Εύρεση πνευματικού

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Alexiskal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2012 11:18 am

Εύρεση πνευματικού

Δημοσίευση από Alexiskal »

Καλησπερα

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την ευρεση πνευματικου...Βασικα, ειναι κατι που δεν εχω κανει ποτε, και δεν ξερω καν πως να ξεκινησω...Ακομα λογω του οτι μενω εξωτερικο, αυτο γινεται ακομα πιο δυσκολο, αλλα ας αρχισουμε απο τα βασικα...

Οποιες πληροφοριες κλπ δεκτες!

Ευχαριστω για το χρονο σας
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ευρεση πνευματικου

Δημοσίευση από toula »

Kαλημέρα καλέ μου φίλε !
Κοίταξε το πμ. σου !
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Εύρεση πνευματικού

Δημοσίευση από GeorgiosM »

καλημέρα φίλε!
πολλους τροπους και ιδέες μπορεις να εφαρμόσεις για ευρεση πνευματικού.
παραδειγματα. να βρεις καποιον που να νιωθεις καποια οικειότητα, καποια συμπάθεια,
να σου εμπνέει κάποια λίγη σιγουριά και λίγο σεβασμό πχ να λες "αυτον τον ιερεα τον παραδέχομαι,
έτσι οπως τον βλέπω". δηλαδή να νιωθεις καπως ευχαριστα και όχι μονο τυπικά και απόμακρα.
ειδικά πχ στις συζητήσεις μαζί του.
αν ομως δεν βρεθει κατι τετοιο στο δρομο σου (πολύ συνηθισμένη περίπτωση :? :? ),
μπορεις να πηγαίνεις να συζητάς και να εξομολογείσαι και να συμβουλευεσαι
στον οποιδήποτε καλό ιερέα, να λέτε 2 λόγια. (καλό ειναι να εχει και χρόνο, γιατί έξω ειναι πολύ πολυάσχολοι)
με τον καιρό αν βρεις καποιον αλλο καλύτερο, το λες στον πνευματικό σου για να τον αλλάξεις. :smile:

επίσης επειδή οι ιερεις δεν εχουν χρόνο, δοκιμασε να πιασεις παρεα,κρατα επαφή με καλές ηλικιωμένες ή μεσόκοπες γυναίκες
της ενορίας, ώστε επειδή ξέρουν πολλά (λογω της μακροχρόνιας εμπειρίας τους), και εχουν χρόνο κλπ,
μπορεις να μαθεις πολλά πρακτικά. πχ πιο καλά να πηγαινουμε την Κυριακή στην εκκλησία και ας μην καταλαβαινουμε κλπ.
οι ηλικιωμένοι ξέρουν πολλά και ο ιερέας δεν προλαβαινει να μας μεταδώσει ολες τις γνώσεις.
αν ομως βλεπεις οτι οι ηλικιωμένοι κινούνται αργά και δεν λένε τίποτα, άσε, πήγαινε σε άλλους.
(εχει πολλους ηλικιωμένους, αλλά και νεαρά παιδιά).

τώρα σκέψου εσύ τί αλλο, γιατί αυτα που λεω ειναι πολύ γενικά , σχετικά κ με επιφύλαξη τα λέω.
δεν μπορώ να ξερω τις αναγκες σου κ τι σε αφορά ακριβώς.. :mrgreen: καλή επιτυχία! ο,τι αλλο θες, απαντάμε όλοι...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εύρεση πνευματικού

Δημοσίευση από aposal »

Κατά την άποψή μου θα πρέπει ο πνευματικός να είναι σχετικά κοντά ώστε να μπορείς να τον επισκεφθείς όποτε χρειαστεί. Η επιλογή του (όταν υπάρχει τέτοιο περιθώριο) μπορεί να γίνει ρωρώντας άλλους που εξομολογούνται. Αν δεν έχεις περιθώρια επιλογής δεν πειράζει.
Το βασικό όμως είναι να κάνεις υπακοή στον πνευματικό. Αν δηλαδή κάθε φορά, κάποιος, από όσα του έχει πει ο πνευματικός του εφαρμόζει μόνον ό,τι του φαίνεται ως λογικό, τότε δεν κάνει υπακοή στον πνευματικό, αλλά στην δική του κρίση. Το αποτέλεσμα τότε θα είναι φτωχό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Εύρεση πνευματικού

Δημοσίευση από angieholi »

Αν θυμάμαι καλά ο Αλεξ έχει γράψει ότι βρίσκεται στο εξωτερικό, οπότε οι δυνατότητες επιλογής του στενεύουν.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εύρεση πνευματικού

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ξεκινα με μετανοια αδελφε μου, πολλη προσευχη, και τα υπολοιπα αστα ολα στον Θεο,
να μην ξεχνας την Παναγια ,απο κοντα της, μην τη αφηνης σε υσηχια εκεινη θα σε βοηθειση
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εύρεση πνευματικού

Δημοσίευση από aposal »

Αν δεν μπορεί να επιλέξει δεν υπάρχει πρόβλημα. Όποιος είναι ο πλησιέστερος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”