Πού είναι ο π. Αντώνιος;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Πού είναι ο π. Αντώνιος;

Δημοσίευση από smarti »

Μήπως ξέρει κάποιος κάτι , για τον π. Αντώνιο;
Έχει πολύ καιρό να μας απαντήσει στα ερωτήματα μας. Ξέρετε αν είναι καλά;
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
virgin
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2007 5:00 am

Re: Πού είναι ο π. Αντώνιος;

Δημοσίευση από virgin »

Πατερ Αντωνιε απαντήστε όποτε έχετε τον χρόνο
τι γίνεται σε πάθος που επανέρχεται της πίκρας, της έστω καταλαγιασμένης οργής , πίκρας και οργής που σβήνει και σκοτίζει σα να πεφτει η αυλαία καθε έννοια προσοχής στην εντος ημων αμαρτίας
και με κάνει να μη δείχνω οτι αποστρέφομαι (πρόκειται για συγγενικό μου πρόσωπο ) αποφεύγω
τα πολλά και εγκάρδια, να ελέγχω κάθε μου κουβέντα να μαι δλδ σφιγμένη
απομακρη διοτι στο παρελθόν οι πολλές διαχύσεις και εκμυστηρεύσεις ,έκρινα εκ των υστέρων πως δεν είχαν κανένα όφελος Σα να με εξαπάτησε ο αδελφός . Οσο είμαστε σε απόσταση όλα είναι έντάξει αλλά οταν συναντιόμαστε θυμάμαι και δυσθυμω και με ενοχλει και η έλλειψη καθαρότητας και το ύφος μου
ξέρω πως πρέπει να ξεχνούμε τα πίσω και πλέον να μην αμαρτάνουμε να όμως που ανακαινάται το θέμα μόλις τον βλέπω. Και κρίνω και εννοώ η πάνσοφη εγώ τα αθέατα κι ουτε ένα Θέ μου βόηθα δεν με αφήνει να πώ κολλάω. Που είναι η μακροθυμία του Χριστιανού και το αγαπάτε αλλήλλους .
Είναι καιρός μετανοίας έχω και στο παρελθόν μεταννοήσει και διαβάσει και παρηγορηθεί και είδα έλεος αμάρτησα όμως πάλι Δεν μπορώ να πω ήμαρτον δλδ δεν θέλω
¨Εχω φάει πόρτα" έχω μεγάλη αδυναμία να το ξεπεράσω και ξέρω πως δεν θα Με ρωτήσει τι σου έκαναν
καυμενούλα μου (είναι χρόνιο )
άλλά τι έκανες θα μου πει αυτά σου ζητησα "ΤΟις υπερηφάνοις αντιτάσσεται" ιδου εγώ
Δεν τα καταφέρνω και σέρνομαι σαν αλήτης απο λογισμό σε λογισμό και απο αναθυμίαση σε αναθυμίαση
Και τι ωφελεί η νηστεία και πως να κοινωνήσω όταν δεν έχω συμφιλιωθεί με τον αδερφό μου
Ειχα καιρό να τον ιδώ και το πάθος δεν με ταλαπωρούσε μόλις την είδα αντε πάλι
Και ξέρετε τι είναι η ο γυναικείος θυμός φίδι στον κόρφο
και δεν σχολίαζα τίποτα γιατί είναι αντίλογος και δεν αντέχω την αντιπαράθεση χάριν ούτε παιδιάς
Και την αμαρτία μου δεν βαστώ και τα καμώματα και την ψευτιά δεν αντεχω
ΜΕ σκανδαλίζει ο οφθαλμός μου έχω ανοιχτα τα μάτια και βλέπω κόσμο ....

ΜΕ κάθε σεβασμό προς το πρόσωπό σας η
απάντηση θα μου είναι πολύτιμη
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: Πού είναι ο π. Αντώνιος;

Δημοσίευση από Ermite »

Μάλλον να χαρείς.
Η προσευχή ενός ανθρώπου του Θεού, ενός Ιερέα, είναι πολύ πιό αποτελεσματική από τα λόγια.
Πολύτιμα κι αυτά.
Μα και η ιερατική-μοναχική προσευχή πολυτιμότερη. Ενεργής. Δραστική. Αποστελεσματική.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”