Μήπως πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των επισκεπτών στο ΆΟ;;

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Μήπως πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των επισκεπτών στο ΆΟ;

Δημοσίευση από theodorosuper »

Προσωπικά θα συμφωνήσω ότι πρέπει να υπάρχει άλλος αριθμός για τους Έλληνες και άλλος για τους Αλλοδαπούς.
Και όχι φυσικά από ρατσισμό.
Π.χ. η Ρωσία είναι ένα τεράστιο κράτος με τεράστιο αριθμό κατοίκων, οπότε μπορούν από εκεί να έλθουν πολλοί επισκέπτες.
Πια οι αλλοδαποί επισκέπτονται πολύ συχνά το Άγιο Όρος. Όμως, αυτό σημαίνει ότι ο συνολικός αριθμός επισκεπτών έχει αυξηθεί. Έτσι, πια, το να "κλείσεις" διαμονητήριο δεν είναι κάτι τόσο εύκολο, γιατι οι διαθέσιμες ημερομηνίες εισόδου είναι, την στιγμή που παίρνεις τηλέφωνο, συνήθως 3 εβδομάδες με 1 μήνα σχεδόν μετά, ειδικά το καλοκαίρι που μπορεί να είναι και παραπάνω από μήνα.
Πόσες φορές προσωπικά έχω θελήσει να πάω στο Άγιο Όρος, παίρνω τηλέφωνο και μου λένε σχεδόν 3 εβδομάδες με 1 μήνα μετά ημερομηνίες...
Αυτό δεν το λέω από ανυπομονησία... Το λέω γιατί άλλος πάει για τουρισμό και να βγάλει φωτογραφίες από την φύση, και άλλος έχει προβλήματα και ανάγκη να συμβουλευτεί τους Πατέρες εκεί, αλλά αναγκάζεται να περιμένει μεγάλο χρονικό διάστημα για να εισέλθει στο Άγιο Όρος.

Θα μου πείτε αν αυξήσουν τον αριθμό επισκεπτών, οι Πατέρες πότε θα κάνουν τα πνευματικά τους, αν ασχολούνται με τους επισκέπτες; Είναι ένα καλό ερώτημα...
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μήπως πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των επισκεπτών στο ΆΟ;

Δημοσίευση από nickzark »

Αν έχεις ανάγκη από κάποιον πατέρα τον λες κ σου βγάζει ειδικό διαμονητηριο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”