Τα νέα διαβατήρια

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Τα νέα διαβατήρια

Δημοσίευση από filtor »

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει με τα νέα διαβατήρια;
Κάποιος μοναχός στο Άγιον Όρος κατά την τελευταία μου επίσκεψη, ανέφερε ότι τα νεά διαβατήρια έχουν τσιπάκι κ.λπ.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Ναι έχουν το άκουσα και στις ειδήσεις.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Εικόνα
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/e ... jpg/431px-

Aντε και πλησιάζει ............ στην Ιταλία έφτασε το βιομετρικό διαβατήριο
Ε όπου να'ναι κοντοζυγώνει :roll: 8O :?
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Καλώς τα δεχτήκαμε

http://rapidshare.com/files/11786125/pass.jpg.html

Τη βάψαμε ...........


Βρήκα και αυτά

http://www.foreignpolicy.com/story/cms. ... ry_id=3652

Γερμανός χάκερ με ένα λάπτοπ κατάφερε να κάνει ζημιά σε διαβατήριο με μικροτσίπ ( .......... ασφάλεια σου λένε )
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Είναι γεγονός ότι βγήκαν καινούργια διαβατήρια τα οποία περιέχουν εκτός απ΄την εξωτερική περιγραφή του κατόχου κι άλλα προσωπικά δεδομένα.

Η ιστορία αυτή με προβληματίζει έντονα εξ αιτίας των όσων λέει γι αυτές τις περιπτώσεις (νέες ταυτότητες) ο μακαριστός Γέροντας Παΐσιος αλλά και πολλοί εν ζωή Γέροντες που σέβομαι τη γνώμη τους.

Όμως εγώ θα έλεγα τα εξής:

- Τα προσωπικά δεδομένα των ανθρώπων του Θεού δεν είναι κρυφά και δεν έχουν να φοβηθούν κάτι απ΄ το να γίνουν γνωστά μέσω του chip των διαβατηρίων. Αν αυτό το chip λέει ότι είμαστε πιστοί Ορθόδοξοι Χριστιανοί, τόσο το καλύτερο, αυτό θέλουμε.

- Δεν θα δεχόμουν ποτέ πάνω στο σώμα μου κάτι που θα μπορούσε να εκληφθεί ως το "χάραγμα του θηρίου" ή θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την παρακολούθηση της καθημερινής δραστηριότητάς μου. Τα διαβατήρια αυτά όμως πολύ απέχουν απ΄το να είναι κάτι παρόμοιο.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Γερμανός χάκερ, λοιπόν, με ένα laptop και έναν "αναγνώστη τσιπ" [chip reader] των 200 δολαρίων, "χάκεψε" τα καινούργια διαβατήρια διαβάζοντας τα στοιχεία του τσιπ, κάτι που σημαίνει ότι η "κλωνοποίηση" κάθε διαβατηρίου είναι δυνατή...

Τι άλλο απομένει; Αυτό που προτείνουν διάφοροι Γερμανοί χάκερ: το "ψήσιμο" [ήγουν η αχρήστευση] του τσιπ με μικροκύματα και η επιστροφή στα παλιά καλά "χάρτινα" διαβατήρια...
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

lovethink έγραψε:Γερμανός χάκερ, λοιπόν, με ένα laptop και έναν "αναγνώστη τσιπ" [chip reader] των 200 δολαρίων, "χάκεψε" τα καινούργια διαβατήρια διαβάζοντας τα στοιχεία του τσιπ, κάτι που σημαίνει ότι η "κλωνοποίηση" κάθε διαβατηρίου είναι δυνατή...

Τι άλλο απομένει; Αυτό που προτείνουν διάφοροι Γερμανοί χάκερ: το "ψήσιμο" [ήγουν η αχρήστευση] του τσιπ με μικροκύματα και η επιστροφή στα παλιά καλά "χάρτινα" διαβατήρια...
Και δε μου λες Μάνο, θα περνάει ένα "ψημένο" διαβατήριο;

Επίσης δεν καταλαβαίνω ένας καλός Χριστιανός ποιο λόγο έχει να αλλοιώσει το διαβατήριό του.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:
lovethink έγραψε:Γερμανός χάκερ, λοιπόν, με ένα laptop και έναν "αναγνώστη τσιπ" [chip reader] των 200 δολαρίων, "χάκεψε" τα καινούργια διαβατήρια διαβάζοντας τα στοιχεία του τσιπ, κάτι που σημαίνει ότι η "κλωνοποίηση" κάθε διαβατηρίου είναι δυνατή...

Τι άλλο απομένει; Αυτό που προτείνουν διάφοροι Γερμανοί χάκερ: το "ψήσιμο" [ήγουν η αχρήστευση] του τσιπ με μικροκύματα και η επιστροφή στα παλιά καλά "χάρτινα" διαβατήρια...
Και δε μου λες Μάνο, θα περνάει ένα "ψημένο" διαβατήριο;

Επίσης δεν καταλαβαίνω ένας καλός Χριστιανός ποιο λόγο έχει να αλλοιώσει το διαβατήριό του.
Δεν ήταν δικό μου το κείμενο βρε
Ασε που δεν έχω φούρνο μικροκυμάτων :roll:
Sfakianos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Sfakianos »

Καλημέρα σε όλους !

Σε μια επικοινωνία μου με την Εκκλησία της Ελλάδος σχετικά με την θέση της για τα νέα διαβατήρια με παρέπεμψαν σε μια βαρυσήμαντη μελέτη του Σεβ.Μητροπολίτου Νικοπόλεως κ.κ. Μελετίου την οποία και μου συνέστησαν να διαβάσω .

Μήπως κάποιος από το forum έχει στα χέρια του αυτήν την μελέτη ή γνωρίζει το περιεχόμενό της ;

Σας ευχαριστώ !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”