Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από theodosis79 »

Οχι δεν με ειρωνεύτηκαν για το προσκύνημα. Γενικά, στα πλαίσια της δουλειάς που όλοι θελουν να εξυπηρετούνται τάχιστα, να τους κανεις σκόντο και εκπτώσεις στις τιμές κλπ. κλπ. Δεν αποκλέιεται καποιοι να σε ειρωνευτούν και για αυτό. Επειδή σαν επαγγελματίας θελεις να βγάλεις ένα μεροκαματάκι σου λεν οτι τα παιρνεις απο την τσέπη τους κλπ κλπ.... Τελος πάντων όλα καλά! Ο Θεός μεγάλος είναι! Η Παναγία ας μας φωτίζει όλους!
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ANTREAS »

theodosi πολυ ομορφα τα λογια σου..ετσι καπως αισθανομαι και εγω οταν μπαινω μεσα..και οταν βγαινω..λεω που παω τωρα παλι..τελος παντον..εχει ο Θεος.
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από costisk »

theodosi, πραγματικά πολύ όμορφα και συγκινητικά τα λόγια σου. Η περιγραφή όλων όσων είπες με άγγιξαν.
Καλημέρα σε όλους.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από eleimon »

Σευχαριστουμε Θεοδοση :6 :6 :6 :6
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aposal »

Ο Θεοδόσης είναι παληκάρι!
Και πλήρης ιδανικών! Και πνευματικών και μη!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Πολλές φορές έχω ακούσει απορίες του τύπου "τι πας και κάνεις συνέχεια εκεί μέσα;;;' ή " δε βαρέθηκες τόσες φορές;;;".Δε κακολογώ κανένα , νομίζω ότι ο καθένας παίζει το ρόλο του σ΄αυτή τη διαδικασία . Μάλιστα έχω ακούσει όλα αυτά και από πολλούς συγγενείς στενούς προς εμένα...Όμως είμαι σίγουρος ότι αν κάποιος απ' αυτούς περάσει μια στιγμή έστω κι από εκεί θα αλλάξει νοοτροπία.
Πιστεύω εν τέλει ότι μεγάλο ρόλο παίζει ο βαθμός πίστης του καθενός . Για κάποιους ανθρώπους ίσως να μην έχει έρθει 'η ώρα . Άλλοι απλά αγνοούν και ζουν μακριά όπως μακριά ζουν και από την ίδια την εκκλησία.
Λιγοι είναι αυτοί άλλωστε που ακούν την Κυριακή το πρωί την καμπάνα να χτυπάει και γυρίζουν πλευρό;
Ωστόσο χρειάζεται κατανόηση για όλους και ελπίδα ότι το γεγονός ότι υπάρχει ΘΕΟΣ είναι η μοναδική αλήθεια που όλοι θα την αφουγκραστούν και θα την κάνουν κτήμα τους.
ο Χριστός σώζει....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aposal »

Η αντίδραση του κόσμου στις επισκέψεις στα μοναστήρια είναι πάντοτε αρνητική έως ειρωνική.
Συγγενικό μου άτομο, μου είπε : "Είναι πολύ νωρίς για να πηγαίνεις από τώρα στα μοναστήρια. Αυτό θα το κάνει όταν γεράσεις"!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από theodosis79 »

Καλημέρα αδελφοί. Μην ευχαριστείτε εμένα αλλά εκείνους τους ευλογημένους ανθρώπους εκει μέσα που μου μετέδωσαν λίγη απο την χαρη και την ευλογία τους και εγώ με τη σειρά μου να την μεταφέρω σε εσάς. Και την Παναγία που με αξίωσε τον ανάξιο και ρυπαρό να προσκυνήσω το άγιο περιβόλι της. Αυτη τη φορά την παρακαλούσα να με αξιώσει να μπω όσο πιο καθαρός γίνεται. Μόνο έτσι θα βιώσεις εκεί μέσα αυτό που γίνεται. Χθες και σήμερα βλέπω εδώ πολλούς ανθρώπους πνιγμένους μέσα στο άγχος και τα προβλήματα τους και όταν τους λέω "ηρεμίστε βρε, η Παναγία θα τα φέρει βολικά" με κοιτάνε παράξενα και με ειρωνεύονται. Οταν μάλιστα τους είπα οτι ο γέροντας εκεί πέρα, μου έκανε μια ήπια παρατηρισούλα απο πατρική αγάπη, εκεινη μου ειπαν, "καλά πως τον άφησες να σε προσβάλλει έτσι"? Δυστυχως λίγοι καταλαβαίνουν πια είναι η διαφορά του ευλογημένου πνευματος εκει πέρα με το μολυσμένο το κοσμικό το δικό μας. Εκει πέρα χαίρονται να κάνουν υπακοή ενω εμείς εδω δεν ανεχόμαστε να μας πουνε μια κουβέντα έστω απο αγάπη. Οταν τους λες μάλιστα οτι στο σπίτι όπου φιλοξενεισαι σε βάζουν να κάνεις δουλειές, τους φαίνεται εξωφρενικό. "Τι, αντι να σε περιποιηθούν σαν επισκέπτη, τους κάνεις και δουλειές"? Που να ξέρουν οι καημένοι, ότι εκεί πέρα η υπακοή είναι χαρά και ευλογία και όχι αγγαρεία όπως το έχουμε μεις εδώ. Το πνέυμα της υπακοής είναι πλήρης. Οπως έκανε υπακοή ο Χριστός μας και εγινε άνθρωπος για να σταυρωθεί, όπως έκανε υπακοή η Παναγία μας και εγγένησε τον Σωτήρα μας Χριστό ετσι και η υπακοή εκει μέσα έχει κορυφαία θέση. Δεν ξέρω αν σας κάλυψα με αυτά που είπα. Ευχαριστώ την Παναγία που με αξίωσε να τα βιώσω όλα αυτά όπως έπρεπε.

ΥΓ Αποστόλη ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αλλα θα με κάνεις να το πάρω επάνω μου. Τίποτα δεν είμαι. Εσείς εισαστε όλοι φωστήρες μπροστά σε μένα. Χαιρομαι που αξιώνομαι να έχω επικοινωνία μαζί σας και να μαθαίνω τόσα απο εσας!
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ANTREAS »

aposal έγραψε:Η αντίδραση του κόσμου στις επισκέψεις στα μοναστήρια είναι πάντοτε αρνητική έως ειρωνική.
Συγγενικό μου άτομο, μου είπε : "Είναι πολύ νωρίς για να πηγαίνεις από τώρα στα μοναστήρια. Αυτό θα το κάνει όταν γεράσεις"!

και ποιος μα εγγυειτε οτι θα γερασουμε?ετσι οπως ειναι τα πραγματα?μια χαρα ειμαστε ετσι..εγω και απο 10 χρονων αν ειχα ανακαλυψει το ορος απο 10 χρονων θα εμπαινα μεσα..θα ειχα προλαβει πολλα πολλα πραγματα..
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aposal »

theodosis79 έγραψε:Χθες και σήμερα βλέπω εδώ πολλούς ανθρώπους πνιγμένους μέσα στο άγχος και τα προβλήματα τους και όταν τους λέω "ηρεμίστε βρε, η Παναγία θα τα φέρει βολικά" με κοιτάνε παράξενα και με ειρωνεύονται. Οταν μάλιστα τους είπα οτι ο γέροντας εκεί πέρα, μου έκανε μια ήπια παρατηρισούλα απο πατρική αγάπη, εκεινη μου ειπαν, "καλά πως τον άφησες να σε προσβάλλει έτσι"? Δυστυχως λίγοι καταλαβαίνουν πια είναι η διαφορά του ευλογημένου πνευματος εκει πέρα με το μολυσμένο το κοσμικό το δικό μας. Εκει πέρα χαίρονται να κάνουν υπακοή ενω εμείς εδω δεν ανεχόμαστε να μας πουνε μια κουβέντα έστω απο αγάπη.
Γι' αυτό και πιστεύω ότι δεν μπορούμε να μεταφέρουμε σε όλους τους ανθρώπους, αυτούσια, τα όσα βλέπουμε και ακούμε από σεβάσμιους Γέροντες! Πρέπει ή να μην λέμε τίποτε, ή να τα περνάμε από φιλτράρισμα ώστε να αφομοιωθούν από τους αποδέκτες! Το φιλτράρισμα βέβαια προύποθέτει εμπειρία (πνευματική).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”