Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:Εύχομαι, όταν - πρώτα ο Θεός, σε 34 μέρες - μπούμε στο Α.Ο. να υλοποιήσουμε την επιθυμία μας για το μνημόσυνο των δύο ψυχών του φόρουμ που πέρασαν στην άλλη ζωή.

Υλοποιήθηκε η φορουμική επιθυμία, το πρωί της 20ης Μαΐου...
Ηταν ξημέρωμα Πέμπτης, σε ένα μικρό σκοτεινό παρεκκλήσι, του κοιμητηρίου της Μονής Καρακάλλου..

Δόξα Σοι ο Θεός!

Χριστός Ανέστη αδελφοί μας!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
dimitrisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 12:53 pm

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από dimitrisgr »

Δόξα Σοι ο Θεός!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

Δόξα σοι ο Θεός! Ήταν μια πολύ καλή στιγμή του προσκυνήματος!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από nickzark »

Δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω δικο μου ξεχωριστο θεμα αλλα ειπα να γραψω σε αυτο την δικια μου πρωτη επισκεψη στο Αγιο ορος.
Ηταν Σεπτεβριος του 2000 οταν εγω και 3 αλλοι φιλοι πηγαμε στο Αγιο Ορος.Την 1) μερα αφου φτασαμε Δαφνη ειχαμε παρει το Κτελ και φτασαμε Καρυες.Προμηθευτηκαμε ψωμι απο εναν φουρνο (καταπληκτικο) προσκυνησαμε στη εκκλησια του Τιμιου Σταυρου και κατευθηνθηκαμε Ι.Μ. Κουτλουμουσιου-Ι.Μ. Ιβηρων - Ι.Μ. Φιλοθεου και κοιμηθηκαμε στην Ι.Μ. Καρακαλου.Την 2) μερα μετα την λειτουργια 7 η ωρα το πρωι ξεκινησαμε και αφου φτασαμε μετα απο 9 ωρες..Ι.Μ. Σιμωνος Πετρα (ολα αυτα με μονοπατια και πεζη ) πηγαμε Ι.Μ.Γρηγοριου οπου και κοιμηθηκαμε.Την αλλη μερα , την 3) πηγαμε Ι.Μ. Διονυσου - Ι.Ν. Αγ. Παυλου και τελος στην σκητη της Αγιας Αννης.. Την αλλη μερα πρωι πηραμε το καραβακι πια και επιστρεψαμε πισω μεσω Δαφνης στην Ουρανουπολη .Αυτη ηταν εν συντομο η πρωτη μου εμπειρια.Υπεροχη εμπειρια.Πιο πολυ θα θυμαμαι την φυση και τα δεντρα που συναντησαμε, τον γκρεμο (και εναν βραχο που επεσε κατω ευτυχος χωρις θυματα :18 ) και φυσικα ολα τα Μοναστηρια.Σαν πρωτη φορα μαγευτηκα.Ειχα και την τυχη οταν φτασαμε Ι.Μ. Σιμωνος Πετρα να εχουν φτασει και καποιοι αλλοι αγνωστοι σε μας αλλα γνωστοι σε καποιους μοναχους και να μας ανοιξουν να δουμε την βιβλιοθηκη.Κατι που οπως μας πληροφορησαν δεν κανουν συχνα.Απιστευτη εμπειρια και αυτη.Περεταιρω δεν μπορω να σας περιγραψω πως αισθανθηκα απο την πρωτη μου επισκεψη.Δεν αποτυπωνεται στα γραπτα ευκολα.Ισος και εσεις το διο αισθανθηκατε αδεφια μου..Αυτα εν ολιγης :105
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

filotheitis έγραψε:ΤΟ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΞΙΩΝΕΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ.
ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΟΥΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ (ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΛΙΚΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ)ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ.
ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΕΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΚΕΙ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑΜΗΝ ΣΚΕΦΤΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.
Αιωνια σου η μνημη Θεμιστοκλη :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από faviola »

Ποιος είναι ο Θεμιστοκλής;;;; :7 :7 :7 :7
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ένα πρώη μέλος του φόρουμ που πέθανε λίγο πριν την πρώτη επίσκεψη του φόρουμ στο ΑΟ, που στη μνήμη του τελέσαμε τότε και μνημόσυνο..

Καλό Παράδεισο αδελφέ μας Θεμιστοκλή..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από faviola »

ΑΧ................ Ο θάνατος......... Καλό Παράδεισο..... :25 :25 :25 :25
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

Καλό Παράδεισο αδελφέ μας!
Πράγματι τελέσαμε μνημόσυνο για την ψυχή του (και για την ψυχή της Βασιλικής), στην ΙΜ Καρακάλου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εμπειρία από την πρώτη μου επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

aposal έγραψε:Καλό Παράδεισο αδελφέ μας!
Πράγματι τελέσαμε μνημόσυνο για την ψυχή του (και για την ψυχή της Βασιλικής), στην ΙΜ Καρακάλου.

Ο ΜΙΣΘΟΣ ΣΑΣ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ, ΑΔΕΛΦΙΑ... ΑΙΩΝΙΑ ΤΟΥΣ Η ΜΝΗΜΗ!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”