Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από agiooros »

Να σας ευχαριστήσω και εγώ για αυτήν την συνάντηση.
Πολύ αξιόλογη.
Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή.
Περισσότερο δε να ευχαριστήσω τον Πατέρα Δημήτριο που μας ανέχτηκε και αφιέρωσε τον χρόνο του σε εμάς.
Ένας Άξιος ιερέας.
Να του δίνη δύναμη ο Θεός.
Και να αξιώσει εμάς να τον ξανασυναντήσουμε.

Υ.Σ. Θα παρακαλούσα όποιος θυμάται τα λόγια του να τα μεταφέρει εδώ.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από vivika »

Πολύ χάρηκα που περάσατε τόσο όμορφα κι ευλογημένα, άλλωστε δεν είχα την παραμικρή αμφιβολία για αυτό, μια που οργανωτής ήταν ο Μπιλάκος μας που χρόνια τώρα μαθητεύει δίπλα στον πετυχημένο καθηγητή Απόστολό μας!
Τι ποιό φυσικό κι επόμενο λοιπόν;

1.
ΜΙΧΣ έγραψε:
angieholi έγραψε:Δόξα τω Θεώ! Ήταν μια πολύ ευλογημένη Κυριακή...
Θέλω φωτό(ς) παρακαλώ, στο η-ταχ μου... ♥.·:*¨¨*:·.♥.·:*¨¨*:·.♥.[/color]
Και σε μένα παρακαλώ...

2.
agiooros έγραψε:... Υ.Σ. Θα παρακαλούσα όποιος θυμάται τα λόγια του να τα μεταφέρει εδώ.
Έστω τα κύρια σημεία...

3.
angieholi έγραψε:... Μας έδωσε από 4 cd με ομιλίες στον καθένα!
Μπορούμε να έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες για αυτούς τους σύμπακτους δίσκους;


:42 :42 :42 :42 :42 :42 :42 :45 :45 :45 :45 :45 :45

... Όποτε μπορέσετε... :8 :8 :8 :8 :8

Πάντα τέτοια, και την επόμενη φορά σε όποια συνάντηση κι αν γίνει οργανωμένη από εσάς πολυαγαπημένα αδέλφια εν Χριστώ, εύχομαι να μπορέσουμε να έρθουμε, να συμμετέχουμε, να προστεθούμε στην τόσο όμορφη κι ευλογημένη παρέα κι εμείς που για διάφορους λόγους δεν μπορέσαμε αυτή τη φορά...
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
trader21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1030
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 4:35 pm
Τοποθεσία: Σύμος - Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από trader21 »

Για τις λεπτομέρειες της συνάντησης δεν θα γράψω κάτι γιατί με κάλυψαν τα αδέλφια που έγραψαν πριν και ειδικά η Αγγελική μας που τα είπε τόσο αναλυτικά, με το γνωστό της χιούμορ.

Αυτό που θα ήθελα να πώ είναι,

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Βασίλη για την διοργάνωση και την φιλοξενία που μας πρόσφερε. Ήταν όλα υπέροχα και περάσαμε πολύ όμορφα και επικοδομητικά.

και

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για μια ακόμη φορά στον Νικόλα που μέσω της σελίδας του έχω γνωριστεί με τόσο αξιόλογα άτομα και έχω κάνει τόσους καλούς φίλους.

Όσον αφορά στην ομιλία του γέροντα,

Ο π. Δημήτριος μας μίλησε για τον μεγάλο εχθρό του ανθρώπου που δεν είναι άλλος από τον εγωισμό μας. Ο εγωισμός που τον κουβαλάμε μέσα μας σε όλες του τις μορφές όπως είναι η φιλαυτία, η υπερηφάνεια, η έπαρση, η προβολή και πολλά άλλα.

Μας είπε ότι ο εγωισμός είναι η χειρότερη ασθένεια για την ψυχή του ανθρώπου και θα πρέπει να τον αποβάλλουμε και να έχουμε στη ζωή μας πολύ ταπείνωση, απλότητα και πίστη στον Θεό. Έτσι θα έχουμε την βοήθεια Του και θα είναι γεμάτη η ζωή μας.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ο π. Δημήτριος μας μίλησε για τον μεγάλο εχθρό του ανθρώπου που δεν είναι άλλος από τον εγωισμό μας. Ο εγωισμός που τον κουβαλάμε μέσα μας σε όλες του τις μορφές όπως είναι η φιλαυτία, η υπερηφάνεια, η έπαρση, η προβολή και πολλά άλλα.

Μας είπε ότι ο εγωισμός είναι η χειρότερη ασθένεια για την ψυχή του ανθρώπου και θα πρέπει να τον αποβάλλουμε και να έχουμε στη ζωή μας πολύ ταπείνωση, απλότητα και πίστη στον Θεό. Έτσι θα έχουμε την βοήθεια Του και θα είναι γεμάτη η ζωή μας.


Υπέροχη σύνοψη Σύμο! 'Οντως ευλογηθήκατε... Δόξα τω Θεώ!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από vasilisalt »

Επίσης ο π. Δημήτρης είπε πως σε πολλές περιπτώσεις ο άνθρωπος είναι ικανός
να θυσιάσει ποιο εύκολα τη ζωή του παρα τον εγωισμό του. Μέσα στην οικογένεια
καλό θα ήταν οταν ο ένας τραβάει το σχοινί ο άλλος να κάνει λίγο πίσω και τούμπαλιν.
Ακομα τόνισε την χριστιανική αγωνιστικότητα που υπήρχε το 40 και λίγο αργότερα, οταν
οι περισσότεροι πειναγαν και πως αν μπορούσε να διαλέξει να ξαναζήσει, πάλι την ίδια
εποχή και την ίδια πορεία θα διάλεγε, γιατί μπορεί σημερα να έχουμε ευμάρεια αλλά έχουμε
χάσει κάθε αγωνιστική διάθεση. Επίσης είπε πως οποίος θελει να κάνει χρήματα δεν θα πρέπει
να γίνεται ιερέας. Επίσης σε ερώτηση που του έγινε απαντησε πως δεν αποτελει δικαιολογία
το ότι δεν υπάρχουν πολυ πνευματικοί ηγέτες για την προσωπική μας πορεία και προσφορά.
Αν μπορούμε να κάνουμε 100 και τελικά κάνουμε 99 θα κριθούμε για το 1 που δεν κάναμε.
Επίσης μας προέτρεψε να φτιάξουμε ένα ημερολόγιο που θα γράφουμε τα ποιο σημαντικά και
ωφέλιμα πράγματα που κάνουμε στη ζωή μας ώστε με τα χρονισ να τα επαναφέρουμε για ψυχική
μας ωφέλεια. Μας έδειξε το δικό του και μας διάβασε μια σελ νομίζω 29 Ιουλίου. Τα γεγονότα που
είχε γράψει ήταν πολυ συγκινητικά. Το μόνο που θυμάμαι ήταν οταν κοινώνησε ως νέος ιερέας τη
μητέρα του για πρώτη φορα!
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από angieholi »

Νομίζω ότι πρώτο γεγονός ήταν η αίτηση για δουλειά στο περιοδικό "Ακτίνες", αίτηση την οποία είχε κρατήσει και μας την διάβασε.
Μια έκθεση όπου διακρινόταν η φλόγα που είχε, ο πόθος να δουλέψει στο περιοδικό, το πάθος του για τον Χριστιανισμό και ο αυθορμητισμός της ηλικίας των 18 του χρόνων.
Επίσης εκείνη την ημερομηνία άρχιζαν τα μαθήματα ή εξετάσεις (ας με διορθώσει κάποιος, αλλά γέρνω προς τα μαθήματα) στην Ιερατική Σχολή όπου πέρασε σε ηλικία 42 χρονών.
Μάλιστα είχε κρατήσει και ένα πλάνο με τους συμμαθητές του και φέτος που συμπληρώθηκαν 40 χρόνια από τότε, έστειλε σε όλους μια επιστολή για να τους θυμίσει αυτά τα αξέχαστα και ευλογημένα χρόνια. Ανάμεσα στους συμμαθητές του ήταν και ο νυν Πατριάρχης Θεόδωρος Αλεξανδρείας, ο οποίος του απάντησε θερμά στην επιστολή του, την οποία πάλι μας διάβασε και στην οποία τον ευχαριστούσε γι αυτό το όμορφο δώρο των αναμνήσεων (ή κάπως έτσι).
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από angieholi »

Όχι λάθος... τα μαθήματα δεν μπορεί να άρχιζαν Ιούλιο. Τότε μάλλον ήταν οι εξετάσεις και φέτος των Σεπτέμβρη που συμπληρώθηκαν τα 40 χρόνια έστειλε τις επιστολές.
Σωστά;
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από dionysisgr »

Επίσης ο π. Δημήτρης είπε...
..γιατί μπορεί σημερα να έχουμε ευμάρεια αλλά έχουμε χάσει κάθε αγωνιστική διάθεση.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε:Επίσης ο π. Δημήτρης είπε πως σε πολλές περιπτώσεις ο άνθρωπος είναι ικανός
να θυσιάσει ποιο εύκολα τη ζωή του παρα τον εγωισμό του.
Iούδας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από agiooros »

Βασίλη είσαι τυχερός που τον έχεις πνευματικό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”