Οικουμενισμός

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Οικουμενισμός

Δημοσίευση από stathisekp »

annasar έγραψε:Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Προσηλυτισμό δεν θα το έλεγα ούτε εγώ, αλλά τείνω προς τη συμπροσευχή. Όντως είμαστε τυχεροί που υπάρχει ορθόδοξος ναός και αρκετοί ιερείς. Πιο πολύ όμως με τρόμαξε η Θ. Λειτουργία σε καθολικό ναό. Αν διαβάσει κανείς στο Internet κριτική εναντίον του Οικουμενισμού θα δει ότι κάποιοι υποστηρίζουν ότι εφ'όσον ένας καθολικός ναός είναι ναός αίρεσης δεν έχει διαφορά από έναν σατανικό και γι'αυτό είναι προτιμώτερο να κάνει κανείς Θεία Λειτουργία σε ένα σπίτι ή σε άλλο "ουδέτερο" χώρο (όπως πρότειναν ήδη φίλοι εδώ). Τα όρια έχουν μπερδευτεί.
Πάντως σε πολλές πόλεις που δεν υπάρχουν ορθόδοξοι ναοί, "δανείζονται" αυτούς των άλλων δογμάτων. Αν θυμάμαι καλά σε μια περίπτωση, στη Γερμανία νομίζω, οι Ρ/Καθολικοί "δώρισαν" ένα ναό τους στην ορθόδοξη κοινότητα.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οικουμενισμός

Δημοσίευση από ntinos »

annasar έγραψε:Δε θα το έλεγα "μπουκάρουν". Έρχονται και παρακολουθούν τη Λειτουργία ήσυχα (ένας ιερέας και κάποιοι μαζί του που δεν ξέρω τι είναι), κάθονται μαζί με εμάς αλλά μπροστά μπροστά και πριν το Δι'Ευχών τους καλοσορίζει ο ιερέας μας. Μετά ο καθολικός ιερέας παίρνει το μικρόφωνο και λέει μια προσευχή από τη θέση του, κάνει κύρηγμα (μιλώντας για τη γιορτή της ημέρας) σε όποιον είναι στην Εκκλησία - η πλειοψηφία Ορθόδοξοι που δεν φεύγουν πριν το Δι'Ευχών. Μετά λέμε το Δι'Ευχών και η Θ. Λειτουργία τελειώνει. Σκέψου το σαν μια μικρή παρέμβαση, για 10 λεπτά αντί να μιλάει ο ορθόδοξος ιερέας, μιλάει ο καθολικός σε εμάς.
οκ, κατάλαβα...κάνουν μία (ας το πούμε) ομιλία οι άνθρωποι και λένε 1-2 λογάκια για την ημέρα...τώρα στην εορτή των Θεοφανείων θα ήθελα να ήμουν εκεί να δω τη θα έλεγαν περί τριαδικού Θεού, αλλά τεσπα.
Νομίζω και εγώ ότι είσαι μια χαρά, δεν είναι λόγος να ανησυχεις.
Να πω και κάτι να γελάσουμε...όταν ήμουν στο εξωτερικό, είχε δίπλα στο κέντρο που δούλευα ένα καθολικό ναό, τον οποίον είχαν μετατρέψει σε βιβλιοθήκη (μέχρι εδώ καλά), ΟΜΩΣ σε κάποια μεγάλα events, η βιβλιοθήκη (πρώην ναός) μετατραπόταν σε αίθουσα πάρτι!!..κοκτέιλσ, χοροί, φωτορυθμικά κλπ, ενώ σε μερικές γωνίες είχαν ξεμείνει και μερικά χριστιανικά σύμβολα τα οποία για κάποιο λόγο δεν μπορούσαν να βγάλουν (π.χ. κάποια εντοιχισμένα έπιπλα με το σημείο του σταυρού, κάποιες σκαλιστές εικόνες της Παναγίας, κλπ.

υ.γ. να πω εδώ ότι εγώ μπορεί να μην χόρευα , αλλά το κρασάκι και τα εδέσματα τα τιμούσα δεόντως ! :lol:
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Οικουμενισμός

Δημοσίευση από annasar »

Δεν επικεντρώνονται στις διαφορές με την Ορθοδοξία, ξέρουν τι κάνουν. Μιλούν για αυτά που είναι κοινά.

Αυτό με το πάρτι δεν μπορώ καν να το φανταστώ. Έχω δει ναούς ως βιβλιοθήκες, γίνονται και κονσέρτα κλασσικής μουσικής, αλλά χορό και φαί πρώτη φορά ακούω. Θα μου πεις, εμείς την έχουμε βρει τη λύση, τα γλέντια τα κάνουμε στην αυλή της εκκλησίας :wink: (μετά από γάμους και βαφτίσια).
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Οικουμενισμός

Δημοσίευση από annasar »

Ενδιαφέρουσες απόψεις επί του θέματος : https://www.youtube.com/watch?v=qD3nQDpHXwI στο 1:15:00
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Οικουμενισμός

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Καλημέρα σε εσένα :) την ιστορία πως να βρασεις ένα βατραχι σιγά σιγά την έχεις ακουστα :)

Μήπως υπάρχει Ορθόδοξο μοναστήρι που θα μπορούσες να πηγαίνεις; instead?

Καλή δύναμη! Καλή Αγία Τεσσαρακοστή!!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”