Το Όρος της Σιωπής

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από vasilisalt »

stathis73 έγραψε:" Στο Ορος δεν βλέπεις ουτε ξεκουράζεσαι ουτε κατηχείσαι. Στο Ορος μυσταγωγείσαι, σιωπάς και προσευχεσαι, προτιμάς να φαντάζεσαι, να ποθείς, να "σκαλίζεις" με τον εσωτερικό σου κόσμο, αλλα να μην εχεις την ανάγκη να δείς, να βεβαιωθείς, να γνωρίσεις. Δεν σου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αντιλαβάνεσαι την εκπληξη, αλλα αποφεύγεις να την ψηλαφείς, αισθάνεσαι το μυστήριο, αλλα αρνείσαι την ερευνά του. Η πίστη ειναι ισχυρότερη απο την οποια απόδειξη.
Η αισθηση της θεϊκής παρουσίας πιό εντονη απο κάθε ευλογημένη αναστροφή. Τον αγιο τον θέλεις να υπάρχει, δεν σου χρειάζεται να τον γνωρίσεις κοσμικά για να συνομιλείς συνήθως φιλοπερίεργα. Αρνείσαι να τον υποχρεώσεις να σε γνωρίσει. Προτιμάς η απορία σου να απαντηθεί μυστικώς παρα κάποιος να σου καταθέσει τη σοφή του γνώμη. Η περιέργεια των αισθήσεων και η ερευνητικότητα της αντιλήψεως, στο Όρος αυτομάτως περιθωριοποιούνται.

Η γοητεία του βρίσκεται στο οτι κρύβεται. Ο θυσαυρός του έγκειται στην απαφατικότητα του.
Αυτά επιβεβαιώνουν το μυστήριο του. Αυτα και το φέρνουν πιο κοντά. Και ενώ κρύβεται, η προσέγγιση του φανερώνει αγνωστες αλήθειες.
Γιατί το Ορος δεν διδάσκει συμβουλέυοντας, αλλα εμπνέει μεταγγίζοντας γνήσια εμπειρία και χάρι."

Απο το βιβλιο του Μητροπολητη Μεσογαιας Κυριου Νικολαου "φωνης αυρας λεπτής". :8 :8 :8 :8
Πολύ καλό φίλε Στάθη.
Το κόκκινο πιθανολογώ πως θέλει διόρθωση;
Κανε την γιατί θέλω κάπου να το στείλω...
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από Dimitris39 »

stathis73 έγραψε:" Στο Ορος δεν βλέπεις ουτε ξεκουράζεσαι ουτε κατηχείσαι. Στο Ορος μυσταγωγείσαι, σιωπάς και προσευχεσαι, προτιμάς να φαντάζεσαι, να ποθείς, να "σκαλίζεις" με τον εσωτερικό σου κόσμο, αλλα να μην εχεις την ανάγκη να δείς, να βεβαιωθείς, να γνωρίσεις. Δεν σου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αντιλαβάνεσαι την εκπληξη, αλλα αποφεύγεις να την ψηλαφείς, αισθάνεσαι το μυστήριο, αλλα αρνείσαι την ερευνά του. Η πίστη ειναι ισχυρότερη απο την οποια απόδειξη.
Η αισθηση της θεϊκής παρουσίας πιό εντονη απο κάθε ευλογημένη αναστροφή. Τον αγιο τον θέλεις να υπάρχει, δεν σου χρειάζεται να τον γνωρίσεις κοσμικά για να συνομιλείς συνήθως φιλοπερίεργα. Αρνείσαι να τον υποχρεώσεις να σε γνωρίσει. Προτιμάς η απορία σου να απαντηθεί μυστικώς παρα κάποιος να σου καταθέσει τη σοφή του γνώμη. Η περιέργεια των αισθήσεων και η ερευνητικότητα της αντιλήψεως, στο Όρος αυτομάτως περιθωριοποιούνται.
Η
Η γοητεία του βρίσκεται στο οτι κρύβεται. Ο θυσαυρός του έγκειται στην απαφασηστικότητα του.
Αυτά επιβεβαιώνουν το μυστήριο του. Αυτα και το φέρνουν πιο κοντά. Και ενώ κρύβεται, η προσέγγιση του φανερώνει αγνωστες αλήθειες.
Γιατί το Ορος δεν διδάσκει συμβουλέυοντας, αλλα εμπνέει μεταγγίζοντας γνήσια εμπειρία και χάρι."

Εσύ δεν μπορείς?
Απο το βιβλιο του Μητροπολητη Μεσογαιας Κυριου Νικολαου "φωνης αυρας λεπτής". :8 :8 :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από vasilisalt »

Xa xa xa xa!!!!!!!!!!!!!!
Δαιν πέζαισε αισί μαι τήπωτα!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από Dimitris39 »

:mrgreen: έλα μαζί μας την επόμενη να δεις τί ωραία που θα ναι
Θα γελάσει ολι οι ουρανουπολι μαζει μασ
Ακωμη κε τα μουλάρεια
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”