Ο Γάμος εκτός της Ορθοδόξου Εκκλησίας.

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Ο Γάμος εκτός της Ορθοδόξου Εκκλησίας.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Προς τον Πατέρα Αντώνιο έχω το παρακάτω ερώτημα , και τον παρακαλώ ευαρεστούμενος ,να μου απαντήσει.

Πρίν από μερικά χρόνια καπετάνευα ένα σκάφος αναψυχής στο Αιγαίο.

Σε ένα από τα ναύλα , μεταξύ μιάς κοινής παρέας Αμερικανών , ήταν και ένα ζευγάρι , οι οποίοι μου ζήτησαν να τους παντρέψω.

Σύμφωνα με το Ναυτικό Δίκαιο , και όταν το Πλοίο είναι εν πλώ (ταξιδεύει), ο Καπετάνιος έχει τέτοια δικαιοδοσία.

Βέβαια αρχικά είχα τις αντιρρήσεις μου ,

Τελικά σκεπτόμενος ότι ούτως ή άλλως κάπως έτσι θα κατέληγαν ,κάπου αλλού , τους έβγαλα στα ανοιχτά , μαζευτήκαμε στην Πλώρη (μπροστά) του σκάφους.

Εκεί τους διευκρίνισα ότι τους Αραβωνίζω , και ότι στην συνέχεια , θα πρέπει να κάνουν την κανονική Τελετή , όπως πρέπει , και όπως συνηθίζουν στην χώρα τους . Πράγμα που από ότι έμαθα έγινε στην συνέχεια.

Και ερωτώ , έστω και να τους έλεγα ότι είστε Παντρεμένοι

( αφού βέβαια αντάλασαν τους Όρκους τους - γιατί έτσι συνηθίζουν- άλλο λάθος ο Ορκος , αλλά τέλος πάντων έτσι κάνουν , )

( πράγμα βέβαια , που δεν μου επέτρεπε η συνείδησή μου να κάνω - σαν Ορθόδοξος Χριστιανός- , διότι δεν είμαι αυτός ο Ιερέας του Χριστού μας , δηλαδή με την Αποστολική Ευλογία/Διαδοχή )

ποια θα ήταν η διαφορά ,
αφού στα μάτια του Θεού δεν θα είχαν την ευλογία της Αποστολικής Διαδοχής Του ούτε στον τόπο τους ,


και άρα , τι είναι αυτοί τώρα Παντρεμένοι ή Οχι ?


Ο Σεβαστός Νικόλαος (Filotas) σε άλο φόρουμ εξέφρασε την άποψη (την οποία είμαι σίγουρος οτι στηρίζει)

"Όταν ένας άνδρας και μια γυναίκα συνάψουν ερωτική σχέση, έλθουν δηλαδή ¨εις σάρκα μία", έχουν κατ' ουσίαν συνάψει γάμο μεταξύ τους, ευλογία όμως δεν έχουν. Επομένως όσοι συνάψουν γάμο με οποιοδήποτε τρόπο, είναι παντρεμένοι στα μάτια των ανθρώπων και του Θεού, δεν έχουν όμως στην κοινή τους ζωή τη βοήθεια της Χάριτος του Αγίου Πνεύματος."



Τι γίνετε τελικά ? Ιδού η απορία.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Ο Γάμος εκτός της Ορθοδόξου Εκκλησίας.

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Aγαπητέ Γιάννη και π.Αντώνιε συγνώμη που παρεμβαίνω αλλα θα ήθελα να προσθέσω κάτι .


Εαν παντρευτείς με ιερέα Ορθόδοξο κανονικά και με όλο το μυστηρίο αλλα εκτός εκκλησίας δηλαδή αν το κάνεις το μυστήριο σε ένα πλοίο στην ύπαιθρο κλπ αυτό μετράει ; Εχουν γίνει και τελετές γάμων έξω απο το χώρο της εκκλησίας πχ στο προαύλιο του ναού κλπ , πρέπει να γίνεται αυστηρά μέσα σε ναό το μυστήριο;

Ευχαριστώ και συγνώμη για την παρέμβαση.
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Ο Γάμος εκτός της Ορθοδόξου Εκκλησίας.

Δημοσίευση από theodora »

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του filota, (και της Εκκλησίας) πως:

"Όταν ένας άνδρας και μια γυναίκα συνάψουν ερωτική σχέση, έλθουν δηλαδή ¨εις σάρκα μία", έχουν κατ' ουσίαν συνάψει γάμο μεταξύ τους, ευλογία όμως δεν έχουν. Επομένως όσοι συνάψουν γάμο με οποιοδήποτε τρόπο, είναι παντρεμένοι στα μάτια των ανθρώπων και του Θεού,
δεν έχουν όμως στην κοινή τους ζωή τη βοήθεια της Χάριτος του Αγίου Πνεύματος."

Είναι ναι μεν παντρεμένοι, και ζούνε όπως όλοι οι παντρεμένοι, ζουν όμως ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ του Θεού.... :(
Και εάν μεν αυτό γίνεται ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ πνευματική, έχει ο Θεός.
Εάν όμως πρόκειται για χριστιανούς ορθοδόξους που συμμετέχουν σε όλα τα άλλα μυστήρια εκεί μάλλον υπάρχει σημαντικό πρόβλημα που μόνο με την βοήθεια του πνευματικού τους θα λυθεί εν καιρώ. (και μέχρι τότε θα σκουντουφλάνε και στα πετραδάκια όπως έχει πει και ο πνευματικός μου, και θα καταπληγωθεί και η σχέση και οι ίδιοι -και όποιος αντέξει-)

Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ο Γάμος εκτός της Ορθοδόξου Εκκλησίας.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

theodora έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του filota, (και της Εκκλησίας) πως:

"Όταν ένας άνδρας και μια γυναίκα συνάψουν ερωτική σχέση, έλθουν δηλαδή ¨εις σάρκα μία", έχουν κατ' ουσίαν συνάψει γάμο μεταξύ τους, ευλογία όμως δεν έχουν. Επομένως όσοι συνάψουν γάμο με οποιοδήποτε τρόπο, είναι παντρεμένοι στα μάτια των ανθρώπων και του Θεού,
δεν έχουν όμως στην κοινή τους ζωή τη βοήθεια της Χάριτος του Αγίου Πνεύματος."

Είναι ναι μεν παντρεμένοι, και ζούνε όπως όλοι οι παντρεμένοι, ζουν όμως ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ του Θεού.... :(
Και εάν μεν αυτό γίνεται ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ πνευματική, έχει ο Θεός.
Εάν όμως πρόκειται για χριστιανούς ορθοδόξους που συμμετέχουν σε όλα τα άλλα μυστήρια εκεί μάλλον υπάρχει σημαντικό πρόβλημα που μόνο με την βοήθεια του πνευματικού τους θα λυθεί εν καιρώ. (και μέχρι τότε θα σκουντουφλάνε και στα πετραδάκια όπως έχει πει και ο πνευματικός μου, και θα καταπληγωθεί και η σχέση και οι ίδιοι -και όποιος αντέξει-)


Θεοδώρα ,
έχω την αμυδρά εντύπωση ότι , αυτοί οι άνθρωποι , κατ αρχήν δεν έχουν Πνευματικό , ψυχολόγο ίσως και να έχουνε , αλλά Πνευματικό , ούτε που περνάει από το μυαλό τους.

Κάποιοι , νεκροί κατά την πίστη , Ορθόδοξοι , πιθανόν και να φτάσουν κάποτε σε κάποιο στάδιο προσεγγίσεως του Θείου , και έτσι να λύσουν και κάποια λειτουργικά τους προβλήματα ,
για τους άλλους , τι γίνεται??

Υ.Γ. Μάλλον , δεν μπορώ να κατανοήσω , κάτι που φαίνετε αυτονόητο. Για να δούμε
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”