Καρούλια Γρηγορίου Άγιον Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Καρούλια Γρηγορίου Άγιον Όρος

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Αδέλφοι Χριστιανοι Ευλογείτε.εχώ ζήσει με την χάρι του Θεού μια βδομαδα και κατι στα Καρούλια στο Ιερό Κελλίον Αγίας Τριάδος με τον μοναχό Σωφρόνιο και 20 μέρες στην Ιερά μονη Γριγορίου.με την βοήθεια του Θέου προσπαθώ να ζώ οπώς θα πρέπει να ζεί ο αληθινός Χριστιανός.χαιρομαί που παρολο το κακό που πλεονάζει δυστηχώς στισ μέρες μας διακρίνω οσο μπορώ ο ελλε'ι΄νος την χάρι του Παναγίου Πνεύματος και σε αλλους ανθρώπους λαικόυς και μοναχόυς.Σας γράφω για να ακουσώ αν ειναι δυνατόν ιστορίες για τα αγαπήμένα μου καρούλια και για την μονη Γρηγόριου που τοσο αγαπώ.συνεχίστε την καλή δουλεία σας ασκώντας την προσεύχη οσο ειναι δυνατόν περισσότερο.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Aδελφε, πες μας εσυ κανενα λογο αγαθο, απο αυτα που σιγουρα θα μιλησατε με τους Γεροντες εκει στην πρωτη γραμμη του πνευματικου πολεμου που ειναι τα φρικτα καρουλια, και η Πανσεπτη Μονη Γρηγοριου.

Τι λενε οι Γεροντες, θα μας δωσει καιρο μετανοιας ακομη ο Θεος;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
ANDA
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANDA »

Καλωσόρισες!!

Πιστεύω ότι θα σου αρέσουν πολύ αυτά τα βίντεο από τα Καρούλια. Γνώρισες μήπως τον π. Στέφανο;

http://www.youtube.com/watch?v=U5y9QyU2rZQ
http://www.youtube.com/watch?v=Yk7d0VLwG4o
http://www.youtube.com/watch?v=JRKMnUx2QbM
http://www.youtube.com/watch?v=XCgzAis5PLA
http://www.youtube.com/watch?v=CDu4w9FfeAE
http://www.youtube.com/watch?v=BxsqJmkiXcw
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Καρούλια Γρηγορίου Άγιον Όρος

Δημοσίευση από Thomas15n »

Gewrgiosgr έγραψε:Αδέλφοι Χριστιανοι Ευλογείτε.εχώ ζήσει με την χάρι του Θεού μια βδομαδα και κατι στα Καρούλια στο Ιερό Κελλίον Αγίας Τριάδος με τον μοναχό Σωφρόνιο και 20 μέρες στην Ιερά μονη Γρηγορίου.
Μιά απορία έχω, πώς το κατάφερες αυτό; να μείνεις μιά ολόκληρη εβδομάδα σε σκήτη και μάλιστα στα Καρούλια από ότι ξέρω οι σκητιώτες δεν φιλοξενούν εύκολα, μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτό γνωρίζω. Μπράβο πάντως!
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Η ιστορία μου εχει πανω κατώ ως εξής...στα 13-14 μου διάβασα το κατα Ματθάιον μια ανάγνωση το κατα Ιώαννην και τις Πράξεις.έπειτα διάβασα τον βίο του Όσιου Σεραφείμ του Σαρώφ(Σβατιι Οτσε Σεραφέιμ Μολι Μπόγα Ο Νας)και το πατέρικον τον σπηλαιών του Κιέβου(είχα και μια μικρή εμπειρία με τον Όσιο Θεοδόσιο)επισής διάβασα κ τον βιο του Πατρός Άνθιμου του Αγιανανίτου.Απο εκει και επειτα ομώς εξαιτιας της σαρκός μου του κόσμου και του πονηρού επεσα στα παμπολα παθη που πέφτει ενας νέος και ετσι απομακρυσμένος απο την εκκλησία ζουσα μια ζωη άσωτη(Αλκοολ και χασισι πολυ γυναικα αναρχια) και ο πνευματικός μου αγώνας ηταν το πατέρ ημών οταν και αν το εκανα το βράδυ και ο Σταυρος που έκανα οταν χτυπούσαν οι καμπάνες καμια φορά για εκκλήσιασμο φυσικά ουτε λογος.Ενα Σαββατο λοιπον της 10ης Νοεμβρίου το βράδυ μέθυσα και καθως πήγαινα σε ενα μπαράκι στην Θεσσαλονίκη στο μπερλίν ειδα την πρώην μου που είχαμε 2μισι χρονια σχεση και κόψαμε τον Σεπτέμβριο καπου να καθετε και στα καλα καθουμενα και προφανώς λογο φθονου και για οτι ο μεθυσμενος ειναι επιρεπής στην αμαρτία την χτυπησα μια σφαλιάρα..μετα απο λίγο συνηδητοποίησα οτι δεν μπορώ να κοψω απο μόνος μου το ποτό και το χασίς και κατι μέσα μου μου έιπε να φύγω Άγιον Όρος.Ξεκίνησα αμέσως ΄και με τα πολλά(εμεινα μια μερα ουρανόυπολη πηρα τηλέφωνο για διαμονητήριο)Δευτέρα πρωί με την βοήθεια της Υπεραγίας Θεοτόκου βρισκόμουν στο καραβί με προορισμο το περιβόλη της.Χωρίς να ξέρω που πήγαινω αποφασισα να παω προς την σκήτη της Αγίας Άννης επειδη το σταυρουδάκι που φοράω τοσα χρόνια ειναι απο εκει.ελα ομώ που ο Θέος ειχε αλλη γνώμη και το καραβι δεν εδέσε Αγία Άννα και εδεσε Νέα Σκήτη Λόγο καιρόυ.περιπλάνομενος καθως ήμουν γνώρισα ενα ατομο που μου ειπε οτι παει στην Αγία Άννα με τα πόδια και πήγα και εγω μαζι του.Στον Δρόμο καθω πηγαίναμε καναμε μια στάση για τσιγάρο και εκει συναντήσαμε τον Μοναχό Σωφρόνιο που πηγαινε και αυτος Καρούλια με τα πόδια.Συζητήσαμε λιγο και στον δρομο καθώς προχωρουσα προς τα μπρόστα εγω και αυτοι ηταν ποιο πίσω μου λέει ο Νίκος(ετσι λεγαν τον κυριο που γνώρισα στην αρχη)θέλεις να πας με το μονάχο στα καρόυλια για μερίκες μερες μεχρι να δέις τι θα κάνεις?Ειπα ναι αν θέλει και ο ίδιος και ετσι γεννήθηκε μια φιλία που ελπίζω να κρατησει για πάντα.Φτάσαμε με το καλό στη Αγιά Άννα αποχώρηστηκαμε με τον Νικόλαο και τελος φτάσαμε με τον ασκήτη στα περίφημα καρόυλια στο κελλί της Άγιας Τριάδος.εκέι συζητήσαμε λιγο ησήχασα και περασα 3 βραδια στα οποια διαβασα για πρώτη φόρα στην ζώη μου Μεταμεσονυκτιον,Όρθρο,απόδειπνο,Χαιρετισμόυς και γενικα προσευχήθηκα και ήσηχασα γιατι το κελι ειναι χωρίς ρέυμα και χωρίς θερμανση.Ευχάριστω τον Θέο που εφέρε στον δρόμο μου εναν ασκήτη μονάχο αληθίνο Στρατώτη του.μετα απο τρείς μέρες με εστείλε στον πατέρα Πανάρετο να εξομολογηθώ στην μονή Γρηγορίου και εκέι πέρασα 10 μέρες πολύ ωράια.επειτα είρθε εκει ο μονάχος κάθησε ένα βράδυ και την αλλή μερα φύγαμε ξανά για τα καρούλια οπου καθήσα αλλα 4 βράδυα που ηταν πολυ ώφελιμα για μενα.Επειτα ξεκινήσα απο τα καρουλια να παώ ξανα στην Γρηγόριου με τα πόδια και με την χαρη του Θεόυ εμείνα ενα βραδυ στην Αγία Άννα στην μονη του Άγιου Πάυλου 2 βράδια στην Διονυσίου ένα βράδυ οπού προσκύνησα τα πολλά Αγία Λέιψανα(το ποιο παλίο ηταν το πόδι της Άγιας Άννας και το ποιο νεο απο ολα ηταν του Πατρος Ανθίμου ¨του Αγιανανίτου!!! που βρήσκετε στην συνοδέια των Θεοφιλαίων)και με την βοήθεια του Θέου έφτασα ξανά στην τόσο φιλόξενη και με τοσο καλούς πατέρες και με άγιο Ήγούμενο Μονη Γρηγοριού....κάθησα αλλη μια βδομάδα και την πέμπτη 13 δεκεμβρίου εφυγά ξανα για τον έξω κόσμο με μπόλικα πνευμάτικα εφόδια για την νέα εν Χριστώ ζωη που αποφάσισα να κάνω.μεχρί τωρα ολα βαίνουν καλώς με την βοήθεια του Θεού παω διαβάζω στον εσπέρινο και τώρα στο Μέγα απόδειπνο στην ενορία μου...οσο για τον Πατήρ Στέφανο εχει κοιμηθεί εν Κυριό απο το 2000.Για το αν θα κρατήσει ο Θέος τον κόσμο δεν μου είπαν αυτοι ποίο πολύ προσεύχονται παρά μιλάνε.ωστόσο ακουσα απο τον μοναχό Βενέδικτο που ήρθε στην φλώρινα για μια ομιλία είπε οτι ενας Ρουμάνος ασκήτης που τον είχαν σε μεγάλη υπόληψη στο Άγιον Όρος είπε οταν τον ρώτησαν για το τέλος του κόσμου οτι δεν βρισκόμαστε στο τέλος του κόσμου αλλα στην στρόφη πριν απο το τέλος...οστοσο τα σήμαδια ειναι πόλλα βλέπουμε οτι ο θέος στέλνει μετάνοια σε πολλα ατομα παρ ολο ο κοσμος ειναι βουτηγμενος οσο ποτέ στην αμαρτία.Βιβλία που επεσαν στα χέρια μου και τα πρότεινω ανεπιφύλακτα εκτος απο την καθήμερινή ανάγνώση της Καινής Διαθήκης ειναί:Η ορθοδοξία και η θρησκεία του μέλλοντος ,Μηδενίσμος(του πατρός ημών Σεραφέιμ Ροουζ)οι περιπέτειες ενός προσκύνητη,Αόρατος πόλεμος,Συμβουλευτικόν εγχειριδιον(Του Αγίου πατρός Νικοδήμου)και βίος και πρόφητειες τού Άγιου Κόσμα του Αιτώλου.Αδέλφοι να εξομολογηστε σύχνα και να κοινώνατε Το Πανάγιο Σώμα και αίμα του Κύριου και να μην φοβαστε τίποτα αλλο εκτος απο τον Θέο.Η πιστή χώρις έργα νεκράν εστι.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
ANDA
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANDA »

Ευχαριστούμε αδελφέ που μοιράστηκες μαζί μας την ιστορία σου. Ήταν πολύ συγκινιτική και οφέλιμη.

Λυπήθηκα για τον π. Στέφανο, ο Θεός να τον αναπαύει.

Ο Θεός μαζί σου. Καλή συνέχεια στη Σαρακοστή και Καλή Ανάσταση.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφε εν Χριστω, καλο αγωνα να εχεις και καλο παραδεισο!

Μας συγκινησες με την ιστορια σου, και σε ευχαριστω που αποδεχτηκες την προσκληση να την μοιραστεις μαζι μας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

οσο για τον Πατήρ Στέφανο εχει κοιμηθεί εν Κυριό απο το 2000
πρόκειται για τον π. Στέφανο από την Σερβία που εικονίζεται στα παραπάνω βίντεο ????
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Ναι αδελφέ μου για αυτόν πρόκειτε.Αύτο το έμαθα σε ενα μικρό βιβλιαράκι του πατρός Στεφάνου που λέγετε ''Ειμούν άθεη πήγα στην κόλαση και γύρισα'' και διηγήτε την ιστόρια μιας κουμουνίστριας στην σοβιέτικι ένωση περιπου το 60 που ενώ είχε καρκίνο στα σπλάχνα και οι γιατροί την ανοιξαν και τελικά κλινικά πέθανε ανέβηκε υ ψυχή της στον ουράνο κατέβηκε μετα στην κόλαση και τελίκα ξαναγύρισε στην ζωή.Κοιμήθηκε στπ Βελιγράδι ο άγιος αυτος ανθρωπος το 2000 που οπως είδαμε και στο βίντεο η χαρι του Θεού αντανακλάτε στο προσωπό του.το κελι που΄φιλοξενήθηκα στα καρούλια αναφέρετε σε μια στιγμή στο βίντεο αλλα προφανώς ειναι ανακαινισμένο τωρα..Αν γνώριζετε κατι οτιδήποτε για την μονη Γρηγορίου γράψτε το.διήγηθηκα αδέρφε μου την μικρή ιστορία προς Δόξαν Θεού γιατι τα πάθη μονο με την χαρι του Θεού κοβωνται αλλιως μόνο καλύπτονται και φυτρώνουν αλλα χειρότερα θανάσιμα.Για παράδειγμα αν καποιος πρόσπαθέισει να κώψει την ηρωίνη απο μόνος του μπορέι να την κώψει και μετά να κάνει αλλα θανάσιμα αμαρτήματα και να αποκτήσει πάθη πολοι χειρότερα(ακραία περίπτωση αλλα συμβάινει και στα ποιο μικρά παθη οταν κανουμε κατι με πίστη και εμπιστοσύνη στον εαύτο μας και οχι στον Ύψιστο).Εγώ με την βοήθεια του Θεόυ εκωψα καναβι και αλκοολ 5-6 μηνες τώρα και ανακάλυψα και ανακαλύπτω καθημέρινα πάθη και αμαρτίες που ούτε φανταζόμουν οτι θα είχα ποτε.Ας αγαπήσουμε τον Θεό και τους ανθρώπους αδελφοί και ας στεκώμαστε με φοβο και τρόμο για τον εαύτο μας παρα για τους άλλους.Να εύχεστε....
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφε, στο υποσχομαι οτι το απογευμα πριν τον Ακαθιστο Υμνο στην Εκκλησια μου, θα αναψω ενα κερι για σενα.

Ο Θεος να σου δινει δυναμη και η Θεοτοκος και Μητερα του Φωτος να σε σκεπει.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”