Ζωγράφου, Χιλανδαρίου

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Ζωγράφου, Χιλανδαρίου

Δημοσίευση από ntinos »

Έχει μείνει κανείς? Επειδή δεν είναι Ελληνικές: Χρειάζεται τηλέφωνο/φαξ πριν? Εκτός απ'τον αρσανα με τα πόδια, μπορείς να πας αλλιώς?
Όποιος γνωρίζει/έχει ακούσει κάτι θα με βοηθούσε!
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Ζωγράφου, Χιλανδαρίου

Δημοσίευση από ravniotis »

Ντίνο, για να μην σου έχει απαντήσει κανείς μέχρι τώρα, μάλλον δεν θα έχει μείνει κανένας σε αυτά τα μοναστήρια. εγώ προσωπικά έχω περάσει για προσκύνημα και από τις 2 αυτές μονές αλλά δεν έμεινα. το βασικό θέμα είναι οτι οι ακολουθίες δεν γίνονται στα ελληνικά , επομένως οι έλληνες προσκυνητές προτιμούν να πάνε αλλού.
η ζωγράφου είναι μια μικρή και φτωχική μονή. είναι κοντά από τον αρσανά της. μια φορά που πήγα δεν βρήκα κάποιον που να μιλούσε ελληνικά για αυτό προσκύνησα και συνέχισα για βατοπαίδι.
όσο για τη χιλιανδαρίου, είναι ένα μεγαλοπρεπές μοναστήρι και δέχεται αρκετούς σέρβους κυρίως προσκυνητές. το μονοπάτι από ζωγράφου πολύ ωραίο. όταν φτάνει το φέρι στη γιοβάντσα συνήθως υπάρχει αυτοκίνητο της μονής γιατί από εκεί είναι μακρυά με τα πόδια και δύσκολα . μπορείς να πας και με το ταχύπλοο από την ιερισσό για να δεις και τον πύργο του Μιλουτίν.
πήγαινε να διανυκτερεύσεις εκεί να μας πεις και εμάς την εμπειρία σου μήπως το τολμήσουμε σε ένα από τα επόμενα προσκυνήματα μας
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζωγράφου, Χιλανδαρίου

Δημοσίευση από ntinos »

Ναι, το καταλαβαίνω...εσύ πως πήγες Ζωγράφου, απ'τον αρσανά?...φοβάμαι μην πάω κ δεν βγάλω άκρη κ μετά δεν έχω που να μείνω....
Επίσης, Χιλανδάρι έχεις πάει?, αν ναι, πως?
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Ζωγράφου, Χιλανδαρίου

Δημοσίευση από iliasgr »

πριν απο πολλα χρονια ,πηγα στου Ζωγραφου με τα ποδια απο Κωνσταμονιτου και κοιμηθηκα εκει.τοτε βεβαια δεν χρειαζοταν προσυννενοηση για φιλοξενια! μαλιστα ειχα την ευλογια να συναντησω τον τελευταιο Ελληνα μοναχο που μοναζε εκει.(κοιμηθηκε).την επομ ενη μερα πηγα Χιλανδαριου με τα ποδια!
εχω την εντυπωση,οτι οταν φτανει το καραβακι στους αρσαναδες των εν λογω μονων,περιμενει οχημα της καθε μονης για τους προσκυνητες!
ελεησον με ο Θεος
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Ζωγράφου, Χιλανδαρίου

Δημοσίευση από ravniotis »

Από τον αρσανά η Ζωγράφου είναι κανένα μισάωρο, εύκολη διαδρομή. από εκεί μπορείς να πας στο βατοπαίδι , στο χιλιανδάρι ή στη κωνσταμονίτου από μονοπάτια καλά σηματοδοτημένα.
στο χιλιανδάρι πήγα παλιά με το καραβάκι από την ιερισσό. πολύ κοντά είναι και η εσφιγμένου. αλλιώς μετά πάλι μπορείς να περπατήσεις προς το βατοπαίδι.
γενικά πάντως αν δεν πας σε κάποια πανήγυρη πιστεύω οτι και το χιλιανδάρι και η ζωγράφου δεν θα αρνηθούν να σε φιλοξενήσουν
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζωγράφου, Χιλανδαρίου

Δημοσίευση από ntinos »

ok, ευχαριστώ όλους!...αν κ μου είπαν απ'το γραφ. προσκυνητών ότι η 1η διαθέσιμη ημερομηνία για 1 άτομο είναι σε 1.5 μήνα :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζωγράφου, Χιλανδαρίου

Δημοσίευση από ntinos »

Απαντάω σε αυτό το παλιό θέμα για όποιον ενδιαφερθεί στο μέλλον:
Χιλανδάρι: μου απάντησαν μέσω email, λόγω της αναστήλωσης δεν δέχονται μέχρι τέλος του έτους.
Ζωγράφου: μου απάντησαν μέσω email, με δέχονται!...Θα είναι μια ιδιαίτερη εμπειρία να παρακολουθήσω λειτουργία στα βουλγαρικά!
Τέλος Ιουλίου πάω,, πρώτα ο Θεός, οπότε θα επανέλθω με τις εμπειρίες μου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”