπες...
:wink:
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από smarti »

Vielen dank allerseits. :mrgreen:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από johnge »

Σμαρώ νομίζω πως η Παλαιά Διαθήκη περιέχει αρκετά δύσκολα κείμενα (τουλάχιστον δύσκολα για μένα).

Δεν πράτεις άσχημα με το να προσπερνάς κάποια κείμενα δυσκολονόητα πιστεύω. Θα πρέπει όμως να απευθυνθείς στον πνευματικό σου, ώστε να σε βοηθήσει με την ανάγνωση της Παλαιάς Διαθήκης. Υπάρχουν έννοιες και πράξεις που ίσως εμείς να μην έχουμε το πνευματικό βάραθρο να καταλάβουμε και σίγουρα δεν μπορούμε να καταλάβουμε το θέλημα του Θεού και έτσι να σκανδαλιστούμε. Δεν είναι τυχαίο πως αυτοί που πολεμούν την Ορθοδοξία κάνουν συχνά αναφορές σε κείμεντα της Παλαιάς Διαθήκης. Παρουσιάζουν τον Θεό αιμοβόρο και απάνθρωπο. Ξέρουμε πολύ καλά όμως πως δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

smarti έγραψε:Vielen dank allerseits. :mrgreen:
Bitte!
Meine Freude, mein Schatz
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από smarti »

johnge έγραψε:Σμαρώ νομίζω πως η Παλαιά Διαθήκη περιέχει αρκετά δύσκολα κείμενα (τουλάχιστον δύσκολα για μένα).

Δεν πράτεις άσχημα με το να προσπερνάς κάποια κείμενα δυσκολονόητα πιστεύω. Θα πρέπει όμως να απευθυνθείς στον πνευματικό σου, ώστε να σε βοηθήσει με την ανάγνωση της Παλαιάς Διαθήκης. Υπάρχουν έννοιες και πράξεις που ίσως εμείς να μην έχουμε το πνευματικό βάραθρο να καταλάβουμε και σίγουρα δεν μπορούμε να καταλάβουμε το θέλημα του Θεού και έτσι να σκανδαλιστούμε. Δεν είναι τυχαίο πως αυτοί που πολεμούν την Ορθοδοξία κάνουν συχνά αναφορές σε κείμεντα της Παλαιάς Διαθήκης. Παρουσιάζουν τον Θεό αιμοβόρο και απάνθρωπο. Ξέρουμε πολύ καλά όμως πως δεν είναι έτσι τα πράγματα.
εΥχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όντως έτσι είναι και έχεις δίκαιο.... δεν το εχω αναφέρει πότε στον πνευματικο μου.Καιρός λοιπόν. Ευχαριστώ και πάλι.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”