Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
keliotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Γιάννης@Δοξάτο
Επικοινωνία:

Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από keliotis »

Κρίνονται και οι κρίνοντες
http://agioritikesmnimes.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από dionysisgr »

Aγαπητε Ιωαννη, καλημερα, και για μια ακομα φορα,
σε συγχαιρω για την πολυ ομορφη και ωφελιμη, ιστοσελιδα σου,
που αποπνεει την αδολη και αγνη αγαπη της καρδιας σου, για το Περιβολι της Παναγιας,
και κατ'επεκτασιν για την ιδια την Κυρια Θεοτοκο την Προστατι και Εφορο του.

Ειναι λυπηρο το γεγονος να βρισκεται ενας αγωνιζομενος Πατερας με την συνοδεια του, υπο οικονομικο "διωγμον", δικαιως η αδικως, επειδη καποιοι αρμοδιοι-αναρμοδιοι, ως συνηθως, απο τους φορεις και την ρημαδιασμενη αυτη πολιτεια, για μια ακομα εκατομμυριοστη φορα, τους κοροϊδεψαν, ολιγωρησαν, κοιμηθηκαν, η εφαγαν τα λεφτα των επιδοτησεων ως συνηθως..

Τι απο ολα συμβαινει δεν ξερουμε. Το αποτελεσμα ομως ειναι παντα το ιδιο.. Αλλοι φταινε, και αλλοι εκτιθονται και ταλαιπωρουνται.

Λοιπον, στο δια ταυτα, πως προτεινεις να βοηθησουμε; Να κανουμε κατι σαν φορουμ, μελος του οποιου εισαι και εσυ, η να τοποθετησουμε οτι μπορει ο καθενας, στον λογαριασμο του Κελλιου, και να μας εχουν στην προσευχη τους οι Πατερες, και να μας μνημονευουν ως κτιτορες-ανακαινιστες του Ιερου Κελλιου με την μακρα υπερχιλιοχρονη πνευματικη διαδρομη;

Δεν ειναι μικρο πραγμα, να δωσεις ενα ποσο, και να σε μνημονευουν, συνεχως οι Πατερες αδερφοι μας Αγιορειται.

Οποιος μπορει, να βοηθησει, αξιζει τον κοπο. Πες μας και εσυ τι προτεινεις, που εισαι στα μεσα και στα εξω με το Ορος και γνωριζεις περισσοτερα πραγματα απο εμας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
keliotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Γιάννης@Δοξάτο
Επικοινωνία:

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από keliotis »

Καλημέρα Διονύση
Η αλήθεια είναι πως μέχρι να λάβω την επιστολή δεν γνώριζα το πρόβλημα και αν είχα δει την ιστοσελίδα του, απλώς την προσπέρασα. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με τον επιστολογράφο και μου ανέφερε ότι ο Γέροντας μέμφεται τον εαυτό του και συνεχώς αναφέρεται στις ανάγκες των οικογενειών που χρωστά.
Στις 18 Σεπτεμβρίου, πρώτα ο Θεός, έχω προγραμματίσει να μπω στο Άγιο Όρος και θα επιδιώξω να γνωρίσω τον π. Χρυσόστομο.
Προσωπικά νομίζω θα ήταν καλύτερα ο καθένας μας να ενεργήσει κατά συνείδηση. Ίσως η μεγαλύτερη δημοσιότητα να μην ήταν αρεστή και στον Γέροντα.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Η Παναγία να μας προστατεύει όλους.
Κρίνονται και οι κρίνοντες
http://agioritikesmnimes.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από Evi_J »

dionysisgr έγραψε:Λοιπον, στο δια ταυτα, πως προτεινεις να βοηθησουμε; Να κανουμε κατι σαν φορουμ, μελος του οποιου εισαι και εσυ, η να τοποθετησουμε οτι μπορει ο καθενας, στον λογαριασμο του Κελλιου, και να μας εχουν στην προσευχη τους οι Πατερες, και να μας μνημονευουν ως κτιτορες-ανακαινιστες του Ιερου Κελλιου με την μακρα υπερχιλιοχρονη πνευματικη διαδρομη;

Δεν ειναι μικρο πραγμα, να δωσεις ενα ποσο, και να σε μνημονευουν, συνεχως οι Πατερες αδερφοι μας Αγιορειται.
Εγώ θα έλεγα αυτό. Και θα φύγει το χρέος από το κεφάλι του, και θα έχουμε και την συνεχή μνημόνευση. Αυτό εγώ το βρίσκω πολύ σημαντικό. Πες μας λογαριασμό.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Evi_J έγραψε:
dionysisgr έγραψε:Λοιπον, στο δια ταυτα, πως προτεινεις να βοηθησουμε; Να κανουμε κατι σαν φορουμ, μελος του οποιου εισαι και εσυ, η να τοποθετησουμε οτι μπορει ο καθενας, στον λογαριασμο του Κελλιου, και να μας εχουν στην προσευχη τους οι Πατερες, και να μας μνημονευουν ως κτιτορες-ανακαινιστες του Ιερου Κελλιου με την μακρα υπερχιλιοχρονη πνευματικη διαδρομη;

Δεν ειναι μικρο πραγμα, να δωσεις ενα ποσο, και να σε μνημονευουν, συνεχως οι Πατερες αδερφοι μας Αγιορειται.
Εγώ θα έλεγα αυτό. Και θα φύγει το χρέος από το κεφάλι του, και θα έχουμε και την συνεχή μνημόνευση. Αυτό εγώ το βρίσκω πολύ σημαντικό. Πες μας λογαριασμό.
συμφωνω.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από vasilisalt »

H ιστοσελίδα που παραπέμπει ο Κελλιώτης έχει έγγραφο του αγιορείτικου κελλιού με αριθμό λογαριασμού αγροτικής τραπεζας, καθώς
και τη ταχυδρομική διεύθυνση του κελλιού.
Θεωρώ όμως πως αφού θα πάει ο Γιάννης σύντομα στο Άγιο Όρος, καλό θα ήταν να μας ενημερώσει και μετά βουρ για βοήθεια.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από vasilisalt »

Βέβαια είναι ένα θέμα γιατί δεν συναινούν οι υπηρεσίες κλπ.
και γιατί δεν βοηθούν οι πάμπολλοι φίλοι και επισκέπτες του Αγίου Όρους.

Όμως και μόνο να το δούμε ως βοήθεια σε συνάνθρωπό μας που το ζητάει, ίσως πρέπει να βοηθήσουμε.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ψυχουλα έγραψε:συμφωνω.
Συμφωνώ κι' εγώ.
vasilisalt έγραψε:Θεωρώ όμως πως αφού θα πάει ο Γιάννης σύντομα στο Άγιο Όρος, καλό θα ήταν να μας ενημερώσει και μετά βουρ για βοήθεια.
Επίσης συμφωνώ.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

Είναι αλήθεια ότι ο Γέροντας ακόμη αντιμετωπίζει σοβαρότατο οικονομικό πρόβλημα με την αποπληρωμή των χρεών που του δημιούργησε η αποκατάσταση του κελιού. Διαβάζοντας εδώ τα σχετικά και επισκεπτόμενος τη σελίδα του, επικοινώνησα μαζί του πριν από 2 μήνες περίπου όπου και μου επιβεβαίωσε τη δεινότητα της κατάστασής του, του έστειλα αρχικά ένα μικρό ποσό, και λίγες εβδομάδες αργότερα ένα αρκετά μεγαλύτερο το οποίο προήρχετο από την αποζημίωση που πήρα από την απόλυσή μου.
Έχω μιλήσει αρκετή ώρα μαζί του και μου έδωσε ενός πολύ αξιόλογου και ταπεινού Μοναχού. Εντύπωση μου έκανε ότι μόλις τα έλαβε με πήρε τηλ. με ευχαρίστησε θερμά και με προσκάλεσε να επισκεφτώ το κελί του.
Τον έχει γνωρίσει/επισκεφτεί κανείς; Ο φίλος Keliotis τον επισκέφθηκε τελικά; Γενικά γνωρίζει κανείς οτιδήποτε άλλο;
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

Βρε παιδιά, συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα, έχει κάποιος κάποια γνώσ(μ)η επί του θέματος? Έχει μάθει κανείς κάτι άλλο σχετικά με τη βοήθεια στο Γέροντα Χρυσόστομο;
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”