Ενορία

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Ενορία

Δημοσίευση από efraim21 »

Στην εποχή μας πολλές φορές δεν εκκλησιαζόμαστε στην ήδια ενορία, μάλιστα πολλοί δεν έχουν αποφασίσει πιά θα είναι η ενορία τους ακόμη κι αν πηγαίνουν συχνά στην εκκλησία. Τι πρέπει να κάνουμε?
frouteboras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από frouteboras »

Να έχουμε πνευματικό για να μας λύνει αυτές τις απορίες.
Run フォクすけ, Run


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Νομίζω ότι καλά είναι ο καθένας να πηγαίνει στη δική του ενορία και μάλιστα να προσπαθήσει να συμμετέχει στην ενοριακή ζωή όσο πιο ενεργά μπορεί. Κατά μία έννοια η ενορία μας είναι η ευρύτερη οικογένειά μας.

Όμως αν κάποιος σκανδαλίζεται, παρά τη θέλησή του, από την κατάσταση που επικρατεί στην ενορία του, μπορεί να βρει κάποιον άλλο ναό στην περιοχή του, όπου αναπαύεται περισσότερο, για να εκκλησιάζεται.
zefs2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 03, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Παναγιώτα@Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΟΡΙΑ

Δημοσίευση από zefs2008 »

ΣΥΜΦΩΝΩ FILOTAS.EGV DEN ANAPAYOMAI STHN ENORIA MOY.PIGAINO SE ALLHN.
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΟΡΙΑ

Δημοσίευση από pAntonios »

Πράγματι είναι καλό να έχουμε την ενορία μας ο καθένας...
αλλά είναι σημαντικότερο να έχουμε ουσιαστική συμμετοχή στα μυστήρια της Εκκλησίας και στην εκκλησιαστική ζωή. Να είμαστε παρόντες στο έργο της Εκκλησίας, ιεραποστολικό και φιλανθρωπικό...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: ΕΝΟΡΙΑ

Δημοσίευση από Ermite »

Το σημαντικό και το ζητούμενο είναι σίγουρα, το να βρίσκουμε το Θεό μας και να γεμίζει η ψυχή μας με Θεία Χάρη. Δεύτερο δε ζητούμενο, επόμενο του πρώτου, είναι να ζούμε την "κοινωνία" μετά των αδελφών χριστιανών.
Ωστόσο, οι χαρακτήρες των ανθρώπων είναι αμέτρητοι και ποικίλοι, οι ψυχικές καταστάσεις απίστευτα διαφορετικές. Έχω τύχει σε ανθρώπους, που παραπονιούνται και πληγόνονται, γιατί δεν τους πλησίασε κάποιος μετά τη Θ.Λειτουργία. Και έχω συναντήσει ανθρώπους, που ενοχληθήκανε γιατί τους πλησιάσανε και τους ρωτήσανε γιά τον εαυτό τους. Ήθελαν να εκκλησιασθούν έτσι ανώνυμα και άγνωρα!..
Η Ενορία΄και η ζωή των πιστών σ΄αυτήν είναι ένας στόχος. Κατά το πρότυπο των Πρωτοχριστιανικών Συνάξεων. Αλλά και η ελευθερία του ανθρώπου είναι επίσης σημαντική και σεβαστή. Και η ιδιοτυπία του και η "ιδιοτροπία" του ακόμη. Όλους τους χωράει η αγκάλη της Εκκλησίας, όλους τους περιβάλλει η άπειρη αγάπη του Θεού.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΝΟΡΙΑ

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Όπου αναπάυεται ο καθένας...Ο Χριστός και η Παναγία μας βρίσκονται σε κάθε ναό . Το τυπικό της λειτουργίας είναι πάντα το ίδιο .Εγώ προσωπικά πηγαίνω στην ίδια ενορία από τη γέννησή μου.Ό παπάς που πριν 40 χρόνια με βάφτισε ακόμη και σήμερα λειτουργεί.
ο Χριστός σώζει....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”