Απορίες για την παρασκευή των κολλύβων

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
christmas08
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Θεοδώρα@Θεσσαλονίκη

Re: Το μεγαλύτερο δώρο για τους νεκρούς

Δημοσίευση από christmas08 »

Να ρωτησω αν γνωριζει κανεις γιατι η αχνη που βαζω πανω απο τα κολυβα μου παγωνει και σπαει? τι μπορει να κανω λαθος?
ΣΑΛΩ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΠΙΠΤΟΝΤΕΣ ΦΑΥΛΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΖΟΦΕΡΕΣ ΤΡΙΚΥΜΙΕΣ, ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΜΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΣΕΠΤΟΝ ΕΚΤΥΠΟΝ ΣΟΥ ΜΗΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΡΜΩΣ ΚΡΑΖΟΜΕΝ.
ΓΕΝΟΥ ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΕ ΗΜΙΝ ΠΡΟΣΤΑΤΙΣ ΤΟΙΣ ΑΕΙ ΦΩΝΟΥΣΙΝ.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Το μεγαλύτερο δώρο για τους νεκρούς

Δημοσίευση από marinam »

christmas08 έγραψε:Να ρωτησω αν γνωριζει κανεις γιατι η αχνη που βαζω πανω απο τα κολυβα μου παγωνει και σπαει? τι μπορει να κανω λαθος?
Στα μέρη μου, στραγγίζουν πολύ καλά τα κόλυβα και εντούτοις το παθένουν γιατι "κρατανε" υγρασία όσο και να τα αφήσεις και να τα στεγνώσεις και έτσι υπάρχει η "παράδοση" να βάζουν πάνω πάνω ζάχαρη κρυσταλλική που δεν σπάει, δεν νοτίζει, και δεν παγώνει και την διαμορφώνεις πολύ πιο εύκολα απο ότι την άχνη. Όταν όμως πάρεις κόλυβα απο έξω και δεν το κάνεις μόνη σου τότε έχουν άχνη ζάχαρη αλλά νομίζω αναμειγμένη με κάτι άλλο. πάντως εδώ στα Γιάννενα τοποθετούν εξωτερικά στα κόλυβα πριν βάλουν τα κουφέτα ζάχαρη απλή κρυσταλλική.

ίσως κάποια άλλα μέλη του φόρουμ να γνωρίζουν περισσότερο επι της διαδικασίας με τα κόλυβα για να σε βοηθήσουν.

:8
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
christmas08
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Θεοδώρα@Θεσσαλονίκη

Re: Το μεγαλύτερο δώρο για τους νεκρούς

Δημοσίευση από christmas08 »

Σε ευχαριστω πολυ Μαρινα! Και εγω σημερα ζαχαρη εβαλα για μα μην την ξαναπατησω αλλα ειδα πολυ κοσμο που ειχε αχνη και αναρωτιομουν πως το κανουν???
Μια χαρα ηταν ομως και με την ζαχαρη αφου ο σκοπος δεν ειναι η εμφανιση!
ΣΑΛΩ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΠΙΠΤΟΝΤΕΣ ΦΑΥΛΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΖΟΦΕΡΕΣ ΤΡΙΚΥΜΙΕΣ, ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΜΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΣΕΠΤΟΝ ΕΚΤΥΠΟΝ ΣΟΥ ΜΗΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΡΜΩΣ ΚΡΑΖΟΜΕΝ.
ΓΕΝΟΥ ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΕ ΗΜΙΝ ΠΡΟΣΤΑΤΙΣ ΤΟΙΣ ΑΕΙ ΦΩΝΟΥΣΙΝ.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Το μεγαλύτερο δώρο για τους νεκρούς

Δημοσίευση από marinam »

christmas08 έγραψε:Σε ευχαριστω πολυ Μαρινα! Και εγω σημερα ζαχαρη εβαλα για μα μην την ξαναπατησω αλλα ειδα πολυ κοσμο που ειχε αχνη και αναρωτιομουν πως το κανουν???
Μια χαρα ηταν ομως και με την ζαχαρη αφου ο σκοπος δεν ειναι η εμφανιση!
Ναι δυστυχώς πολλά τα κάνουμε για άλλο σκοπό. Πάντως ότι ζάχαρη και να βάλεις δεν παίζει κανέναν μα κανέναν ρόλο, εξάλλου εδώ στα Γιάννενα έχω δει και χωρίς ζάχαρη. Το θέμα είναι αυτά τα κόλυβα να αναπάυσουν τους κεκοιμημενους, και όχι η ζάχαρη, αυτά είναι εκ μοντερνισμός...

:8
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

Re: Απορίες για την παρασκευή των κολλύβων

Δημοσίευση από NIKI »

Καλησπερα αγαπημενα μου εν Χριστω αδέλφια,
Στην Κυπρο το ψυχοσαββατο φτιαχνομε κολυβα ως ακολουθως:Βαζομε σε ενα πιατο το ψημενο σιταρι.Απο επανω κανομε με αμυγδαλοκουννες ή με σισαμι ενα σχημα Σταυρου.Μεσα στα κενα του Σταυρου βαζομε σταφιδες ,ροδι και παλι αμυγδαλοκουννες. Τα περνομε στην εκκλησια με ενα αρτο και δινομε μια λιστα κεκοιμημενους τους ιερεα και μνημονευει. Οταν τελειωσομε τα αναμιγνυομε και τα δινομε στον κοσμο μαζι μα αρτο. Ευχαριστω :25
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”