Η πρώτη φορά στο Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από g_aggelos »

Αγαπητέ Παναγιώτη

Δεν μιλούσα τόσες ημέρες γιατί ήθελα να το δω τελειωμένο.

Φυσικά θα σου πω ότι και οι υπόλοιποι: Με συγκίνησες αφάνταστα με την όλη περιγραφή σου, όταν έρχονταν στο μυαλό μου όλες αυτές οι εικόνες.
Βέβαια, την εποχή που μας περιγράφεις το όρος, δεν είχα την τύχη να την ζήσω, όμως κάποια πράγματα μένουν αναλοίωτα στο μυαλό μου.
Όπως για παράδειγμα η "άγρια" μα συνάμα καλοσυνάτη φύση, που την νιώθεις και την φοβάσαι όταν περπατάς στα απότομα μονοπάτια της, αλλά με τίποτα δεν σταματάς γιατί νιώθεις την σιγουριά της αγάπης της.
Και δεν συζητώ για όλους αυτούς τους γέροντες, που ακόμα και τώρα που ο κόσμος είναι πολλαπλάσιος από τότε, ακούραστα διακονούν τον κάθε ταξιδιώτη στο "σπίτι" τους.
Και φυσικά δεν έχει αλλάξει ακόμα ένα πράγμα: ΕΥΛΟΓΕΙΤΕ - Ο ΚΥΡΙΟΣ !!!

Περιτό να πω, πόσες σελίδες του word γέμισε η ιστορία σου, γιατί πιστεύω ότι πολλοί θα έκαναν το ίδιο πράγμα με εμένα. Αλλά για όσους δεν το έκαναν, θα πληροφορήσω ότι πλυμμήρισα 39 ολόκληρες σελίδες με Άγιον Όρος...

Το ευχαριστώ είναι λίγο, μπροστά στην χαρά που μου έδωσες.


Άγγελος
ANDRE
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 28, 2007 5:00 am

Re: Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από ANDRE »

ΚΥΡΙΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ,
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ. ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΑΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ (1980). ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΙΑ ΑΠΙΘΑΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΑΝΑΒΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 15 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΟΠΟΤΕ ΓΥΡΙΣΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ, ΙΔΙΩΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ ΣΤΗ ΣΙΜΩΝΟΠΕΤΡΑ. ΑΠΟ ΤΟ 1997 ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΑΥΓΟΥΣΤΟ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΕ ΑΞΙΩΝΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ, ΓΕΜΙΖΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ... ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Θάθελα από καρδιάς να ευχαριστήσω όλους τους αδελφούς, που είτε εδώ, είτε με προσωπικά μηνύματά τους, μου λένε τόσο καλά λόγια, που ειλικρινά, δεν νομίζω ότι τα αξίζω.
Και που πέρα από τα καλά τους λόγια για την ιστορία που έγραψα, μου εκφράζουν και ειλικρινή αγάπη, πράγμα που είναι και το σημαντικότερο.
Θάθελα να ευχαριστήσω τον καθένα ξεχωριστά, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.
Θέλω όμως να απευθυνθώ ιδιαίτερα στον Απόστολο, ο οποίος με έχει πραγματικά κατασκλαβώσει με τις τόσο ευγενικές του κουβέντες και τις προτροπές του, να γράψω και για άλλα ταξίδια μου στο Ορος.
Μέχρι και βιβλίο μου πρότεινε να γράψω ο καλός μου αδελφός!

Αγαπητέ μου Απόστολε. Φαντάζομαι ότι, ανάλογα και με τον χρόνο που θα διαθέτω στο εγγύς μέλλον, θα περιγράψω και άλλες Αγιορείτικες εμπειρίες μου, αρχίζοντας ίσως από αυτήν που θα ακολουθήσει σε λίγες μέρες. Βέβαια τα πράγματα τώρα, θάναι κάπως πιο δύσκολα. Η αφήγηση της πρώτης φοράς, ήταν εύκολη, γιατί στην ουσία, ήταν σαν να περιγράφω τα πράγματα, ως τρίτος, ως κάποιος άλλος, την στιγμή που τότε, ήμουν όντως κατά κάποιο τρόπο άλλος, με άλλα πράγματα και άλλα συναισθήματα στο μυαλό. Ενώ αν περιγράψω κάτι που συνέβη χθες, τα πράγματα αλλάζουν. Θα υπάρχουν πιστεύω, συστολές, ανησυχίες για το αν πρέπει κάτι να αναφερθεί, ενώ κάτι άλλο όχι κλπ. Για παράδειγμα, αν συναντηθώ με κάποιον γέροντα αύριο, δεν ξέρω κατά πόσον, αυτά που θα λεχθούν μεταξύ μας, θα μπορώ να τα πω. Καταλαβαίνεις νομίζω.
Εν πάση όμως περιπτώσει, θα το προσπαθήσω, όπως μπορώ.

Οσο όμως αφορά το βιβλίο που έλεγες, δεν το νομίζω. Για να γράψει κάποιος ένα βιβλίο, το οποίο δεν απευθύνεται μόνο σε ένα φόρουμ, αλλά σε όλους, χρειάζεται κι άλλα πράγματα.
Δεν αρκεί να μπορείς να περιγράψεις - ας πούμε σχετικά καλά - , ένα ταξίδι, ή ένα τοπίο, ή μια συζήτηση. Χρειάζεται και υψηλό πνευματικό υπόβαθρο και κατάρτιση. Εχω διαβάσει από πολλούς εδώ και μάλιστα και από εσένα τον ίδιο, αναλύσεις και προβληματισμούς, τόσο άρτια και άψογα διατυπωμένες σε πνευματικό επίπεδο, που εγώ δεν το διαθέτω ούτε κατ ελάχιστον.
Με την ίδια λογική θα μπορούσα κι εγώ να προτείνω σε σένα, να γράψεις ένα σχετικό βιβλίο. Καλύτερα να το γράψεις εσύ, ή κάποιοι άλλοι αδελφοί του φόρουμ. Αν υποθέσουμε ότι εγώ περιγράφω ωραία μια περιήγηση, εσύ και άλλοι αδελφοί περιγράφετε πολλές φορές με καταπληκτικό τρόπο, άλλα πολύ σημαντικότερα πράγματα.
Πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ και σου εκφράζω την μεγάλη εκτίμησή μου.

Θέλω να σας αποχαιρετήσω όλους για ένα μικρό διάστημα. Εχω φόρτο εργασίας αυτές τις 2 μέρες και αμέσως μετά, πρώτα ο Θεός, θα πάω και πάλι στο Περιβόλι της Παναγίας μας. Επιστρέφοντας, θάχω πάλι κάποια επαγγελματικά ταξίδια. Για να μην πολυλογώ θα λείψω ένα αρκετό διάστημα.
Οπου βρίσκω υπολογιστή και ίντερνετ, θα σας βλέπω και ίσως και να σας μιλώ κάπου κάπου.

Σας χιλιοευχαριστώ και πάλι όλες και όλους.
Εύχομαι νάχετε όλοι σας υγεία και την ευλογία του Κυρίου.
Γεια σας
Να είσαστε πάντα καλά
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από ravniotis »

αγαπητέ κ. Παναγιώτη
θα ήθελα και εγώ δημόσια να σας συγχαρώ για την καταγραφή της πρώτης σας εντύπωσης από το άγιο όρος. επειδή πιστεύω ότι οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ είμαστε αρκετά μικρότεροι από σας και πραγματικά ενδιαφερόμαστε και για το παρελθόν του άγιου όρους θα σας πρότεινα να μαζέψετε όλο αυτό το κείμενο, να το "χτενίσετε" με περισσότερα στοιχεία και με τη βοήθεια των διαχειριστών να το ανεβάσετε ως αρχείο στο φόρουμ με τη μορφή pdf. έτσι, δίνοντας μας τη δυνατότητα να το "κατεβάσουμε" στον υπολογιστή μας, δεν πρόκειται να "χαθεί" μέσα στις ατελείωτες σελίδες του φόρουμ
καλό προσκύνημα. αναμένω και τις καταγραφές σας από τα μονοπάτια του αγίου όρους
να είστε καλά , ravniotis
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από aposal »

Παναγιώτη να είσαι καλά και εύχομαι κάθε φορά που θα πηγαίνεις στο Όρος να κερδίζεις και κάτι παραπάνω σε πνευματική ωφέλεια!
Ζήτησα να τα γράψεις σε βιβλίο γιατί η περιγραφή σου είναι πολύ καλή και καμία σχέση δεν έχει με τις δικές μου δυνατότητες. Μπορεί εγώ σε κάποιο θέμα, επειδή το έχω βιώσει, να γράψω κάτι καλό (κι αυτό μόνο με την βοήθεια του Κυρίου), αλλά άλλο ένα συγκεκριμένο θέμα, και άλλο ένα βιβλίο για το υπέροχο Α.Ο! Στο οποίο - παρεμπιπτόντως - έχω πάει μόνο μία φορά το 1996...
Θα μπορούσες να βοηθήσεις πολλούς νέους που έχουν την καλή περιέργεια για το Α.Ο. όπως την είχες εσύ πριν από 25 χρόνια, και η οποία ξεχυλίζει μέσα από τις περιγραφές που παρέθεσες, αλλά και τους πιο προχωρημένους, εφόσον περιγράψεις μεταγενέστερες επισκέψεις, όντας πιο "συνειδητοποιημένος".
Το βλέπω σαν ένα πολύ ωραίο οδηγό (και "τουριστικό", αλλά και πνευματικό) για την περιήγησή μας στο Περιβόλι της Παναγίας.
Εάν συζητήσεις με κάποιον γέροντα, ρώτησέ τον αν μπορείς να δημοσιοποιήσεις την κουβέντα σας. Και αν σου δώσει την έγκρισή του, τότε (και μόνον τότε) θα έχεις την ευλογία να το κάνεις και να βοηθήσεις πολύ κόσμο που "διψάει" για κάτι πνευματικό.
Καλό ταξίδι, καλή επιστροφή και με χαρά θα τα ξαναπούμε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από agiooros »

Ευχαριστώ και εγώ τον φίλο Παναγιώτη.
Όσο για .pdf αρχείο το προτείνω και εγώ και να μοιράζετε δωρεάν.
Επίσης ένα άλλο είναι να γραφτεί βιβλίο και προτείνω επίσης να μοιράζετε δωρεάν η
τα λεφτά που θα στοιχίζει να πάνε στην ιεραποστολή.
Πιστεύω πως θα βρεθούν εκδότες για την υποστήριξη του βιβλίου.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Παναγιώτη
μ' έκανες να ζήσω νοερά άλλο ένα ταξίδι στον Άθωνα.
Θα σε παρακαλούσα προσωπικά κι εγώ να περιγράψεις κι άλλες εμπειρίες σου από το περιβόλι της Παναγίας.
Νά 'σαι πάντα καλά κι ο Θεός να σου δίνει δύναμη να πηγαίνεις εκεί που τόσο αγαπάς.
Πέτρος.
Άβαταρ μέλους
keliotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Γιάννης@Δοξάτο
Επικοινωνία:

Re: Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από keliotis »

Παναγιώτη συγχαρητήρια. Ήταν κάτι το καταπληκτικό.
Αφού ο Θεός σου χάρισε την ευλογία να χειρίζεσαι τον γραπτό λόγο τόσο υπέροχα, συνέχισε.
Συμφωνώ με τον agiooros αυτό το κείμενο να διαδοθεί. Εγώ έκανα την αρχή στην ιστοσελίδα μου και σ' ευχαριστώ πολύ.
Γιάννης
Κρίνονται και οι κρίνοντες
http://agioritikesmnimes.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από panagiotisspy »

keliotis έγραψε:Παναγιώτη συγχαρητήρια. Ήταν κάτι το καταπληκτικό.
Αφού ο Θεός σου χάρισε την ευλογία να χειρίζεσαι τον γραπτό λόγο τόσο υπέροχα, συνέχισε.
Συμφωνώ με τον agiooros αυτό το κείμενο να διαδοθεί. Εγώ έκανα την αρχή στην ιστοσελίδα μου και σ' ευχαριστώ πολύ.
Γιάννης
Σε ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Γιάννη.
Είναι πολύ μεγάλη τιμή για μένα, που έβαλες το κείμενο αυτό στο site σου.
Και μάλιστα με διορθωμένα τα μικρολαθάκια και πλαισιωμένο με κάποιες τόσο σπάνιες φωτογραφίες! (Αλήθεια, πού κατάφερες και βρήκες αυτή με το παλιό λεωφορείο? Μου έκανε μεγάλη εντύπωση!)
Νάσαι πάντα καλά.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
keliotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Γιάννης@Δοξάτο
Επικοινωνία:

Re: Η πρώτη φορά στο Όρος

Δημοσίευση από keliotis »

Παναγιώτη, τα κολακευτικά λόγια που συνόδευσαν την περιγραφή του ταξιδιού σου στο Άγιο Όρος, πιστεύω ότι ήταν απ’ όλους αυθόρμητα και έντονα φορτισμένα, τουλάχιστον απ’ αυτούς που επισκέφθηκαν ή επισκέπτονται συχνά το Άγιο Όρος. Πραγματικά είναι αυτά που αισθανόμαστε όλοι και δεν τολμούμε ή δεν μπορούμε να τα περιγράψουμε.
Την προτροπή, από πολλούς, να συνεχίσεις το γράψιμο, μη την αμελείς.
Το κείμενό σου δημοσιεύθηκε χθες και στο μεγάλης επισκεψιμότητας blog http://hellas-orthodoxy.blogspot.com
Κρίνονται και οι κρίνοντες
http://agioritikesmnimes.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”