Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Dimitris39 έγραψε:
filotheitis έγραψε:ΤΟ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΞΙΩΝΕΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ.
ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΟΥΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ (ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΛΙΚΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ)ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ.
ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΕΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΚΕΙ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑΜΗΝ ΣΚΕΦΤΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.
Αιωνια σου η μνημη Θεμιστοκλη :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
panosvolos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 5:00 am

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από panosvolos »

Πρωτη φορα που πηγα στο Αγιο Ορος ηταν τριτη μερα των Χριστουγεννων του 1991.Ειχα προσπαθησει και αλλες 4 φορες αλλα η παναγια μας δεν ηθελε να παω στο περιβολη της.Τοτε ηταν πιο απλα τα πραματα δεν επερνες τηλεφωνο στην Θεσσαλονικη να κλισεις ουτε στα μοναστηρια για να σε δεχτουνε.Στην παρεα του με πηρανε 2 παιδια που παντα θα τα ευχαριστω που μαζι τους εκανα τα πρωτα βηματα εκει στο Αγιονημο ορος.Ο ενας σημερα ειναι αρχιμανδρητης στην μητροπολη Βεριας και Ναουσης και ο αλλος πια γιατρος στην Λαρισα.
Ο καιρος χαλια προτου φυγουμε εγω επεμενα να παμε και αμα δεν μπορουμε να μπουμε μεσανα γυρνουσαμε πισω.Τα παιδια δεχτικανε αν και με δυσταγμο λογου καιρου.Φτασαμε στην Ουρανουπολη 7 η ωρα το πρωι μπαρκαραμε καπου στην παραλια τοτε δεν υπηρχανε παρκινγ,και πηγαμε σε ενα καφενιο και ειπιαμε τσαι με κονιακ να ζεσταθουμε.Λιγος κοσμος και φιλοξενος,Τελικα πηραμε ενα απο τα παλια τα καραβακια οποιος τα προλαβε και πηγαμε δαφνη.Για μενα ολα με φενοτανε παραξενα λες και εμεπενα σε ενα αλλο κοσμο τον οποιο πολες φορες τον ονειρευτικα αλλα ποτε δεν καταφερνα να παω.Φτανοντας στην Δαφνη εκει πηραμε τα διαμονητηρια απο την αστυνομια.Και πηγαμε στην Ι ΜΟΝΗ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ μετα ποδια.Προτου παμε πειρα ενα κομποσκηνη απο κατω απο τα μαγαζια 150αρι που ακομα το εχω και το εχω περασει απο ολα τα αγια λειπσανα απο τισ 18 Μονες που εχω αξιωθει και εχω παει.Ανεβενοντασ την ανηφορα για το μοναστηρι εκει καταλαβα τι ειναι να ζεισ στην φυση και τι να καπνιζεις και να σου κοβετε η ανασα απο την ανηφορα.Τα παιδια με ανεψχτικανε και με περιμενανε και φτασαμε στο μοναστηρι.
Στο μοναστηρι επικρατουσε τελια υσηχεια δεν ακουγοτανε τυποτα πηγαμε στο αρχονταρικη εκει γνορισα τον προτο μοναχο τον πατερ Αβερκιο ο οπιος οποσ εμαθα ηταν ΚαναδοςΕπισκεπτεσ ειμασταν 4 ατομα εμεις οι 3 και ακομα ενα παιδι.Το βραδυ σκοθηκαμε στισ 2,λιγω παραξενς τοτε για μενα, να παμε στην εκκλησια ηταν του αγιου Ελευθεριου.Φτανοντας στα πασαπνοαρια βγαλανε ενα κοματι απο τηγν τιμια καρα του αγιου να την προσκηνησουμε και να μας αλυπση με λαδι απο την καντιλα ο ιερεας.Προτος πηγε ο σημερινοσ αρχημανδριτης και μετα οι υπολοιποι και γυρισαμε στα στασιδια μας.Εγω καθομουνα αναμεσα στους 2 φιλους μου και βλεπω ξαφνηκα τον δημητρη τον αρχιμανρδρητη σημερα να πεφτει κατς χςρισ να λυγησει γονατα χςρισ τυποτα και να κανε ενα μεγαλο σχησημο πανω απο το ματι.Τον βγαλαμε εξω και εκει συνηλθε ειχε λυποθημησει και τον πηγαμε στο κελι γεματο αιματα.Σκεφτκα τςρα τι κανουμε που τηα βρουμε γιατρο εδς περα,αλλα η παναγια μασ ολα τα φροντιζει,ο πατερ Αβερκιος που ειχα γνορισει ηρθε στο κελι με ενα κουτι ιατρικο.Τοτε ρευμα δεν υπηρχε με λαμπεσ πετρελαιου φωτιζομασταν μεσα στα κελια.Ηδικια μασ η λαμπα ειχε πεσει το φυτηλι και δεν μπορουσαμε να την αναψουμε και αναψα εγς τον αναπτηρα τον ζιπο που ειχα και μ αυτο το φωσ τον εραψε.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

filotheitis έγραψε:ΤΟ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΞΙΩΝΕΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ.
ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΟΥΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ (ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΛΙΚΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ)ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ.
ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΕΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΚΕΙ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑΜΗΝ ΣΚΕΦΤΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.
Καλο παραδεισο και σε εσενα αδελφε Θεμιστοκλη :8

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από petrosathonas »

Θεμιστοκλή

εσύ αναπαυόσουν πιο πολύ στην Φιλοθέου και την Παναγία μας την Γλυκοφιλούσα
γι' αυτό και διάλεξες να λέγεσαι philotheitis στο φόρουμ.

Εμείς με τον Δημήτρη όμως θα δώσουμε το όνομά σου στην Παναγία του Ακαθίστου στην μονή Διονυσίου.
Δεν πειράζει όμως, μία είναι η Παναγία μας.

Αιωνία σου η μνήμη αδελφέ μας.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

Καλόν Παράδεισο αδελφέ μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

προσευχομαστε για την αναπαυση της ψυχης του.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

petrosathonas έγραψε:Θεμιστοκλή

εσύ αναπαυόσουν πιο πολύ στην Φιλοθέου και την Παναγία μας την Γλυκοφιλούσα
γι' αυτό και διάλεξες να λέγεσαι philotheitis στο φόρουμ.

Εμείς με τον Δημήτρη όμως θα δώσουμε το όνομά σου στην Παναγία του Ακαθίστου στην μονή Διονυσίου.
Δεν πειράζει όμως, μία είναι η Παναγία μας.

Αιωνία σου η μνήμη αδελφέ μας.
Οπως και τωρα δωσαμε το ονομα του με της Βασιλικης στην Διονυσιου Αγιου Παυλου Καυσοκαλιβια
και πολλα αλλα για μνημονευση
καλη Ανασταση αδελφια δεν σας ξεχναμε ποτε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

+1
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”