Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Συμφωνώ με τον Κυριάκο και για να πω και κάτι μέχρι και τα μίντια το έγραψαν αμέσως Και!!! Με την ορθή ορολογία! Αγιοκαταταξη!

Ntino είδες δωράκι που σου έδωσε ο όσιος θαυματουργός γέρων! Πολύ το χάρηκα αδέρφι μου! Δόξα τω Τριαδικώ Θεώ!

ntinos έγραψε:Χθες, από την ώρα που το έμαθα, έλεγα «να πάω να ανάψω ένα κεράκι μόλις φύγω από τη δουλειά». Τέλειωσα κ κατέβηκα κέντρο (Αθήνα) για κάτι δουλειές. Πέρασε η ώρα και χωρίς να το καταλάβω πήγε 9 παρά…Το θυμήθηκα τότε…που να βρεις εκκλησία τέτοια ώρα?…πήγα σε κανα 2 από τις μεγάλες, αλλά που?...εμένα θα περίμεναν τέτοια ώρα?

Κρίμα, λέω από μέσα μου, τέτοια μέρα κ να μην ανάψω ένα κερί?...Τέλος πάντων, ανέβηκα σπίτι, κ κάθισα να φάω…έχω τη συνήθεια όταν τρώω να ακούω κάποια ομιλία (τηλεόραση την έχω κόψει προ πολλού). Αυτή τη φορά είπα να μπω σε κανά σάϊτ να χαζέψω….εκεί που χάζευα (κ έτρωγα) βλέπω: «Αγρυπνία στον εκκλησάκι των Αγ. Πάντων στους Αμπελόκηπους για την Αγιοκατάταξη του γ. Παϊσιου»!!...10’ απ’το σπίτι μου!...παρατάω μαχαίρια, πιρούνια, ούτε ξέρω πως έφυγα!

Λοιπόν, παίζει να ήταν η πιο ωραία αγρυπνία που έχω πάει!...αρκετός κόσμος, μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι το 90% ήταν νέοι κ νέες (!)...Πολύ όμορφα, πολύ κατανυκτικά, ένα μικρό πέτρινο εκκλησάκι κάπως «χωμένο» που δεν το παίρνει ο νους σου όταν περνάς απ’έξω…ο κόσμος δεν χωρούσε μέσα γιατί ήταν μικρή η εκκλησία κ πολλοί κάθονταν απέξω…δεν ακουγόταν κιχ!...πολύ όμορφα!....λειτούργησαν ένας γέροντας απ’το Βατοπαίδι (νομίζω) και ένας Μεξικάνος (!) ιερέας με το πνευματικό του παιδί…πρώτη φορά άκουγα ευχές, κλπ στα Μεξικάνικα!...ωραία γλώσσα, παρεμπιπτόντως…στο τέλος μας μίλησε κ ο π. Θεόκλιτος (έτσι τον έλεγαν νομίζω), πνευματικό παιδί του Οσιου Παισιου, από τη μονή (νομίζω) του Αγ. Αρσενίου στη Χαλκιδική, όπου μας είπε προσωπικές εμπειρίες. Άκουσα για πρώτη φορά την ακολουθία του Οσίου Παϊσίου κ ομολογώ ότι είναι πολύ όμορφη, γλυκιά…συγκινήθηκα.

Στο τέλος αντίδωρο κ βουρ για το σπίτι καθότι την επομένη πρωϊνό ξύπνημα. Την ευχή του κ την ευλογία του λοιπόν να έχουμε όλοι μας!
Μ.Δ.Κ. έγραψε:O άγιος ήταν στη ζωή του λαμπάδα αναμμένη μπροστά στο θρόνο του Θεού φλεγόταν από την αγάπη στο Θεό και τον άνθρωπο, την πατρίδα του και κάθε πονεμένη και ταλαιπωρημένη ψυχή. Στήριξε πνευματικά ένα ολόκληρο έθνος σε μια από τις πιο δύσκολες καμπές της ιστορίας του. Δίδαξε και στήριξε με το παράδειγμά του χιλιάδες ανθρώπους τι θα πεί ορθή πίστη στο Θεό και αγάπη προς την πατρίδα. Για εμένα – θα πω τη σκέψη μου – υπήρξε κάτι σαν Πρόδρομος μαζί με τους άλλους συγχρόνους αγίους, του ανθρώπου Του Θεού που όπως είπε και ο άγιος Πορφύριος, αναμένεται να ποιμάνει τη χώρα και όχι μόνο.
( Όποιος θέλει πιστεύει όποιος όχι είναι νοικοκύρης του εαυτού του).
Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίος ο χρόνος που έγινε η αγιοκατάταξή του.
Γι’αυτό θα πω το παράπονο μου, τώρα – σήμερα, αν όχι χθες, έπρεπε να ηχούν όλες οι καμπάνες όλων των ιερών ναών και στις μεγάλες πόλεις,σε όλες τις Μητροπόλεις και όχι σποραδικά ή καθόλου, να ρωτάνε οι ταλαιπωρημένοι και βεβαρυμμένοι από τα προβλήματα συνέλληνες που δεν έχουν ακόμα μάθει τίποτα, και δεν μετέχουν πιο ενεργά στη ζωή της Εκκλησίας ή είναι απέναντι σ’ αυτήν, να ρωτάνε, τι συμβαίνει;
-Αγιοκατατατάχθηκε, ο γέρων Παϊσίος ανακηρύχτηκε άγιος.
- Μα υπάρχουν σήμερα άγιοι;

Δεν λέω τίποτα άλλο μήπως και διαψευσθώ πράγμα που εύχομαι ολόψυχα. Αλλιώς το πτώμα δεν όζει μόνον, είναι σε προχωρημένη αποσύνθεση.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από petrosathonas »

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ !

Επιτέλους προσκύνησα για πρώτη φορά στη ζωή μου την αγία εικόνα του γέροντά μας στο καθολικό χθες στην Σουρωτή.

Ο άγιος Παϊσιος εικονίζεται να κρατάει ένα χειρόγραφο που γράφει :
"Αγάπη και ταπείνωση είναι η συχνότητα στην οποία εργάζεται ο Θεός".

Βοήθεια όλων μας !
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ntinos »

Να ρωτήσω, η ημέρομηνία της εορτής συμπίπτει με την ημερομηνία αγιοκατάταξης? κοιμήσεως? άλλη που θα οριστεί??
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ntinos »

petrosathonas έγραψε:ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ !

Επιτέλους προσκύνησα για πρώτη φορά στη ζωή μου την αγία εικόνα του γέροντά μας στο καθολικό χθες στην Σουρωτή.

Ο άγιος Παϊσιος εικονίζεται να κρατάει ένα χειρόγραφο που γράφει :
"Αγάπη και ταπείνωση είναι η συχνότητα στην οποία εργάζεται ο Θεός".

Βοήθεια όλων μας !
Βοήθειά σου!!!...πολύ εύστοχο το μήνυμα!!!....¨Συντονιστείται στη συχνότητα του Χριστού μας" έλεγε (καθότι ασυρματιστης στο στρατό)!...εγώ αυτή που προσκύνησα στην αγρυπνία ήταν μαζί με τον Αγ. Αρσένιο...νομίζω εξάλλου τον Όσιο Παϊσιο τον είχε βαφτίσει ο Αγ Αρσένιος.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ntinos έγραψε:Να ρωτήσω, η ημέρομηνία της εορτής συμπίπτει με την ημερομηνία αγιοκατάταξης? κοιμήσεως? άλλη που θα οριστεί??
12 Ιουλίου ημέρα κοιμήσεως
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από stathisekp »

ntinos έγραψε: ...νομίζω εξάλλου τον Όσιο Παϊσιο τον είχε βαφτίσει ο Αγ Αρσένιος.
Ακριβώς!!! και του έδωσε το όνομα Αρσένιος και όχι του παππού του, λέγοντας εσείς θέλετε να αφήσετε το όνομα του παππού, εγώ να μην αφήσω ένα καλόγερο στη θέση μου;
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ntinos »

Ωραία, ευχαριστώ!
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπήρχε στο φορουμ ένα ποστ θυμάμαι που έγραφε τον "ορισμό"-"προϋποθέσεις", πείτε το όπως ταιριάζει, για τον "Μάρτυρα", Οσιομάρτυρα", "Όσιο", 'Αγιο", κλπ.
Δεν μπορώ να το βρω με τπτ. Μήπως μπορείς κάποιος να με βοηθήσει με τους παραπάνω "ορισμούς"??
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από stathisekp »

ntinos έγραψε:Ωραία, ευχαριστώ!
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπήρχε στο φορουμ ένα ποστ θυμάμαι που έγραφε τον "ορισμό"-"προϋποθέσεις", πείτε το όπως ταιριάζει, για τον "Μάρτυρα", Οσιομάρτυρα", "Όσιο", 'Αγιο", κλπ.
Δεν μπορώ να το βρω με τπτ. Μήπως μπορείς κάποιος να με βοηθήσει με τους παραπάνω "ορισμούς"??
Δες εδώ http://imverias.blogspot.gr/2014/01/blog-post_7332.html
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”