Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

filotheitis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: ATHENS

Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από filotheitis »

ΤΟ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΞΙΩΝΕΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ.
ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΟΥΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ (ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΛΙΚΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ)ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ.
ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΕΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΚΕΙ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑΜΗΝ ΣΚΕΦΤΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Χριστός Ανέστη Θεμιστοκλή καλέ μου αδελφέ.

Τόσο πολύ αγάπησες το Άγιο Όρος.
Νά 'σαι καλά εκεί που είσαι.

Πέτρος
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από agiooros »

Etsi Petro.
Xristos Anesti.
O kyrios na ton exei dipla tou.
Mia kai agapise to Perivoli sigoura tha einai mazi me tin Panagia mas.
O kyrios as ton anapafsi.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από giorgospa »

Ναι Πετρο,νασαι καλα που θυμάσε τον αδελφο μας,
τωρα σιγουρα με την Παναγια, την Παναγια την Γλυκοφιλούσα ,σαν σωστός Φιλοθείτης..
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Εικόνα
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
picard
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 2:59 am

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από picard »

Ειχα παει στο Αγιον ορος στα μεσα ιουνιου του 2009,Ειχαμε κλεισει στη κωνσταμονιτου,ειμασταν 4 παιδια,καναμε λαθος κατεβηκαμε στον αρσανα της ζωγραφου,ηταν εκει κατι αστυνομικοι και μας εδειξαν το μονοπατι για τον αρσανα της Κωνσταμονιτου,περπατησαμε περιπου 10 λεπτα,μετα πηραμε το δρομακι που οδηγουσε καταπανω προς τη Μονη Κωνσταμονιτου μεσα στο δασος,καναμε περιπου 40 λεπτα,κατα τη διαρκεια που βαδιζαμε πεζοι μου ερχοταν μια ευωδια,διανυκτερευσαμε δυο νυχτες εκει,την αλλη μερα ξεκινησαμε πεζοπορια μεχρι τη Δοχειαριου,κατα την πεζοπορια παλι μου ερχοταν αυτη η ευωδια,οταν θα φευγαμε και μεχρι να φτασουμε με το καραβακι στην ουρανοπουλη παλι μου ερχοταν αυτη η ευωδια,το παραξενο στην ολη υποθεση ειναι οτι ημουν ο μοναδικος απο τους αλλους τρεις φιλους μου που ενιωθα αυτη την ωραια μυρωδια,γιατι οταν τους ρωτησα κανεις δεν αισθανθηκε αυτη την ωραια μυρωδια...
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από petrosathonas »

filotheitis έγραψε:ΤΟ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΞΙΩΝΕΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ.
ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΟΥΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ (ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΛΙΚΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ)ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ.
ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΕΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΚΕΙ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑΜΗΝ ΣΚΕΦΤΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ

Πέτρος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

Εύχομαι, όταν - πρώτα ο Θεός, σε 34 μέρες - μπούμε στο Α.Ο. να υλοποιήσουμε την επιθυμία μας για το μνημόσυνο των δύο ψυχών του φόρουμ που πέρασαν στην άλλη ζωή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ.
Χριστός Ανέστη, αδελφέ μας Θεμιστοκλή.
aposal έγραψε:Εύχομαι, όταν - πρώτα ο Θεός, σε 34 μέρες - μπούμε στο Α.Ο. να υλοποιήσουμε την επιθυμία μας για το μνημόσυνο των δύο ψυχών του φόρουμ που πέρασαν στην άλλη ζωή.
Μακάρι να αξιωθούμε να το υλοποιήσουμε, με τη βοήθεια του Θεού.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”