Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Να είστε καλά Γιώργο και Σωκράτη, σας ευχαριστούμε που μοιράζεστε μαζί μας, το Αγιορείτικο προσκύνημά σας.
Να έχετε υγεία και να σας αξιώσει η Παναγία μας, να επισκεφθείτε πολλές φορές ακόμα το Περιβόλι Της.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aggelos p. »

Καλησπέρα,
θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να μιλήσω για την εμπειρία μου από την μία και μοναδική μέχρι στιγμής επισκεψή μου στο 'Αγιο όρος. Ξεκίνησα στις 19 Ιουλίου 2008(κατά σύμπτωση ένα χρόνο μετά στις 18/7/2009 γεννήθηκε η κόρη μου).Πρώτη μέρα πήγα στην Νέα Σκήτη όπου έτυχα άριστης φιλοξενίας από τον γ.Νίκων και τους υποτακτικούς του.(π.Δοσίθεο,Γεώργιο,Δημήτριο).Πραγματικά φωτισμένος άνθρωπος και πολύ μορφωμένος.Χάρηκα πολύ όταν τον είδα εκ των υστέρων σε πολλά βιντεάκια από τις ομιλίες του στον Ι.Ν.Αγ.Βαρβάρας στην Αργυρούπολη (αν δεν κάνω λάθος). Νιώθω τυχερός που είχα την χαρά να συζητήσω μαζί του κατ' ιδίαν. Την δεύτερη μέρα πήγα στην Ι.Μ.Διονυσίου όπου πραγματικά ο π.Παύλος με κέρδισε αμέσως. Εξομολογήθηκα για πρώτη φορά στην ζωή μου και πραγματικά ένιωσα άλλος άνθρωπος. Αυτό που δεν θα ξεχάσω ποτέ, είναι το γεγονός ότι ξημερώματα μέσα στην εκκλησία υπό το φως των καντηλιών και τις υπέροχες ψαλμωδίες, προσπαθούσα να φέρω οποιαδήποτε σκέψη στο μυαλό μου.(την γυναίκα μου,τα παιδιά μου,την δουλειά μου κλπ).
Μάταια!!! Πραγματικό μεγαλείο να μπορείς να το νιώθεις. Εύχομαι στις 15/5 πρώτα ο θεός που ξαναμπαίνω να γεμίσω με ακόμα περισσότερα συναισθήματα.
Καλό βράδυ σε όλους.
ΔΑΜΙΑΝΟΣ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΔΑΜΙΑΝΟΣ »

Ετσι οπως τα γραφεις ειναι αδελφε.Τόσο ο π.Παυλος οσο και ο γερων Νικων σε κερδιζουν με την φιλοξενία τους και με τις συμβουλές τους,κατευθυνσεις,οδηγίες και μορφωση τους.Σε στηριζουν.Οσον αφορα τη συνοδεια του γεροντος Νικων ειναι η ιδια και το ιδιο φιλοξενη με την διαφορα οτι ο π.Δοσιθεος ονομάζεται πλεον π.Ευγένιος αφου έγινε μεγαλοσχημος.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aggelos p. »

Δαμιανέ καλησπέρα.
Χάρηκα πολύ με τα σχολιό σου και για το γεγονός ότι προφανώς έχεις επισκεφθεί και εσύ την Νέα Σκήτη και τον γ.Νίκων και τους υποτακτικούς σου. Ο π.Δοσίθεος βρίσκεται ακόμα παρότι έγινε μεγαλόσχημος? Φαντάσου ότι έμεινα εκεί μόνο μία μέρα, δεν τον έχω ξαναδεί από τότε και όμως χάρηκα πολύ για την πληροφορία που μου έδωσες.(και ας μην ξέρω τι σημαίνει μεγαλόσχημος.κάτι που θα το ήθελε πολύ φαντάζομαι).Επίσης κατά την παραμονή μου εκεί γνώρισα ένα παιδάκι που σπούδαζε στην Αθωνιάδα τον Σπύρο, και ένα παλικάρι τον Ορέστη ο οποίος είχε αποφασίσει ότι τελικά θα μόναζε και ήταν πραγματικά τρισευτυχισμένος.Μπορούσε να το δει κανείς στα μάτια του.
Καλησπέρα σε όλους
ΔΑΜΙΑΝΟΣ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΔΑΜΙΑΝΟΣ »

O Σπυρος παρακολουθεί τα μαθηματα στην αθωνιαδα και φιλοξενειται στο κελι του γεροντα.Ο π.Δοσιθεος επειδη ο γεροντας τον εκανε μεγαλοσχημο αλλαξε και ονομα σε Ευγενιο.Μεγαλοσχημος σημαίνει οτι μπορει να κανει μονος του συνοδεια (ΟΧΙ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ)
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aggelos p. »

Ευχαριστώ Δαμιανέ. Μήπως ήσουν στην Νέα Σκήτη 19 Ιουλίου 2008? Θυμάμαι ένα παλικάρι στρατιωτικός γιατρός που πλύναμε μαζί τα πιάτα. :smile:
ΔΑΜΙΑΝΟΣ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΔΑΜΙΑΝΟΣ »

οχι αδελφε.εγω στη νεα σκητη πηγα ιανουαριο του 2010
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΔΑΜΙΑΝΟΣ έγραψε:οχι αδελφε.εγω στη νεα σκητη πηγα ιανουαριο του 2010
Ποιος μιλαη για νεα Σκητη εδω??
εινε η αγαπημενη μου Σκητη
γνωριζω καλα αυτους τους Γεροντες που λετε εκει σε ενα κελι φιλοξενουμε και εγω οταν ειμε στο Ορος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aposal »

Κοίτα που μαζευτήκανε όλοι οι Νεοσκητιώτες! Μπράβο ρε παλικάρια!
Μια μικρούλα παρατήρηση μόνο να σας κάνω, ως πρεσβύτερος (βολογικά): Η λέξη Νίκων κλίνεται. Ο Νίκων, του Νίκωνος, τον Νίκωνα. Όπως και η λέξη πατήρ, άλλωστε, που πολλοί την χρησιμοποιούν λανθασμένα. το σωστό είναι: ο πατήρ, του πατρός, τον πατέρα, ώ πάτερ (ή, ο πατέρας, του πατέρα κλπ).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aggelos p. »

Καλησπέρα σε όλους.

'Εχεις απόλυτο δίκιο Απόστολε. Σε ευχαριστώ για τις διορθώσεις περί γραμματικής.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”