Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

petrosathonas έγραψε:Tι να πω βρε παιδιά.
Με το που θα πατήσω το πόδι μου στο καραβάκι κόβονται οι σαρκικοί λογισμοί.
12 φορές έχω πάει στο Άγιο Όρος. Ούτε μία φορά δεν ταλαιπωρήθηκα από τέτοιους λογισμούς.
Οι μέρες περνούσαν και ο νους σκεφτόταν άλλα πράγματα.
Το συζητούσαμε αυτό και με άλλους προσκυνητές. Δεν είναι το ίδιο με όλους.

Πάλι όμως με το που θα βγείς στην Ουρανούπολη...Αν είναι και καλοκαίρι καταλαβαίνετε...
:mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Dimitris39 έγραψε:
ΔΑΜΙΑΝΟΣ έγραψε:οχι αδελφε.εγω στη νεα σκητη πηγα ιανουαριο του 2010
Ποιος μιλαη για νεα Σκητη εδω??
εινε η αγαπημενη μου Σκητη
γνωριζω καλα αυτους τους Γεροντες που λετε εκει σε ενα κελι φιλοξενουμε και εγω οταν ειμε στο Ορος
Πριν πολύ καιρό :8
Τώρα με κερδισε η ερήμος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

stathis73 έγραψε:ΗΤΑΝ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΤΟΥ 2001 ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΝΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΟΠΟΥ
ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΜΟΝΑΧΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗ ΤΟΥ ΖΩΗ ΗΤΑΝΕ ΓΙΑΤΡΟΣ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΣΚΗΤΗ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΑΡΑΝΤΑΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΣΚΗΤΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΡΕΑΡ ΤΟΥ ΙΑΚΩΒ ΟΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΖΟΥΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟ ΤΟΥ Π. ΛΑΖΑΡΟ.
Ο ΠΑΠΟΥΛΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΜΠΑΝΙΟ ΠΟΤΕ ΜΥΡΙΖΕ ΛΥΒΑΝΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ( ΠΑΤΕΡ ΛΟΥΚΑ ) ΝΑ ΤΟΥ ΨΑΛΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΣΤΑ ΣΥΡΙΑΚΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΗΤΑΝ Ο ΠΑΤΕΡ ΛΟΥΚΑΣ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΨΑΛΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ.
ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΙ ΚΑΤΙ, ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕ " ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ ΕΚ ΠΕΡΑΤΩΝ ......" ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΕ Ο ΠΑΠΟΥΛΗΣ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΕ "ΚΑΙ ΕΣΥ ΥΙΕ ΚΑΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΛΑΒΕ ΜΟΥ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ" ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ "ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΩΣ ΓΑΛΟΥΧΗΣ ΤΟΝ ΔΕΣΠΟΤΗ" ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Ο ΠΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ " ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΥΣΕΒΕΙΑΣ" ( ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ).
ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡ ΛΑΖΑΡΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΠΟΥΛΗΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΜΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΚΑΛΗΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΡΑΒΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΔΑΦΝΗ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΣΟΣΜΟΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ 102 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.
ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΟ ΚΕΛΙ Ο ΠΑΠΟΥΛΗΣ ΕΙΧΕ ΚΟΙΜΗΘΗ.
ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
:8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”