Γνωρίζει κάποιος για τον παπα-Γιάννη [ Αγ. Άννα ] ;;

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Re: γνωριζει καποιος για τον παπαγιαννη [ αγ,αννα ] ;;

Δημοσίευση από Carlos »

O Papagiannis einai must!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: γνωριζει καποιος για τον παπαγιαννη [ αγ,αννα ] ;;

Δημοσίευση από aposal »

Carlos έγραψε:O Papagiannis einai must!!
Καλώς το παληκάρι! Χαίρομαι που σε "ξαναβλέπω" Χριστόφορε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: γνωριζει καποιος για τον παπαγιαννη [ αγ,αννα ] ;;

Δημοσίευση από agiooros »

Carlos έγραψε:O Papagiannis einai must!!
Xronia zamania aderfe. Pou xathikes?
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Re: γνωριζει καποιος για τον παπαγιαννη [ αγ,αννα ] ;;

Δημοσίευση από Carlos »

Στην κοσμάρα μου... χαχαχα
Καλως σας βρήκα παλικάρια.
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΒΛΑΧΟΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 7:39 am

Re: γνωριζει καποιος για τον παπαγιαννη [ αγ,αννα ] ;;

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΒΛΑΧΟΣ »

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΩΣ .ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓ.ΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΗ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΡΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΛΑΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ ΔΥΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΥΧΑΝΗ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓ.ΑΝΝΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΛΕΓΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΙΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΕΝΑΣ ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ "ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΤΟΤΕ Ο ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΒΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ Ο ΕΝ ΛΟΓΟ ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΑΝΕΒΑΙΝΩΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΥΡΙΑΚΟ ΕΦΤΑΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΦΕΝΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΒΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΚΕΙΝΗ ΒΓΗΚΕ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΚΟΥΝΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΟ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΦΩΝΑΖΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ "ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙΓΟΜΑΙ"ΚΑΙ ΜΩΛΙΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ "ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΙΓΕΣΕ ΕΚΕΙ"ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΕΝ ΛΟΓΟ ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΕ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟ ΤΟΥ. Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΩ ΠΑΙΔΙ ΟΠΩΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΝΑΕΙ ΚΑΠΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑ Ο ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΝΤΕΥΤΟΥΜΕ ΤΟΤΕ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΑΦΗΣΕΤΗΝ ΑΥΤΗΝ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΟΥΝΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝΗ ΠΟΡΤΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΣΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΟΤΙ ΕΠΙΑΣΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΤΟΥ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΤΕ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Ο ΘΕΟΣ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΕΝΗ ΜΕΣΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΕΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ Ο ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΣΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ.ΣΥΝΧΩΡΗΣΤΕΜΕ ΑΝ ΕΓΙΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΛΑΒΟΥΜΕ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: γνωριζει καποιος για τον παπαγιαννη [ αγ,αννα ] ;;

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Δε μας δέχθηκε μετά από 7 ώρες πεζοπορία και αφού είχαμε διασχίσει όλη τη "μύτη" του ΑΟ από τη Μεγίστη Λαύρα μέχρι τη σκήτη της Α. Άννας.
Δε τον κακολογώ κάτι θα ήξερε ή απλα θα έτυχε...οι περισσότεροι όμως από την παρέα απογοητεύτηκαν.
Τον παπα-γιάννη τον γνωρίζω από τότε που ήταν παπάς στο Δαμιανό Γιαννιτσών.Έχει πολλούς φανατικούς φίλους αλλά γεγονός είναι ότι κάποιοι δεν εκφράζονται με καλά λόγια.
Ας μην κρίνουμε ... ο Θεός θα δείξει το δρόμο.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: γνωριζει καποιος για τον παπαγιαννη [ αγ,αννα ] ;;

Δημοσίευση από ANTREAS »

δεν πιστευω οτι αν μπορουσε πραγματικα να σας δει να μην το εκανε..καποιο λογο θα ειχε.το λεω αυτο χωρις να τον ξερω προσωπικα αλλα και αυτοι οι ανθρωποι εχουν καποιο προγραμμα και ισως δεν ηταν η καταλληλη στιγμη να σας δεχτει..και εγω προσπαθησα δυο φορες να δω τον γεροντα ιωσηφ τον βατοπαιδινο αλλα δεν το πετυχα.ισως την αλλη φορα.
Άβαταρ μέλους
Savas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Αύγ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Stafford

Re: Γνωρίζει κάποιος για τον παπα-Γιάννη [ Αγ. Άννα ] ;;

Δημοσίευση από Savas »

Το Αγιον Ορος εξακολουθει να έχει πολλούς φωτισμένους ανθρώπους και ο Παπα-γιάννης είναι ένας απο αυτούς κατά την ταπεινή μου άποψη. Πολλοί ισως τον θεωρούν πλάνο ,αλλά και οι φαρισαίοι τον Χριστό μας για πλάνο δεν τον είχαν? Οτι τα λεει εξω απο τα δόντια είναι γεγονός!
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γνωρίζει κάποιος για τον παπα-Γιάννη [ Αγ. Άννα ] ;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Δε μας δέχθηκε μετά από 7 ώρες πεζοπορία και αφού είχαμε διασχίσει όλη τη "μύτη" του ΑΟ από τη Μεγίστη Λαύρα μέχρι τη σκήτη της Α. Άννας.
Δε τον κακολογώ κάτι θα ήξερε ή απλα θα έτυχε...οι περισσότεροι όμως από την παρέα απογοητεύτηκαν.
Σε σχέση με το παραπάνω και επειδή πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται, να πω το εξής προσωπικό βίωμα:
Κάποτε στον δρόμο για την κορυφή του Αθωνα, περάσαμε από την καλύβη του πατέρα Θεολόγου, στην Κερασιά.
Του ζητήσαμε δυό- τρεις φέτες ψωμί, για να έχουμε για τον δρόμο. ( Η έκφραση δυό - τρεις φέτες, στην καθομιλουμένη είναι σαφές ότι λέει μεν δυό-τρεις φέτες ψωμί, αλλά στην ουσία αιτεί αρκετά παραπάνω).
Με έκπληξη λάβαμε ΔΥΟ ΜΟΝΟ φέτες ψωμί και ξεκινήσαμε. Αρχίσαμε την γκρίνια αμέσως. Δεν μπορούσε ο ευλογημένος να μας δώσει λίγο παραπάνω (λέγαμε) , μέχρι και για τσιγγουνιά μιλούσαμε οι αχάριστοι αμαρτωλοί.
Την επομένη που κατεβήκαμε από τον Αθω, πήγαμε πάλι στον γέροντα.
Μας έβαλε να φάμε. Διαπιστώσαμε ότι στο τραπέζι δεν υπήρχε ψωμί. Το αναφέραμε.
"Το τελευταίο που είχα σας το έδωσα χτες", μας είπε.

Καταλαβαίνετε αδελφοί, το μέγεθος της ντροπής που νιώσαμε.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Γνωρίζει κάποιος για τον παπα-Γιάννη [ Αγ. Άννα ] ;;

Δημοσίευση από dora gian »

γνωριζει καποιος να μου πει , τα χαρισματα ενος γεροντα κρινονται μονο απο το διορατικο χαρισμα η απο την προσευχη του η οποια ΑΚΟΥΓΕΤΕ απο την παναγια δηλ ,,,και αν ξερετε για μας τις γυνιακες που δεν εχουμε την δυνατοτητα των γεροντων του αγιου ορους που υπαρχουν στον ΕΞΩ κοσμο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”