Γνωρίζει κάποιος για τον παπα-Γιάννη [ Αγ. Άννα ] ;;

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Γνωρίζει κάποιος για τον παπα-Γιάννη [ Αγ. Άννα ] ;;

Δημοσίευση από panosgreece »

γνωριζει καποιος για τον παπαγιαννη ;
Dimitris32
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 11, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από Dimitris32 »

Den ton exo gnorisei prosopika, alla akouo edo kai polla xronia oti einai fotismenos kai xarismatouxos gerontas.
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

Κι εγω εχω ακουσει πολυ καλα λογια αλλα και ότι αυτά που έχει να σου πεί στα λέει κάπως "χυμα", χωρίς στολίδια και στα ίσα...
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

alexandergreek έγραψε:αυτά που έχει να σου πεί στα λέει κάπως "χυμα", .
Μόνο χύμα ; :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

Αυτα περιπου ακουσα και εγω ,
ευχαριστω για τις απαντησεις.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Μηπως ειναι αυτος ,ο οποιος χτυπαει και καπου καπου ,δυνατα το χερι του στο τραπεζι?Ειναι πολυ καλος εχω ακουσει!!!! :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Ενας φίλος μου "εν διαστάσει" τον είδε και τον ρώτησε αν πρέπει να παντρευτεί μια χωρισμένη μικρά 35 Μαίων με 3 παιδιά.

Του είπε "βλέπεις την θάλασσα πίσω μου ?" (ήταν στην καλύβη του στην Αγία Αννα)

Και συνέχισε : "αν την παντρευτείς τα δάκρυα που θα χύσεις θα είναι περισσότερα απο την θάλασσα πίσω μου - γυρνα πίσω στην γυναίκα σου"

Ο φίλος μου τον άκουσε και γύρισε πίσω στην γυναίκα του.

Ζεί ευτυχισμένος...

Δεν ξέρω αν είναι ο Παπαγιάννης ή το Ορος ή η πίστη μας στους γέροντες της Ορθοδοξίας. Γνωρίζω όμως ότι η τακτική προσέγγισης της Ορθοδοξίας είναι στάνταρ διαδικασία μέσα απο την οποία λύνονται πολλά θέματα ανάλυσης της πραγματικότητας.

Ας μην περιμένουμε να βρούμε τον "φωτισμένο" - όλοι είναι φωτισμένοι και θα το καταλάβουμε όταν τον δούμε, όποιος και αν είναι αυτός, μέσα ή έξω απο το Ορος.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Dimitris32
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 11, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από Dimitris32 »

eortologio_gr έγραψε:
Ας μην περιμένουμε να βρούμε τον "φωτισμένο" - όλοι είναι φωτισμένοι και θα το καταλάβουμε όταν τον δούμε, όποιος και αν είναι αυτός, μέσα ή έξω απο το Ορος.

Χρ.
Den eimaste oloi to idio fotismenoi omos, oute oi laikoi oute oi monaxoi...

Den edine tis idies symboules o gerontas Paisios, Iakovos kai Porfyrios me tous perissoterous monaxous..

Gia auto kai o Agios Isaak o Syros leei oti orismena xarismata (pou, fysika exoun sxesi me tin Theia Fotisi), opos i noera proseuxi, dinontai se enan anthropo apo 10.000.

Tora an theloume na diafonoume kai me ton Agio Isaak kai na leme pos oloi einai fotismenoi, tote mallon kyrigma kanoume.

Kai xero fysika, pos o Theos borei na perasei apo ola ta anthropina kanalia ta mynimata Tou otan thelei (kai mesa apo enan egklimatia, kai mesa apo ena paidi, to xeroume fysika), alla kai pali den einai to idio to prooratiko xarisma tou patir Porfyriou (i ton allon xarismatouxon geronton) me tin kaloproaireti panta, tapeini symbouli enos monaxou pou (akoma) den exei parei ta xarismata pou proorizei gia auton o Theos.

Tha elega loipon, pos oloi boroun, en dynami, na ginoun fotismenoi kai xarismatouxoi, laikoi, klirikoi kai monaxoi, alla den einai "oloi fotismenoi" ana pasa stigmi. Gia na po tin alitheia, pistevo pos sto vathos auto einai perissotero emmeso kyrigma. Alla borei, fysika, na kano kai lathos.

Alla an itan oloi to idio, tote akoma kai oi Agioi Pneumatikoi pateres (akoma kai tou Gerontikou) den tha pigainan stous pio proxorimenous apo autous gia na mathoun kati perissotero, alla stous arxarious pou akoma den eixan tinaxei oute ta sarkika pathi apo pano tous.

Oxi fysika, den einai oloi to idio fotismenoi, an itan etsi kai o patir I., sygrafeas tou "Mia vradya stin erimo tou Agiou Orous" den tha pigaine ston gnosto erimiti kai isyxasti gia na mathei perissotera gia tin euxi, kai tis sxetikes pneumatikes katastaseis/endeixeis gia to an vrisketai kaneis se sosto dromo i se planes, alla tha pigaine na rotisei enan tyxaio - p.x., emena. Alla auto tha itan paralogo fysika.

Einai opos oi athlites, den exoun oloi ta idia metra.. an kai oloi epidyknyoun exairetikes epidoseis, yparxoun syxna megales diafores metaxy tous. Etsi diaferoun kai oi anthropoi metaxy tous, oson afora tin pneumatiki katastasi tous ana pasa stigmi (sta matia Tou Theou fysika)... Alla den einai oloi to idio, alloimono...

Giati an itan, mia epektasi autou tou fainomenika tapeinou epixeirimatos, tha itan na apodidoume tin idia timi kai ston meso anthropo kai ston kathe Agio tis Ekklisias... (auto akrivos einai i epiptosi, kat'epektasi fysika, autis tis pepoithiseos) .... kai auto fysika, einai kathe allo para Orthodoxo fronima.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

dgidarop έγραψε:
eortologio_gr έγραψε:...Giati an itan, mia epektasi autou tou fainomenika tapeinou epixeirimatos, tha itan na apodidoume tin idia timi kai ston meso anthropo kai ston kathe Agio tis Ekklisias... (auto akrivos einai i epiptosi, kat'epektasi fysika, autis tis pepoithiseos) .... kai auto fysika, einai kathe allo para Orthodoxo fronima.
Εντάξει dgidarop το μηνυμά σου σαφές.

Εκφράζω την άποψή μου όπως την έχω μορφώσει σήμερα. Αυριο μπορεί να μεταβληθεί. Εκφράζομαι όμως όπως το πιστεύω.

Εχει τεθεί και αλλού στο φορουμ ότι η αναζήτηση του "χαρισματικού" είναι προβληματική προσέγγιση της πίστης μας. Η δικιά μου άποψη είναι οτι οι φωτισμένοι γέροντες (για για αυτούς μιλάω και όχι για λαικούς) θα φανούν μέσα σε 2 λεπτά απο την επαφή μας μαζί τους.

Αυτό που διαφοροποιεί την αίσθησή μας είναι ο τρόπος προσέγγισης, έκφρασης ακόμα και χροιάς της ομιλίας. Αυτά είναι καθαρά προσωποκεντρικά στοιχεία και ερμηνεύονται απο τον καθένα μας διαφορετικά.

Ψάχνουμε λοιπόν γκουρού της Ορθοδοξίας για να μας δώσει συμβουλές ? ή ψάχνουμε κάποιον που βρίσκεται στον δρόμο της Ορθοδοξίας για να ακούσουμε την προσέγγισή του ? Επειδή εγώ ψάχνω το δεύτερο, έχω διαπιστώσει ο τρόπος προσέγγισης της Ορθοδοξίας είναι ο ίδιος σε όλους αυτούς που έχουν αφοσιωθεί στη "πορεία". Και αυτό με βοηθά πάρα πολύ.

Αλλος ψάχνει άλλο. Ο καθένας στον δρόμο του αλλα ο στόχος κοινός. Ούτε ταπεινολογώ ούτε κήρυγμα κάνω. Απλά εκφράζομαι σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων της μορφής "Εκκλησίας του Δήμου". Ουτε Ναός είναι ούτε Αμβωνας ούτε αντικαθιστά την συμμετοχή μας στην ίδια την Εκκλησία.

Κατα τα λοιπά πλανεμένος είμαι αλλα το πολεμάω με τον τρόπο που μπορώ. Και το εκφράζω όπως το βλέπω.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
petrosr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 28, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από petrosr »

Γνώρισα τον Παπαγιάννη 1 φορά και μου είπε κάτι που δείχνει ότι έχει χάρισμα. φαίνεται αυστηρώς, αλλά στην κοινωνία μας που τα στραβά τα θεωρεί ίσια και δυστηχώς έχουμε πάρει και εμείς οι αγωνιζόμενοι δήθεν Χριστιανοί μας φαίνονται αυστηρά. Είναι όμως στοργικός
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”