Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία του Π

Συντονιστής: Συντονιστές

Dimokratis
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Dimokratis »

aposal έγραψε: 4. Πρακτικά των Θεολογικών διαλογων δεν έχω διαβάσει, γι' αυτό ζήτησα από κάποιον άλλον να γράψει μερικά πράγματα για το αντικείμενο της συζήτησης. Μέχρι τώρα δεν έχω πάρει απάντηση. [/color]
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/feidas.html
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Επειδή δεν μιλάω δεν σημαίνει και ότι συμφωνώ σε πάρα πολλά με τον Shubik
και σε αρκετά με τον Νίκο τον Filota, ο οποίος θέλει λέει να κάνει Θεολογικό διάλογο από εδώ,
...αν είναι δυνατόν ...να Θεολογήσουμε κιόλας, ποίοι ...εμείς οι ουτιδανοί των οποίων πρώτος είμαι εγώ.

Νίκο ...φαντάζομαι ότι Θεολογικό διάλογο κάνουν μόνον οι Πατέρες της εκκλησίας,
εμείς ...μάλλον συζητάμε μόνο ....τι λες;

Πολύ απλά όμως λέω, .. ότι...δεν χρειάζεται να γίνουμε ...και κουβάρια εδώ μέσα,
...διότι από μέρες τώρα, έχουν δοθεί τα ερείσματα γιά κάτι τέτοιο από πολλούς. :smile:

Εν πάση περιπτώσει, απορώ γιατί ο Διονύσης ...δεν τραβάει λίγο και τ' αυτί ... του Βασίλη μας :lol:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Shubik
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Shubik »

Αγαπητοί,
Θα χαρώ και εγώ να κλείσει το θέμα δίνοντας κάποιες διευκρινήσεις και να διορθώσω κάποιες ανακρίβειες που ειπώθηκαν για μένα. Ποτέ δεν έχω χαρακτηρίσει κάποιον από το φόρουμ ταλιμπάν ή με κάποιο άλλο επίθετο. Στο φόρουμ έχω γράψει λίγα μηνύματα αλλά είμαι από τα πιο παλιά μέλη, τουλάχιστον από το 2005. Είχα τη χαρά να γνωρίσω τον Νίκο (agiooros) σε συνάντηση μελών στο μοναστήρι του οσίου Λουκά στη Θήβα το 2006 όπου μαζί με τον πατέρα Νεκτάριο Αντωνόπουλο (νυν Μητροπολίτη Αργολίδος) είχε λειτουργήσει και ο πατέρας Διογένης.

Τελείως συμπτωματικά είμαι και συνάδελφος του dionysisgr. Στο μεταπτυχιακό μου στην πληροφορική είχα υποτροφία λόγω επιδόσεων. Παράλληλα δίδασκα (υποχρέωση από την υποτροφία) απειροστικό λογισμό και μαθηματική λογική στους προπτυχιακούς φοιτητές. Τα έξι τελευταία χρόνια μία από τις αρμοδιότητές μου στην εργασία είναι η διαχείριση και επεξεργασία μιας από τις μεγαλύτερες βάσεις δεδομένων της χώρας μας. Εν κατακλείδι, κάτι σκαμπάζω από πληροφορική.

Όπως προανέφερα δεν είμαι σε θέση να πω σε κανένα τι θα κάνει και τι γράψει. Υπέδειξα όμως πως αν κάποιος επιθυμεί να καταγγείλει για κάποιο παράπτωμα είτε τον τελευταίο πολίτη είτε τον πρόεδρο της δημοκρατίας είτε κάποιον μητροπολίτη, τότε αυτό θα πρέπει αυτό να το κάνει επωνύμως. Δηλαδή, θα πρέπει να πει ποιος είναι με ονοματεπώνυμο, να πει το επάγγελμά του, ακόμα και τον τόπο διαμονής του. Με αυτό τον τρόπο, ο καταγγελόμενος ξέρει ποιον έχει απέναντί του και μπορεί να τον αντιμετωπίσει. Έτσι γίνεται με τις καταγγελίες στην αστυνομία, στον έντυπο τύπο ακόμα και στην τηλεόραση. Τις ανώνυμες καταγγελίες κανείς δεν τις παίρνει στα σοβαρά. Ελπίζω τώρα να είναι σαφές πως σε κανένα μέλος του φόρουμ δεν υπέδειξα να πει που εργάζεται επειδή απλώς εκφράζει μία γνώμη.
Λυπάμαι αν στενοχώρησα κάποιους. Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν, καθώς διαχωρίζω ολοκληρωτικά τον dionysisgr από τον Διονύση, τον Shubik από τον Άρι, τον filotas από τον Νίκο κοκ. Μακάρι στη συνέχεια να είμαστε όλοι πιο σοφοί και πιο συνετοί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αγαπητε Αρι, εαν αυτο ειναι το ονομα σου, φαινεται οτι δεν εχεις κακες προθεσεις.

Επισης πρεπει να κατανοησεις οτι εμεις αντιτιθεμεθα σε στρεβλωσεις και οχι σε προσωπα,
οπως μας επιτασσει η εστω και κουτση χριστιανικη μας συνειδηση.

Θα επρεπε βεβαια να ζητησεις και εσυ συγνωμη,
για τον αποπροσανατολισμο του θεματος, και τα οποια προβληματα,
αλλα αυτο το καναμε εμεις για σενα. Δεν πειραζει.

Ενα βασικο ιδιωμα του Χριστιανου, ειναι να υποχωρει,
ακομα και οταν υφισταται το αδικο, ποσο μαλλον οταν το ποιει ο ιδιος.

Εφοσον εισαι επαγγελματιας της πληροφορικης,
καταλαβαινεις τωρα, ποσο αδικα, ηταν αυτα που καταλογισες σε αδερφο σου.

Προσωπικα μπορουμε να συναντηθουμε και να ειμαστε πολυ καλοι φιλοι,
δεν σημαινει οτι σε εχθρευεται καποιος εδω, αλλωστε δεν σε εχω δει καν,
για να εχω και προσωπικα μαζι σου. Ειναι φυσει αδυνατο.

Σε οτι αφορα τις καταγγελιες που λες, να τοποθετηθω προσωπικα,
οι αλλοι αδελφοι μπορουν να γραψουν τις αποψεις τους, αρμοδιως.

Εδω λοιπον, εχεις μια τελειως λαθος αποψη και εντελως θολη εικονα για το τι ακριβως κανουμε εδω περα.

Εδω δεν κανουμε καταγγελιες, ειναι ενα φορουμ συζητησης και προβληματισμου, για την πιστη μας και τον Αθω.

Οταν θελουμε αγαπητε αδερφε, τις καταγγελιες τις κανουμε επωνυμως,
και το εχουμε ηδη κανει, με επωνυμες και κοινοποιημενες δηλωσεις,
και για τον οικουμενιστικο ορυμαγδο, και για την στρεβλη εκκλησιολογια του Φαναριου και των συν αυτω.

Και στο δρομο κατεβηκαμε για τις ηλεκτρονικες ποντικοπαγιδες που μας ετοιμαζουν,
και για το δαιμονικα βλασφημο "θεατρο" που ηττηθηκε κατα κρατος. Και οπου αλλου χρειαστει.

Και καπνογονα φαγαμε, και μας πηραν στο κυνηγι, και καλογριες ανα χειρας πηραμε οταν λιποθυμισαν,
απο τους εχοντες υπερβαλλοντα ζηλο ταγους της ταξεως, να υπερασπισουν υβριστες του Χριστου,
απο ανθρωπους που ποτε δεν διανοηθηκαν να τους πειραξουν αλλα διαδηλωναν ειρηνικα.

Βλεπεις λοιπον αδερφε, οτι οταν το απαιτουν τα πραγματα,
"εν τοις πραγμασιν" που λεει ο αγιος Γρηγοριος ο Παλαμας,
κανουμε πραξη τα λογια μας.

Αρα ουδολως ισχυουν οι συκοφαντικοι χαρακτηρισμοι του μητροπολιτη που παρεθεσες παραπανω,
ουτε και οι δικοι σου, που ακριτα εσπευσες να υιοθετησεις, περι "καλοπερασακηδων", και περι χριστιανων "του internet",
και απωλεσθεντων εν τη πλανευτρα των αισθησεων VR.

Οποτε επισης καταλαβαινεις τωρα, εαν λες οτι εχεις καλη προαιρεση,
οτι δικαια αντιδρασαμε απεναντι σε μια τετοια ψευδη θεωρηση των οσων κανουμε εδω και εκει εξω.

Αυτα λεγονται μονο προς χαριν της αληθειας των πραγματων,
και οχι για να παρουμε εμεις τα "ευσημα". Αυτο θα ηταν το λιγοτερο γελοιο.

Εμεις οτι κανουμε, δεν ειναι ουτε για δοξα, ουτε για κερδος, ουτε για να ανεβουμε σε καμμια ιεραρχια,
ουτε για να μεινει το ονομα μας στα διπτυχα, ουτε για να πουλαμε μουρη ως ομολογητες,
μεσα στο πληθος περναμε, και μενουμε ανωνυμοι, γιατι ετσι το επιλεξαμε.

Πρεπει να δουλεψεις επανω στην σκεψη σου, οχι την μαθηματικη,
αλλα αυτην την καρδιακη της πηγης του νοος,
το εξης θεμα που ειναι κρισιμο για τους καιρους που μας ετυχαν να ζουμε.

Δεν υπαρχει Χριστιανισμος της μη δρασης.
Δεν υπαρχει Πιστη χωρις αγωνα και εργα.
Δεν υπαρχει ομολογια στον Χριστο με κλειστο στομα.
Δεν υπαρχει μετριοπαθης, απομακρη σταση και αφ'υψηλου κοιταγμα των πραγματων.
Δεν υπαρχουν γιατι ο χριστιανος ζει την ζωη, και δεν την κοιταει απο μακρια.

Μιλαω για την χριστιανικη ζωη, οχι την κοσμικη και τα υπολοιπα.
Μην τα συγχεουμε. Γιατι εν πολλοις συμβαινει το εξης, τραγελαφικο για Χριστιανο:
Μπορει καποιος να ειναι μια χαρα στην ζωη του, δηλαδη Χριστιανος χωρις βαρη και ευθυνες,
σε οτι αφορα τους αγωνες για την πιστη και την αληθεια, οταν αυτοι απαιτουνται,
και να αφηνει να "βγαζουν τα καστανα" αλλοι γιαυτον, λαμβανοντας μια βολικη αποσταση ασφαλειας.

Ποιος θα κρινει μια τετοια πονηρη σταση ορθη; Κανεις ασφαλως.

Ανεφερα επαρκως και παραπανω, και σε αλλα θεματα,
τι δεν θα ειχαμε εαν επρατταν ετσι διαχρονικα οι Χριστιανοι. Τιποτα δηλαδη!

Να μην σου πω, οτι θα τρεχαμε και καθε Παρασκευη στο Τζαμι της γειτονιας για τα περαιτερω..

Λοιπον..
Πιστευω εχεις μελετησει Εκκλησιαστικη ιστορια. Εκει θα ξερεις πως πορευθηκε ο λαος του Θεου.
Απο την εποχη του Αρειου, εως και την Εικονομαχια, και ως τις μερες μας, μονο με αγωνα νικησε η ορθη πιστη.

Οσοι εμειναν σε αποσταση, οσοι διστασαν να μετεχουν, κατακριθηκαν απο τα πραγματα, ενωπιον Θεου και ανθρωπων.

Εδω δεν εχουμε να κανουμε με μια θεωρια η με μια ιδεολογια, την οποια αρκει να υπερασπισουμε διαλεκτικα.
Εδω ειναι ο Εσταυρωμενος, που απαιτει απο εμας, εργα και πραξεις εναντι παντος, οπου κειται υπονομευτικα για την Εκκλησια.

Αυτα νομιζω αρκουν, για το συγκεκριμενο.

Επισης πρεπει να ξερεις, χωρις καμμια διαθεση για επιδειξη η φθηνη χαζοφιγουρα,
οτι απο οσα εχουμε μελετησει και γνωριζουμε, εδω παρατιθεται για λογους ευνοητους,
ενα πολυ μικρο ποσοστο, που εξυπηρετει τις αναγκες του διαλογου και της επικοινωνιας με τους αδερφους.

Συνεπως οταν λεμε κατι που φαινεται αγριο και επιθετικο και δεν ξερω τι αλλο στην αντιληψη του καθενος,
δεν ειναι ουτε απο υπερβολικη φορα, ουτε απο επιθετικη αγνοια, ουτε απο κακο κινητρο,
αλλα ενυπαρχει ενα γνωστικο υποβαθρο, που υποστηριζει και δικαιολογει πληρως τις οποιες κραυγες αγωνιας,
για τα τεκταινομενα, και σου επισημαινω οτι προϊοντος του χρονου, θα δικαιωθουν οι φωνες μας.

Εδω θα ειμαστε πρωτα ο Θεος και Κυριος μας, εαν δεν δικαιωθουμε, να μας κραξεις δικαιως.

Γιαυτο σου λεω, μην βιαζεσαι, να κρινεις, και θα δεις οτι και λιγα φωναζουμε εδω.

Και μην παρασυρεις τον εαυτο σου, σε μια παθητικη σταση, απο τις ηπιες φωνες, που κοιτανε να βολευτουν,
και να τα εχουν με ολους καλα, και με τον "Αρειο" και με τον "Μεγα Αθανασιο", διοτι αυτο απλα δεν γινεται.

Παντα Αρι, στην τελικη ευθεια, με καποιους θα πας, και καποιους θα αφηνεις.

Ο ιδιος ο μεγας Αποστολος των Εθνων Παυλος μας λεει οτι δεν γινεται να ικανοποιουμε ολους,
και να μην προδιδουμε τον Χριστο, με τους συμβιβασμους που θα μας κοστισει η παγκοινη αποδοχη μας.

Καλεισαι και εσυ λοιπον, παρα τις οποιες ενστασεις σου, εν καιρω να διαλεξεις.

Θα κληθεις να το κανεις ειτε δεν θελεις, ειτε το θελεις.

Αυτη ειναι μια δικη σου αποφαση.

Δεν μπορεις ομως να κρινεις εμας, που την εχουμε παρει ηδη.

Αυτα, με αγαπη χωρις φοβο και παθος.

Καλη συνεχεια.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Άλλος από εδώ...
Μετά το Σίμο που του αρέσει το Σύμος, μας ήρθε ο Άρης που του αρέσει το Άρις.
Λοιπόν επειδή κι εγώ είμαι της πληροφορικής (εεε;) σας λέω πως ο Δημητράκης λέγεται Τάκης και όχι Τράκης.
Δηλαδή όταν πετσοκόβουμε ονόματα για χαιδευτικούς λόγους στην ουσία αλλάζουμε το όνομα. Γκέκε;;;
Άντε πια!!! :lol:

Τώρα επί της ουσίας, Άρι προσωπικά ακόμα δεν κατάλαβα αυτό περί της εργασίας του Διονύση.
Τι καταγγελία έκανε; Για αυθαίρετο; Για διατάραξη κοινής ησυχίας; Για κλοπή;
Γιατί έπρεπε να τη δώσει ονομαστικώς;
Την άποψή του είπε για τον οικουμενισμό και τον διάλογο που διεξάγεται, όσο βαριά και να μας (σου) έπεσε.
Σε φόρουμ την είπε, δεν την είπε στη βουλή, ούτε στην αστυνομία.
Δεν σε κατανοώ.
Μέχρι ένα σημείο κατανόησα τον εκνευρισμό σου από τις μπηχτές του Διονύση.
Αλλά από εκεί και πέρα, αν δεν ήταν εκνευρισμός ήταν θεωρώ λάθος σου και μάλιστα μεγάλο.
Και προσωπικά αν θέλεις (παρότι μου αρέσει που πάνω κάτω γνωριζόμαστε όλοι) θεωρώ πως το φόρουμ
βασικά πρέπει να είναι ανώνυμο, όπως είναι.
Κουβέντα κάνουμε. Ορθόδοξη κουβέντα!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Οτι εγινε, εγινε, ειπαμε να παμε πιο κατω,
ας μην δαιμονοποιουμε loopback, ο ενας τον αλλον τωρα.

Ας γυρισουμε στο θεμα, γιατι αρκετα το στειλαμε στα μνηματα.

Οποιος θελει, να εκφραζει στο εξης, αποψη επι του θεματος.
Οποιος θελει, και εχει κατι να προσθεσει στο θεμα μας ας το κανει.

Τα αλλα, εγω συναινω να διαγραφουν κιολας.
Μην πεφτουμε ευκολα θυματα, στις τσαχπινιες του πονηρου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από stathisekp »

dionysisgr έγραψε: Ειμαι προγραμματιστης, οχι ψυχοθεραπευτης.
Shubik έγραψε: Τελείως συμπτωματικά είμαι και συνάδελφος του dionysisgr.
vasilisalt έγραψε: Λοιπόν επειδή κι εγώ είμαι της πληροφορικής :lol: :lol: (εεε;)


Τώρα λοιπόν εξηγούνται όλα!!! Τόσοι πληροφορικάριοι που έχουμε μαζευτεί εδώ μέσα, λογικό είναι :lol: :lol: :lol:
Μετά τις αμοιβαίες εξηγήσεις που εδόθησαν πιστεύω, Άγιες μέρες που περιμένουμε, να καταλαγιάσει ο θόρυβος εδώ.
Εξ άλλου ότι και να λέμε εμείς εδώ, πιστεύεται ότι όταν έρθει η ώρα δε θα εμφανίσει ο Κύριος έναν Άγιο Σπυρίδωνα (που παρεμπιπτόντως σήμερα τιμούμε) με ένα κεραμίδι να βάλει τα πράγματα και τους ανθρώπους στη θέση τους; Ας Του έχουμε εμπιστοσύνη, αρκεί εμείς να ακολουθούμε Αυτόν και τους λόγους που μας παρέδωσε.
(Κι εγώ συνάδελφος είμαι :wink: )
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από toula »

Εγώ δεν είμαι Προγραμματιστής αλλά μόνο μια φτωχή Γραμματέας στην Διεύθυνση Πληροφορικής του Οργανισμού που εργάζομαι.Οπότε μια μικρή μυρωδιά από Πληροφορικούς την παίρνω ..... :lol: :lol: :lol:

Διαβάσαμε σχεδόν όλοι μας εδώ το θέμα αυτό που αναπτύχθηκε και αναλύθηκε από όλες τις πλευρές από τα αδέλφια μας. Με ποιανού τα γραφόμενα συμφωνούμε αυτό είναι θέμα προσωπικό του καθενός μας. Σίγουρα όλοι μας θέλουμε το καλό της Ορθοδοξίας χωρίς καμία δογματική παραχώρηση από πλευράς μας.

Έρχονται άγιες και γιορτινές ημέρες. Ας προσπαθήσουμε να γιορτάσουμε την Γέννηση του Θεανθρώπου με ειρήνη και αγάπη μεταξύ μας αλλά και προς όλους τους αδελφούς μας !!! :smile:
Shubik
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Shubik »

Αγαπητέ Βασίλη,
Όπως καλά γνωρίζεις, λίγοι επιλέγουν το όνομα που θα βαπτισθούν. Εγώ πήρα το Αριστείδης και το Άρις δεν είναι υποκοριστικό (Γιάννης---Γιαννάκης) αλλά συντόμευση κι επομένως γράφεται με ι και όχι με η. Αν προτιμάς να με αποκαλείς Αριστείδη ή ακόμα και Άρη, κανένα πρόβλημα. Οι γονείς μου, οι συγγενείς μου και οι φίλοι μου πάντα Άρι με αποκαλούσαν. Κάποιοι καθηγητές προτιμούσαν το Αριστείδης και εγώ δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση.

Δεν θα συνεχίσω το θέμα επί προσωπικού αλλά θα θέσω δύο σκέψεις για προβληματισμό. Κατανοώ τους προβληματισμούς όλων καθώς δεν υπάρχει ενημέρωση για το τι συμβαίνει στους θεολογικούς διαλόγους. Θα πρέπει να διευκρινίσουμε πως οι συναντήσεις προκαθημένων με τους διαλόγους δεν σχετίζονται άμεσα. Οι διάλογοι συνεχίζονται ανεξαρτήτως των συναντήσεων. Στους διαλόγους συμμετέχουν από τη μεριά των ορθοδόξων οι καλύτεροι θεολόγοι που έχουμε. Στους διαλόγους με τους αντιχαλκηδονίους συμμετείχε ο μακαριστός π. Ιωάννης Ρωμανίδης. Στους διαλόγους με τους ρωμαιοκαθολικούς συμμετέχει ο μητροπολίτης Περγάμου και ακαδημαϊκός π. Ιωάννης Ζηζιούλας. Τέλος, θα αναφέρω επιγραμματικά πως ενώ ο διάλογος με κάποιες αντιχαλκηδόνιες ομολογίες έχει ολοκληρωθεί (υπάρχουν φυσικά αντιρρήσεις για αυτούς τους διαλόγους αλλά ας μην ανοίξουμε παράλληλο θέμα), με τους ρωμαιοκαθολικούς υπάρχουν ακόμα πολλά προβλήματα. Είδατε να υπάρξει κάποια προσπάθεια ένωσης με αντιχαλκηδόνιους ενώ έχει ολοκληρωθεί ο διάλογος; Η οποιαδήποτε ένωση χρειάζεται περισσότερες προϋποθέσεις από διαλόγους και συναντήσεις. Κατά μείζονα λόγο ούτε με τους ρωμαιοκαθολικούς θα υπάρξει στο προσεχές μέλλον κάποια ουσιαστική προσπάθεια. Με αυτούς δεν τα έχουμε βρει ούτε στο επίπεδο του διαλόγου.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ναι Αροι αυτα τα καταλάβαμε.
Τελικά ομως ο Διονύσης δεν ειναι τεμπέλης στο δημόσιο.
Και συγνώμη δεν ακούσαμε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”