Καρούλια Γρηγορίου Άγιον Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Έυχωμαι το ιδιο και για σένα αδέλφε αν υπομενουμε μεχρι τέλος ισώς συναντηθούμε καποτε...Ας ζητάμε επίμονα απο τον Θέο να μας δώσει και την διάκριση μαζί με τις άλλες αρετές γιατι δυστήχως ψευδοπροφήτες και πλανεμένοι εχουν εισχωρήσει παντού ακομα και μεσα στην ορθόδοξη εκκλησία...αδελφοι αν θέλει καποιος να ησηχάσει και να προσευχηθεί μπορώ να κανονισώ διαμονή σε κελι στα καρούλια μετα την Σαρακοστή αρκεί να είναι μόνος η με αλλο ένα ατομο.Ο Θέος να δίνει δύναμη σε όλους τους ανθρώπους που αγωνίζωνται πνεύματικα και εγκολπώνονται τον λογό του και στην συνέχεια παράγουν καλα έργα προς δόξαν Του (π.χ αυτο το ωραίο και πνευματικά ωφέλιμο σαιτ).κατι αλλα ωραία βιβλία που διάβασα ειναι το ΄'ασάλευτο θεμέλιο'' και το ''Γίγαντες ταπείνοι''απο τον Φώτη Κόντογλου.Απο λαικόυς ξεχωρίζω Κόντογλου,Ντοστογιέφσκι και τραγουδιστη απο FF.C(Τελικα ναι εφύγε μοναχός:)οποιος ακούει μουσική ας ακούσει ff.c ..Ο άγιος Ακάκιος ο καυσοκαλυβίτης να πρεσβέυει για όλους μας.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
armonia

Δημοσίευση από armonia »

"Άλαλα τα χείλη των ασεβών των μη προσκυνούντων την εικόνα σου τη σεπτή"

Αυτό μου μοιάζει σαν κατάρα. Έτσι δεν είναι; Λέει να μουγκαθούν όσοι δεν προσκυνούν την εικόνα της Παναγίας. Είναι αυτό σύμφωνο με την εντολή του Ιησού Χριστού "Ευλογείτε και μην καταράσθε";
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Άλαλα τα χείλη των ασεβών των μη προσκυνουντών την εικόνα σου την σεπτή ,την ειστορηθήσαν υπο του Αποστόλου Λούκα ιερωτάτου την οδηγήτριαν.

Απο των πολων μου αμαρτιών ασθενει το σωμα ασθενει μου και η ψυχή προς σε καταφεύγω την Κεχαριτωμένην.....


Πασαι των αγγέλων αι στρατιαι...


Αδελφε το πήρα απο εναν ύμνο συγγνώμη αν σε σκανδάλισα αλλα αφου είναι ύμνος και δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου νομίζω οτι είναι ενταξει.γενικά είναι σαν μελωδία η αγαπημένη μου.(Μονο αυτην ξέρω και την ωραιοτητα:) )
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

Τη Πέμπτη πηγαίνοντας στο Βουκουρέστι πέρασε το αεροπλάνο πάνω από το Άγιον Όρος ελπίζω να πιάνεται σαν επίσκεψη . Έρχεται το Άγιο Πάσχα , μακάρι να πιάσουν οι περσινές ευχές .
Εικόνα
armonia

Τραγική η φωτογραφία... Σ' ευχαριστώ για την αφύπνιση!

Δημοσίευση από armonia »

Δυστυχώς με ευχολόγια δεν απαλύνεται ο ανθρώπινος πόνος και δεν γεμίζουν τα στομάχια των πεινασμένων...
armonia

Δημοσίευση από armonia »

PerlMaster:
Την Πέμπτη πηγαίνοντας στο Βουκουρέστι πέρασε το αεροπλάνο πάνω από το Άγιον Όρος ελπίζω να πιάνεται σαν επίσκεψη .
Αν πιάνεται σαν επίσκεψη τότε οι γυναίκες που ήταν μέσα αμάρτησαν... :roll:
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Δεν λύνονται με ευχολογία αλλα η καθαρή προσευχή οδηγεί τον άνθρωπο σε καλά έργα,σε Ιεραποστολή και στην διακονία του συνανθρώπου.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Καρούλια Γρηγορίου Άγιον Όρος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Thomas15n έγραψε:
Gewrgiosgr έγραψε:Αδέλφοι Χριστιανοι Ευλογείτε.εχώ ζήσει με την χάρι του Θεού μια βδομαδα και κατι στα Καρούλια στο Ιερό Κελλίον Αγίας Τριάδος με τον μοναχό Σωφρόνιο και 20 μέρες στην Ιερά μονη Γρηγορίου.
Μιά απορία έχω, πώς το κατάφερες αυτό; να μείνεις μιά ολόκληρη εβδομάδα σε σκήτη και μάλιστα στα Καρούλια από ότι ξέρω οι σκητιώτες δεν φιλοξενούν εύκολα, μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτό γνωρίζω. Μπράβο πάντως!
Στο Αγιον Ορος οταν θελει η Κυρια του
ολα ειναι δυνατα
vfilip έγραψε:
οσο για τον Πατήρ Στέφανο εχει κοιμηθεί εν Κυριό απο το 2000


πρόκειται για τον π. Στέφανο από την Σερβία που εικονίζεται στα παραπάνω βίντεο ????
Ο Πατηρ Στεφανος λεγετε οτι πηγε στην Πατριδα του την Σερβια να κοιμηθη αλλα χαθηκαν τα ιχνη του
δεν τον ειδε και ουτε τον βρηκε κανεις
αραγες???
την ευχη του να εχουμε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”