Το Όρος της Σιωπής

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αρχες Αυγούστου έκανα το πρώτο μου ταξίδι στο Άγιο Όρος. Κατ αρχήν νιώθω την υποχρέωση να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα βοήθειας - πληροφόρησης μέσω του φόρουμ. Πραγματικά η πληροφόρηση ήταν άψογη. Ένιωσα σαν να είχα ξαναπάει. Η φαντασία μου οργίαζε. Τι θα συναντήσω? ποιους θα συναντήσω? πως θα πάω? θα κουραστώ? Θα μπερδευτώ? κλπ.. Μόλις το καραβι ξεκίνησε από την Ουρανούπολη αρχισε η θεική αύρα να κάνει τη δουλειά της. Με τα πρωτα κτίρια που συναντάς αρχίζει το μεγαλείο. Ενα μεγάλο ταξίδι, της καρδιάς, του πνεύματος αλλά και της γνώσης. Ταξίδι στα ουράνια και στα γήινα συγχρόνως. Ταξίδι στο παρελθόν. Απομεινάρια μιας άλλης εποχής. Μεγαλοπρέπεια και λιτότητα σε ένα πραγματικό παιχνίδι. Στο λιμάνάκι της Δάφνης καφεδάκι και μια εξαιρετική κολοκυθόπιτα. Σε λίγη ώρα Καρυές. Τα αδέρφια του φόρουμ μου είχαν πεί να μην ξεχάσω να κάνω προσκύνημα στο Πρωτάτο στην πραγματικά εντυπωσιακή εικόνα Αξιον Εστι. Το πρωτάτο με συγκλόνισε. Παρόλο ήταν υποστυλωμένο για επισκευές, είχε μια βυζαντινή αρχοντιά ασύληπτη. Ένιωθα πως δίπλα μου θα περάσει ο Βυζαντινός Αυτοκράτορας και οι μοναχοί και σε λίγο θα αρχίσει το μυστήριο. Μετά το Πρωτάτο αναμονή και μικρή περιήγηση στις Καρυες. Πρωτος σταθμός Ι. Μ. Σταυρονικήτα. Μοιάζει ατελής ο λόγος για να εκφράσει τις στιγμές που έζησα σ αυτή τη μονή. Φιλοξενία άψογη. Δωμάτιο φιλοξενίας ιδανικό για ποιητές με εξαιρετική θέα στη θάλασσα δίπλα στο μαγευτικό αρχονταρίκι. Όνειρο ζώ; Ο τυχαίος επισκέπτης έχει αυτή την αντιμετώπιση; Ναι λοιπόν. Νοικοκυριό, καθαριότητα, τάξη παντού. Απίστευτο. Ο Αρχοντάρης ευγενέστατος και λιτός. Για να μη κουράσω δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες. Ιερός Ναός απίστευτος, τοιχογραφίες μοναδικές. Τα ιερά λείψανα μας τα έδειξε και μας μίλησε γι αυτά ο Ηγούμενος!!!!!! Για το όρθρο και τη θεία λειτουργία καλύτερα να μη μιλήσω γιατί θα νομίσετε ότι υπερβάλλω. Θα πως μόνο πως σε καποιο σημείο φύγαμε από τον κυρίως ναό και πήγαμε σε ένα μικρό εκκλησακι πιο κάτω και συνεχίστηκε η λειτουργεία με μοναδικές ψαλμωδίες. Η πομπή και η συνέχεια στο εκκλησάκι, τι να πώ? Οι μοναχοί που έκαναν προσευχή μέσα στη φύση δίπλα στη μονή... Δεν περιγράφεται κύριοι... Για τους μοναχούς δεν θα σας μιλήσω καθόλου. Πιστεύω πως θα τους προσβάλω με την αναφορά μου. Θα σεβαστώ και τη επιθυμία των αδερφών του φόρουμ που γενικώς αποφεύγουν την αναφορά σε συγκεκριμένους μοναχούς και φυσικά έχουν δίκιο. Απλά δεν μπορώ να μην αναφέρω πως ζω με την ελπίδα σύντομα να συναντήσω πάλι τον πάτερ Σ... Η γνωριμία μου μαζί του ήταν σίγουρα δώρο θεού. Επίσης θα ήθελα να πω και για έναν καταπληκτικό λαικό προσκυνητή τον κ. Νικο, από τις Σέρρες που με τον γλυκύτατο έφηβο γιο του μου χάρισαν αρκετές στιγμές όμορφης και χρήσιμης παρέας. Ο τίτλος του θέματος είναι από το καταπληκτικό βιβλίο του καθηγητή στο πανεπιστήμιο του Μειν Κυριάκου Μαρκίδη (Το όρος της Σιωπής). Για να μή κουράσω σταματάω εδώ...
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΤΟ ΟΡΟΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

:105 :105 :105 :105 :105 :105 :105 :105 :105

Τι να κουράσεις Βασίλη?
Συνέχισε σε παρακαλούμε πάρα πολύ.

Η Σταυρονικήτα είναι καταπληκτικό μοναστηράκι. Εκεί που πήγε η πομπή είναι το παρεκκλήσι του Αγίου Δημητρίου. Βρίσκεται πάνω σ' ένα λοφίσκο έξω από τη μονή, είναι πάνω από το οστεοφυλάκιο της μονής και πολύ συχνά γίνεται εκει η Θεία Λειτουργία.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από giorgospa »

τελικά Βασίλη πώς πήγες Σιμωνόπετρα απο Σταυρονικήτα?
Γενικά περιμένουμε συνέχεια ιστορίας από Σιμωνόπετρα και Διονυσίου..
Πράγματι ένα από τα καλά του Αγ.Όρους είναι και οι προσκυνητές που συναντάς εκεί που ούτε που φαντάζεσαι ότι υπάρχουν τέτοιοι Αγιοι άνθρωποι..
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΣΙΜΩΝΟΣ ΠΕΤΡΑ. ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΚΕΛΙ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΜΠΟΥΡΑΖΕΡΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ. Ο ΑΡΧΟΝΤΑΡΗΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΑΒΙΑΣΤΗ ΑΚΡΩΣ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΗ. ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ. ΕΝΙΩΣΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΩΝ ΜΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΕΝΙΩΣΑ ΛΙΓΟ ΞΕΝΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΞΕΝΩΝ. ΜΑΛΛΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ. ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΠΟΥ ΤΙΣ 2 ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΧΑ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΑΦΩΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΦΟΡΟΥΜ! ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Συνεχισε δεν κουραζης κανεναν
Εγω να δεις δεν κρατιεμαι στης 19-09 μπαινω για πρωτη φορα στο περιβολη της Παναγιας ,οταν με το καλο γυρισω θα διαβαζεται τοσες μερες οσες παραμεινο στο αγιον ορος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Νάσαι καλά Βασίλη, μας μεταφέρεις νοερά στο Ορος!
Ειδικά για την Σταυρονικήτα, που είναι ο πιο αγαπημένος μου Αγιορείτικος προορισμός, με ταξίδεψες πραγματικά, τι να πω!!
Και ο τίτλος που έβαλες "Το Ορος της σιωπής", εξαιρετικός!
Σε ευχαριστούμε!!!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από Dimitris39 »

vasilisalt έγραψε:Αρχες Αυγούστου έκανα το πρώτο μου ταξίδι στο Άγιο Όρος. Κατ αρχήν νιώθω την υποχρέωση να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα βοήθειας - πληροφόρησης μέσω του φόρουμ. Πραγματικά η πληροφόρηση ήταν άψογη. Ένιωσα σαν να είχα ξαναπάει. Η φαντασία μου οργίαζε. Τι θα συναντήσω? ποιους θα συναντήσω? πως θα πάω? θα κουραστώ? Θα μπερδευτώ? κλπ.. Μόλις το καραβι ξεκίνησε από την Ουρανούπολη αρχισε η θεική αύρα να κάνει τη δουλειά της. Με τα πρωτα κτίρια που συναντάς αρχίζει το μεγαλείο. Ενα μεγάλο ταξίδι, της καρδιάς, του πνεύματος αλλά και της γνώσης. Ταξίδι στα ουράνια και στα γήινα συγχρόνως. Ταξίδι στο παρελθόν. Απομεινάρια μιας άλλης εποχής. Μεγαλοπρέπεια και λιτότητα σε ένα πραγματικό παιχνίδι. Στο λιμάνάκι της Δάφνης καφεδάκι και μια εξαιρετική κολοκυθόπιτα. Σε λίγη ώρα Καρυές. Τα αδέρφια του φόρουμ μου είχαν πεί να μην ξεχάσω να κάνω προσκύνημα στο Πρωτάτο στην πραγματικά εντυπωσιακή εικόνα Αξιον Εστι. Το πρωτάτο με συγκλόνισε. Παρόλο ήταν υποστυλωμένο για επισκευές, είχε μια βυζαντινή αρχοντιά ασύληπτη. Ένιωθα πως δίπλα μου θα περάσει ο Βυζαντινός Αυτοκράτορας και οι μοναχοί και σε λίγο θα αρχίσει το μυστήριο. Μετά το Πρωτάτο αναμονή και μικρή περιήγηση στις Καρυες. Πρωτος σταθμός Ι. Μ. Σταυρονικήτα. Μοιάζει ατελής ο λόγος για να εκφράσει τις στιγμές που έζησα σ αυτή τη μονή. Φιλοξενία άψογη. Δωμάτιο φιλοξενίας ιδανικό για ποιητές με εξαιρετική θέα στη θάλασσα δίπλα στο μαγευτικό αρχονταρίκι. Όνειρο ζώ; Ο τυχαίος επισκέπτης έχει αυτή την αντιμετώπιση; Ναι λοιπόν. Νοικοκυριό, καθαριότητα, τάξη παντού. Απίστευτο. Ο Αρχοντάρης ευγενέστατος και λιτός. Για να μη κουράσω δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες. Ιερός Ναός απίστευτος, τοιχογραφίες μοναδικές. Τα ιερά λείψανα μας τα έδειξε και μας μίλησε γι αυτά ο Ηγούμενος!!!!!! Για το όρθρο και τη θεία λειτουργία καλύτερα να μη μιλήσω γιατί θα νομίσετε ότι υπερβάλλω. Θα πως μόνο πως σε καποιο σημείο φύγαμε από τον κυρίως ναό και πήγαμε σε ένα μικρό εκκλησακι πιο κάτω και συνεχίστηκε η λειτουργεία με μοναδικές ψαλμωδίες. Η πομπή και η συνέχεια στο εκκλησάκι, τι να πώ? Οι μοναχοί που έκαναν προσευχή μέσα στη φύση δίπλα στη μονή... Δεν περιγράφεται κύριοι... Για τους μοναχούς δεν θα σας μιλήσω καθόλου. Πιστεύω πως θα τους προσβάλω με την αναφορά μου. Θα σεβαστώ και τη επιθυμία των αδερφών του φόρουμ που γενικώς αποφεύγουν την αναφορά σε συγκεκριμένους μοναχούς και φυσικά έχουν δίκιο. Απλά δεν μπορώ να μην αναφέρω πως ζω με την ελπίδα σύντομα να συναντήσω πάλι τον πάτερ Σ... Η γνωριμία μου μαζί του ήταν σίγουρα δώρο θεού. Επίσης θα ήθελα να πω και για έναν καταπληκτικό λαικό προσκυνητή τον κ. Νικο, από τις Σέρρες που με τον γλυκύτατο έφηβο γιο του μου χάρισαν αρκετές στιγμές όμορφης και χρήσιμης παρέας. Ο τίτλος του θέματος είναι από το καταπληκτικό βιβλίο του καθηγητή στο πανεπιστήμιο του Μειν Κυριάκου Μαρκίδη (Το όρος της Σιωπής). Για να μή κουράσω σταματάω εδώ...
Εχεις επαφες με αυτους ?ακομη?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από vasilisalt »

Όχι.
Νομίζω λογιστής ήταν.

Γιατί ρωτάς;
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από Dimitris39 »

vasilisalt έγραψε:Όχι.
Νομίζω λογιστής ήταν.

Γιατί ρωτάς;
την επομενη θα φιλοξενηθουμε στα κελια του Αγιου Νειλου μιλησα
να ερθεις μαζι μας θα μας μεινη αξεχαστο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6453
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Το Όρος της Σιωπής

Δημοσίευση από stathis73 »

" Στο Ορος δεν βλέπεις ουτε ξεκουράζεσαι ουτε κατηχείσαι. Στο Ορος μυσταγωγείσαι, σιωπάς και προσευχεσαι, προτιμάς να φαντάζεσαι, να ποθείς, να "σκαλίζεις" με τον εσωτερικό σου κόσμο, αλλα να μην εχεις την ανάγκη να δείς, να βεβαιωθείς, να γνωρίσεις. Δεν σου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αντιλαβάνεσαι την εκπληξη, αλλα αποφεύγεις να την ψηλαφείς, αισθάνεσαι το μυστήριο, αλλα αρνείσαι την ερευνά του. Η πίστη ειναι ισχυρότερη απο την οποια απόδειξη.
Η αισθηση της θεϊκής παρουσίας πιό εντονη απο κάθε ευλογημένη αναστροφή. Τον αγιο τον θέλεις να υπάρχει, δεν σου χρειάζεται να τον γνωρίσεις κοσμικά για να συνομιλείς συνήθως φιλοπερίεργα. Αρνείσαι να τον υποχρεώσεις να σε γνωρίσει. Προτιμάς η απορία σου να απαντηθεί μυστικώς παρα κάποιος να σου καταθέσει τη σοφή του γνώμη. Η περιέργεια των αισθήσεων και η ερευνητικότητα της αντιλήψεως, στο Όρος αυτομάτως περιθωριοποιούνται.

Η γοητεία του βρίσκεται στο οτι κρύβεται. Ο θυσαυρός του έγκειται στην απαφατικότητα του.
Αυτά επιβεβαιώνουν το μυστήριο του. Αυτα και το φέρνουν πιο κοντά. Και ενώ κρύβεται, η προσέγγιση του φανερώνει αγνωστες αλήθειες.
Γιατί το Ορος δεν διδάσκει συμβουλέυοντας, αλλα εμπνέει μεταγγίζοντας γνήσια εμπειρία και χάρι."

Απο το βιβλιο του Μητροπολητη Μεσογαιας Κυριου Νικολαου "φωνης αυρας λεπτής". :8 :8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”