Κομποσχοίνι στο αριστερό χέρι ;

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Κομποσχοίνι στο αριστερό χέρι ;

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε:κι αν ο άνθρωπος έχει μόνο δεξί χέρι γιατί το αριστερό το έχασε σε ατύχημα ή δεν γεννήθηκε με όλα τα άκρα του λόγω διαφόρων γεννετικών παθήσεων :) ή αν δεν έχει άκρα εντελώς;;;


Απόστολε κλείσε σε παρακαλώ το θέμα αφού απαντήσεις στην παραπάνω ερώτηση
Αμέσως Βασίλειε!
Όπως έχει ήδη γραφεί δεξοδικά στην παρούσα συζήτηση, ή έμφαση δίνεται πάντοτε στην προσευχή.
Αν διευκολυνόμαστε λοιπόν να λέμε την προσευχή κάνοντας κομποσχοίνι με το αριστερό χέρι, ας είναι ευλογημένο!
Αν με το δεξί, ας είναι ευλογημένο!
Αν δεν κρατάμε κομποσχοίνι (για οποιοδήποτε λόγο) δεν πειράζει, αρκεί να λέμε την προσευχή από μέσα μας.
ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΙΣ.
ΤΕΛΟΣ
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
zeus
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2005 5:00 am

Re: Κομποσχοίνι στο αριστερό χέρι ;

Δημοσίευση από zeus »

Κομποσχοίνι να κρατώ νανεβω στον ουρανο,με μικρουλες προσευχές πουναι τοσο δυνατές,οσο πιο πολύ μπορω να νικαω τον εχθρό,και πρωτη μου ευχή είναι αυτή που θακουστη,ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ, ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΥΧΗ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΩ ΔΥΝΑΤΑ ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ. ΤΡΙΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΣΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ, ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΕ ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ,ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΘΑ ΠΩ ΠΡΟΔΡΟΜΕ ΜΑΣ ΒΑΠΤΙΣΤΑ ΠΡΕΣΒΕΥΕ ΥΠΕΡ ΗΜΩΝ,ΠΕΜΠΤΗ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΘΑΝΑΙ ΠΑΝΤΑ στους ΑΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΑΡΗΣΕ ΑΥΤΟς ΜΕ ΤΗ ΒΑΠΤΗΣΗ ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΛΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΕΥΧΗ ΘΑ ΤΗ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΣΑΤΕ ΥΠΕΡ ΗΜΩΝ ΤΩΝ ΑΜΑΡΤΩΛΩΝ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”