Εξομολόγηση?

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Εξομολογηση?

Δημοσίευση από fosterer »

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,eleimon!
Αν στο μέλλον¨"γνωριστούμε" καλήτερα θα δείτε ότι δεν είμαι άνθρωπος που ξημεροβραδιάζεται στις εκκλησίες!Απλά σε όλη μου την ζωή νοιώθω έντονα ένα αόρατο χέρι να με καθοδηγεί και μια αόρατη ασπίδα να με προστατεύει!
Πιστεύω λοιπόν ότι αυτό δεν μπορεί να είναι τίποτε άλλο από τη Θεία χάρη!
Έτσι και εγώ προσπαθώ να κάνω μία¨"ήσηχη ζωή"!
Μπορώ να πω ότι μέχρι ενός βαθμού τα καταφέρνω!Μόνο που πολλές φορές η σκέψη μου δεν είναι και πολύ "φρόνιμη"!Θα ήθελα να ήξερα,αν και μόνο η σκέψη της αμαρτίας είναι αμαρτία?
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Εξομολογηση?

Δημοσίευση από eleimon »

Το θεμα των λογισμων ειναι ενα αλλο κεφαλαιο,εξισου πολυ μεγαλο,αν την ωρα που σου ερχεται η αμαρτια στη σκεψη δεν την επεξεργαζεσαι και τη πετας,δε θεωρειται αμαρτια,αν ομως η αμαρτωλη σκεψη σ ευχαριστει και την επεξεργαζεσαι τοτε εκει ειναι αυτο που λεμε ο αορατος πολεμος κι εκει πρεπει να εφοδιαστεις με δυναμη για να τη πεταξεις μακρια απ το μυαλο σου την αμαρτωλη σκεψη
Δες κι αυτο http://orthodox-world.pblogs.gr/2009/02 ... o-kei.html
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολογηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

εξομολογεισθε εις αλληλους τα πταισματα σας.[ΙΑΚ.5.16]διαβαζωντας αυτο κατανοω,οτι δεν εχει σημασια ο χρονος, αλλα η αναγκη που νιωθη ο πιστος για να εξομολογηθη.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολογηση?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

terzagelos έγραψε:εξομολογεισθε εις αλληλους τα πταισματα σας.[ΙΑΚ.5.16]διαβαζωντας αυτο κατανοω,οτι δεν εχει σημασια ο χρονος, αλλα η αναγκη που νιωθη ο πιστος για να εξομολογηθη.
μπορεις να το αποσαφηνισεις αυτο γιατι δεν το καταλαβα, συγνωμη! :oops: τι εννοεις χρονο; :7
επισης, τι σημαινει εξομολογεισθε εις αλληλους, εμεις μεταξυ μας; μονο στον ιερεα δεν πρεπει να εξομολογουμαστε; :shock:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Εξομολογηση?

Δημοσίευση από eleimon »

ψυχουλα έγραψε:
terzagelos έγραψε:εξομολογεισθε εις αλληλους τα πταισματα σας.[ΙΑΚ.5.16]διαβαζωντας αυτο κατανοω,οτι δεν εχει σημασια ο χρονος, αλλα η αναγκη που νιωθη ο πιστος για να εξομολογηθη.
μπορεις να το αποσαφηνισεις αυτο γιατι δεν το καταλαβα, συγνωμη! :oops: τι εννοεις χρονο; :7
επισης, τι σημαινει εξομολογεισθε εις αλληλους, εμεις μεταξυ μας; μονο στον ιερεα δεν πρεπει να εξομολογουμαστε; :shock:
Τωρα μ αυτο μπερδευτηκα κι εγω....ενταξει οσον αφορα το χρονο,σιγουρα οταν νιωσεις την αναγκη θα τρεξεις στον πνευματικο ,αλλα για να τη νιωσεις πρεπει να σαι κοντα στα Θεο,εκ του μακρωθεν δε νομιζω να ενιωσε κανενας την αναγκη να παει για εξομολογηση......η συνηθης φραση που ακους ειναι (δεν εχω κανει αμαρτιες σοβαρες για να εξομολογηθω)....τωρα οσον αφορα το σε αλληλους..... :roll: :roll: σε ποιους αλληλους;;.... :7 :7 :7 :7 :7 :7 :7 :7
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από stathis73 »

ΟΤΑΝ ΑΜΑΡΤΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΙΝΩΝΑΕΙ ΤΑΚΤΙΚΑ, ΛΕΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΤΑΚΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολογηση?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

eleimon έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:
terzagelos έγραψε:εξομολογεισθε εις αλληλους τα πταισματα σας.[ΙΑΚ.5.16]διαβαζωντας αυτο κατανοω,οτι δεν εχει σημασια ο χρονος, αλλα η αναγκη που νιωθη ο πιστος για να εξομολογηθη.
μπορεις να το αποσαφηνισεις αυτο γιατι δεν το καταλαβα, συγνωμη! :oops: τι εννοεις χρονο; :7
επισης, τι σημαινει εξομολογεισθε εις αλληλους, εμεις μεταξυ μας; μονο στον ιερεα δεν πρεπει να εξομολογουμαστε; :shock:
Τωρα μ αυτο μπερδευτηκα κι εγω....ενταξει οσον αφορα το χρονο,σιγουρα οταν νιωσεις την αναγκη θα τρεξεις στον πνευματικο ,αλλα για να τη νιωσεις πρεπει να σαι κοντα στα Θεο,εκ του μακρωθεν δε νομιζω να ενιωσε κανενας την αναγκη να παει για εξομολογηση......η συνηθης φραση που ακους ειναι (δεν εχω κανει αμαρτιες σοβαρες για να εξομολογηθω)....τωρα οσον αφορα το σε αλληλους..... :roll: :roll: σε ποιους αλληλους;;.... :7 :7 :7 :7 :7 :7 :7 :7
λοιπον το αποσπασμα το βρηκα ειναι αυτο

IAK ε.13

Κακοπαθεί τις μεταξύ σας; ας προσεύχηται· ευθυμεί τις; άς ψάλλη. 14 Ασθενεί τις μεταξύ σας; ας προσκαλέση τους πρεσβυτέρους της εκκλησίας, και ας προσευχηθώσιν επ αυτόν, αλείψαντες αυτόν με έλαιον εν τω ονόματι του Κυρίου. 15 Και η μετά πίστεως ευχή θέλει σώσει τον πάσχοντα, και ο Κύριος θέλει εγείρει αυτόν· και αμαρτίας αν έπραξε, θέλουσι συγχωρηθή εις αυτόν.

16 Εξομολογείσθε εις αλλήλους τα πταίσματά σας, και εύχεσθε υπέρ αλλήλων διά να ιατρευτήτε. Πολύ ισχύει η δέησις του δικαίου ενθέρμως γενομένη. 17 Ο Ηλίας ήτο άνθρωπος ομοιπαθής με ημάς, και προσηυχήθη να μη βρέξη· καιδεν έβρεξεν επί της γης τρία έτη και μήνας έξ· 18 και πάλιν προσηυχήθη, και ο ουρανός έδωκε βροχήν, και η γη εβλάστησε τον καρπόν αυτής.

εγω το καταλαβαινω οτι εννοει να ομολογουμε ο ενας στον αλλο οτι ναι σου εκανα αυτο το κακο, συγνωμη. να παραδεχομαστε δηλαδη ο ενας στον αλλο τα λαθη μας.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ψυχουλα έγραψε:να ομολογουμε ο ενας στον αλλο οτι ναι σου εκανα αυτο το κακο, συγνωμη. να παραδεχομαστε δηλαδη ο ενας στον αλλο τα λαθη μας.
Ναι έτσι είναι.
Είναι πολύ σημαντικό αυτό κατά τη γνώμη μου, αποτελεί ένα πολύ επωφελές βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, η καθημερινή αναγνώριση των σφαλμάτων μας.
Και δημιουργεί αυτομάτως και στος άλλους στους οποίους ζητάμε συγγνώμη (τόχω παρατηρήσει πολλές φορές), την ανάγκη παρόμοιας από μέρους τους συμπεριφοράς απέναντί μας.

"Μ' ένα σμπάρο δυό τρυγόνια" δηλαδή! :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από panagiotisspy »

panagiotisspy έγραψε:"Μ' ένα σμπάρο δυό τρυγόνια" δηλαδή! :8
Προς όφελός τους πνευματικό εννοείται.
Και όχι για το δικό μας συμφέρον.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

Διαβασα τις αποριες σας,
ανοιξα την Αγια Γραφη,για να μπορεσω,να σας απαντησω αλλα δεν μπορεσα.
Καθησα λοιπον ,και αναρωτηθικα,τι ειναι η αμαρτια?.
Η αμαρτια ειναι κατι κακο ,που κανω στον συνανθρωπο μου ,η"παραβιαζω τις εντολες του
Θεου μου,η"οτι αλλο θεωρουμε αμαρτια..
Εαν ειμαι πιστος καιεχω επιγνωση της αμαρτιας, οι τυψεις καθημερινα,
θα με βαραινουν,και ετσι θα νιωσο την αναγκη να το πω σε καποιον αδελφο,η"τον πνευματικο,
για να βγη απο μεσα μου.
Αμαρτια ομολογουμενη,δεν λογιζεται αμαρτια...,
Αγγελος... :105
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”