Άγιο Όρος - Αγιοκατάταξη του γέροντα Παϊσίου;

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Άγιο Όρος - Αγιοκατάταξη του γέροντα Παϊσίου;

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ.ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΄ΚΑΛΟΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δεν βιαζεσαι λιγο αδελφη;

Ξανακανε την ερωτηση σε 30 ετη και βλεπουμε.

Δεν βιαζεται η Εκκλησια να καταταξει Αγιους, (οντες βεβαια ηδη καταξιωμενους στην συνειδηση του Ορθοδοξου πληρωματος της Εκκλησιας), καθως η σπουδη και η βιασυνη δεν ωφελει πνευματικα, αντιθετα ισως και να "απαξιωνει" το ιδιο το γεγονος της κατακτησης της Αγιοτητος, καθως αυτη δεν ειναι τιτλος, για καταναλωση και εντυπωσεις, αλλα μετρο και εφετον για ολους μας.

Και εδω ο χρονος δεν παιζει τοσο ρολο, δεν υπαρχει καποιο οφελος απο το να γινει μια Αγιοκαταταξη συντομα, αλλα ωριμαζοντας με τον καιρο, και αντεχοντας στην ληθη και την βασανο της φθορας του χρονου, ισχυροποιειται ενω ολα με τον χρονο γινονται ανισχυρα, γινεται πιο εντονη ενω ολα με τον χρονο ξεθωριαζουν, ευωδιαζει περισσοτερο ενω με τον χρονο ολα ξεθυμαινουν, και λαμπει πιο δυνατα ενω ολα με τον χρονο σβηνουν.

Αντιθετη προς το κοσμικο-χρονικο πνευμα, ειναι η Αγιοτητα, ως πνευματικη κατακτηση, αντιθετα λοιπον σε αυτο το πνευμα και η Εκκλησια, αφηνει να περνα ο πανδαματωρ χρονος, για να καταδειξει, το υπερχρονο και υπερλογο της κατακτησης αυτης.

Ακριβως αυτο πρεπει να παιρνουμε και εμεις ως μετρο και παραδειγμα απο τους Αγιους, και να αγωνιζομαστε να τους ομοιασουμε οσο μας αναλογει απο τον κοπο μας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από aposal »

Αγαπητέ μου αδελφέ και συνοδοιπόρε Διονύσιε, έχω την εντύπωση ότι είσαι λίγο "απότομος" με τα νέα μέλη και ειδικότερα με τον άμαχο πληθυσμό!
Μην είναι ρατσισμός;
Μην είναι ανασφάλεια;
Μην είναι εγωισμούλης;
Όσο για την αγιοποίηση του μακαριστού Γέροντα, ας αφήσουμε την Εκκλησία να αποφασίσει. Δόξα τω Θεώ, τα πρότυπα δεν μας λείπουν! Είμαστε γεμάτοι αγίους!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βρε Αποστολε, ολα αυτα που μου καταμαρτυρεις τα εχω και μαλιστα σε μεγαλυτερο βαθμο απο αυτον που αναφερεις. Και εχω και αλλα πολα χειροτερα απο αυτα.

Οποτε μην σπαταλας τον χρονο σου να γραφεις τα αυτονοητα.

Ομως βαλε με την σκεψη σου, οτι αυτο που ειπες εσυ: "Όσο για την αγιοποίηση του μακαριστού Γέροντα, ας αφήσουμε την Εκκλησία να αποφασίσει." ,

αυτο ειπα και εγω, αλλα το αιτιολογησα, για να καταλαβει η φιλη και αδελφη μας, που νομιζεις λαθεμενα οτι την "μαλωνω", ΓΙΑΤΙ η Εκκλησια δεν αγιοποιει αμεσα και ακαιρα και συντομα καποιον, οσο αγιος και να θεωρειται απο τον λαο, αλλα εχει τους λογους της τους οποιους ανεφερα εν συντομια, και οχι τοσο θεολογικα τεκμηριωμενα, για να μην μπερδεψω περισσοτερο την αδελφη μας.

Eπισης λαβε υπο'ψιν σου (το ξερεις δηλαδη, απλα στο τονιζω, για να δεις την σκεψη μου, η οποια δικαιολογει τον τροπο εκφρασης μου) οτι το φορουμ δεν ειναι μονο χαζοχαρουμενες αγκαλιτσες και φιλακια, αλλα τοπος ανταλλαγης αποψεων περι της Πιστεως μας, ενηλικων ατομων, που δεν εχουν αναγκη την ψευτο-κολακεια μας και την αφελεια μας, ουτε να τους πεισουμε οτι ολα ειναι μια χαρα τραλαρο-τραλαρα, αλλα πολλοι εχουν αναγκη να μαθουν 5-10 πραγματα, οπως μαθαινουμε και εμεις καθημερινα, και πολλες φορες ο τροπος, ενω φαινεται αποτομος και αιχμηρος, στην πραγματικοτητα προσπαθει να αποδωσει το νοημα, με σοβαροτητα, και τον προσηκοντα σεβασμο σε θεματα Πιστεως και πνευματικοτητος.

Δηλαδη δεν ειναι ολα τα θεματα σωστο να διατυπωνονται με τον ιδιο τροπο. Τα σοβαρα θεματα διατυπωνονται με σοβαρο τροπο. Τα αστεια και ελαφρα με αντιστοιχο.

Εγω θα προτιμουσα ειλικρινα καποιον να μου απανταει φαινομενικα "αυστηρα" και τεκμηριωμενα, σε μια απορια μου ειδικα μαλιστα γυρω απο την Πιστη μου, παρα καποιον ο οποιος εστω και φιλικω τω τροπω, να με ψιλοπαιρνει στην πλακα, και να μην χολοσκαει και πολυ αν θα μαθω κατι, αλλα να με "ξεπαταει" στα γρηγορα και με αυτον τον τροπο να με υποτιμα.

Δεν ξερω εαν με εννοεις σε αυτο.

Παντως εγω σε αγαπαω και ας με προκαλεις με το ψοφιο toyota σου, να παραβγουμε..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Βρε Αποστολε, ολα αυτα που μου καταμαρτυρεις τα εχω και μαλιστα σε μεγαλυτερο βαθμο απο αυτον που αναφερεις. Και εχω και αλλα πολα χειροτερα απο αυτα.

Οποτε μην σπαταλας τον χρονο σου να γραφεις τα αυτονοητα.
Η αντιπαράθεσή μου μαζί σου, συνοδοιπόρε, δεν αφορά τις αγιοποιήσεις όπου υπάρχει ταύτιση απόψεων (όπως και τα περισσότερα άλλα θέματα), αλλά στον τρόπο που ενίοτε απαντάς.
Έχω την άποψη ότι - ενίοτε - είσαι λίγο απότομος. Δεν διεκδικώ το αλάθητο βεβαίως (με πρόλαβε άλλος), απλά εκφράζω μια άποψη την οποία όμως, ως καλός Χριστιανός που προσπαθείς να γίνεις, οφείλεις να λάβεις σοβαρά υπ' όψη σου.
Το ότι αυτά που σε καταμαρτυρώ τα γνωρίζεις φανερώνει ότι έχεις κάνει το μισό βήμα. Το άλλο μισό περιλαμβάνει την αγωγή, τα αποτελέσματα της οποίας περιμένουμε με αγωνία να δούμε, εμείς οι συνοδοιπόροι σου σ' αυτόν τον δύσκολο αλλά ωραίο αγώνα!
Κι όσο δεν τα βλέπουμε, τόσο θα σπαταλώ το χρόνο μου, όπως θα ήθελα κι εσύ να τον σπαταλάς αν είναι να με διορθώνεις.
Το ότι έχει ισχυρότερο (κατά τι) αυτοκίνητο δεν σε κάνει καλύτερό μου. Μάλλον το αντίθετο, γιατί με ισχυρότερα όπλα αποκομίζεις πενιχρά αποτελέσματα. :lol:
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΔΕΝ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ,ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΕΒΡΕΥΘΩ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΟΛΩΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΟΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ (ΑΓΙΟΥ ΑΡΣΕΝΙΟΥ) ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΟΝΑΧΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από eleimon »

[quote="aposal"]Αγαπητέ μου αδελφέ και συνοδοιπόρε Διονύσιε, έχω την εντύπωση ότι είσαι λίγο "απότομος" με τα νέα μέλη και ειδικότερα με τον άμαχο πληθυσμό!

" Πισω απο μια "επιθετικη" και"αποτομη" συμπεριφορα κρυβεται συνηθως μια πολυ ευαισθητη ψυχη......"

Τι εχω ν ακουσω τωρα??????Διονυση συγχωρα με αν κανω λαθος σ αυτο!!!!
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από dionysisgr »

O Κυριος γνωριζει μονο τι πραγματικα εχει ο καθενας στα βαθη της ψυχης του.. και γιαυτο ειναι και ο μονος που Εχει το δικαιωμα να μας Κρινει.

Σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια παντως eleimon.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από relis »

Δύο πουλάκια κάθονταν
στου Διάκου το ταμπούρι.
Τό 'να κοιτάει τη Λιβαδειά
και τ' άλλο το Ζητούνι ...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα, στους καμπους πεφτει χιονι..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”