......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από agiooros »

heart έγραψε:νικο εσυ τι λες?
πες και εσυ. :P
Konstantine ego eimai mesa exalou to eixame syzitisi.
To pos tha gini afto kai an eimaste kalimenoi nomika.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Έχω να προτείνω :

όποιος θέλει ας προτείνει τον εαυτό του σε πιο κομματι θα ηθελε να βοηθησει δηλ. ας βγουν μπροστά αυτοί που θα μπορούσαν π.χ. να τα συλλέξουν
Αν παλι δε θελετε έτσι τότε να ανοιξουμε μια θυριδα και να τα ταχυδρομουμε εκει και να ειναι καποιοι υπευθυνοι που θα τα διανημουν.
Μπορεί να υπαρχει και καποιο ατομο στο φορουμ που εραζεται στο ταχυδρομειο................

Θα μπρουσαμε να συγκεντρωνουμε ας πουμε για τη βορρειο Ελλαδα εδω στην Κατερινη και να υπάρχει μια συντονιστική ομαδα που θα διανεμει τα φαγητά , ρούχα κλπ.

επίσης όλοι μαζί εδω μπορούμε να καταθέτουμε απόψεις που να δινονται και κατα καιρούς να αλλάζουμε.

Π.χ. θα μπορουσαμε να συγκεντρωσουμε παιχνιδια και ρουχα παιδικά , βιβλία και να δοθούν απο όλους εμάς στη Μέριμνα Παιδιού της Κατερίνης.

Μετά να συγκεντρώσουμε τρόφιμα , απο ενα πακετο μακαρόνια και να τα παμε σε μια Μητρόπολη που θα επιλέξουμε όλοι ή ακομη και σε περισσότερες για να δοθούν στο συσσίτιο που προσφέρρεται στους συμπολίτες μας.

ακόμη και αν υπάρχει καποια ιδιαίτερη περίπτωση οικογενιών που χρήζουν τη βοήθειά μας μπορεί με ωραία τρόπο " χωρίς φανφάρες " να προσφέρουμε τη βοήθειά μας.

Μη το συζητάμε και το αναλύουμε συνεχεια λες και ειναι φιλοσοφικο ζήτημα
όσοι είμαστε ας το δηλώσουμε και ας ξεκινήσουμε απο τη συλλογή τροφίμων , ρούχα, παιχνίδια και ότι άλλο μπορούμε.

Κατά τη διάρκεια της συλλογής ορίζουμε και μια συντονιστική ομάδα και που θα δοθούν .

ΑΠΟΦΑΣΗ ΘΕΛΕΙ

όλοι με τη σειρά γράψτε τα ονόματά σας και ποιοι θέλουν να κάνουν τη συλλογή.

Για Βόρεια Ελλάδα εαν θέλετε προτείνω τον εαυτό μου - αντε στα δύσκολα σας θέλω !!!!
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από ktistos »

1 Πακέτο μακαρόνια= 1Ευρώ

Η δεκάτη που έδιναν οι Ιουδαίοι ήταν το 10% του εισοδήματός τους. Κι ο Χριστός είπε πως θα πρέπει να περισέψει η διακαιοσύνη των χριστιανών έναντι των Φαρισαίων. Δηλαδή η ελεημοσύνη να είναι το λιγότερο το 10% του εισοδήματός μας. Αν παίρνουμε 500 Ευρώ το μήνα να δίνουμε τουλάχιστον τα 50 αν θέλουμε να λεγόμαστε χριστιανοί. Αν παίρνουμε 1500 τα 150 Ευρώ κ.τ.λ. για να μην αναφερθώ στο "ο έχων δύο χιτώνας..."

Επομένως αν θέλω να προσφέρω τα 50 μου ευρώ σε μακαρόνια θα πρέπει να στείλω 25 κιλά. Νομίζω πως όσοι έχουν ασχοληθεί έστω και μια φορά με τέτοια προσπάθεια έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι πιο αξιοπρεπές να δώσεις διακριτικά σε κάποιον ένα φακελάκι με 50 Ευρώ και να κάνει αυτός μετά το κουμάντο του παρά να του πας ένα φορτίο πράγματα αξίας 50 Ευρώ που μπορεί και να μην είναι και αυτά που χρειάζεται.

Όμως επειδή ακούμε και βλέπουμε πολλά και χρήματα εύκολα δεν εμπιστευόμαστε σε άλλους η γνώμη μου είναι ο καθένας να δίνει όπου αυτός νομίζει μιας και ο Χρυσόστομος έλεγε να ιδρώνει στο χέρι σας η ελεημοσύνη πριν την δώσετε. Δηλαδή να βρείτε αυτόν που πραγματικά έχει ανάγκη και να του προσφέρετε από το περίσευμα ή το υστέρημά σας ο ίδιος.

Παράδειγμα ένας σύλλογος πολυτέκνων μοίρασε μια χρονιά σε 2500 πολύτεκνες οικογένειες 15 τόνους τυρί φέτα, 200 τόνους πορτοκάλια και 35 τόνους μακαρόνια. Άρα η βοήθεια για κάθε οικογένεια αντιστοιχούσε σε χρήματα αντίστοιχα σε 120 περίπου ευρώ το χρόνο. Δηλαδή ουσιαστικά στα 170 ευρώ επίδομα το μήνα που παίρνει μια πολύτεκνη οικογένεια με τέσσερα παιδιά πήρε μια βοήθεια σε είδος της τάξης των 10 ευρώ το μήνα. Δεν ξέρω αν αξίζει τελικά όλη αυτή η αναστάτωση για να πάρει σε είδος 10 Ευρώ. Δεν θα ήταν πιο απλό να έπαιρνε απευθείας 180 ευρώ και να αγοράσει μόνη της τα προϊόντα από τα οποία έχει κυρίως ανάγκη; Νομίζω πως μόνο στην περίπτωση που είναι κάποιος ο ίδιος παραγωγός και προσφέρει από τα προϊόντα του έχει νόημα να δώσει σε είδος. Το καλύτερο νομίζω είναι σε χρήμα. Κι αν δεν έχει χρήμα σε αγάπη ποικιλόμορφη και πηγαία.

Επειδή το θέμα με απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό κατέληξα σε αυτή την άποψη. Να μας ευλογεί ο Θεός και να μας φωτίζει με ποιούς τρόπους και μέσα να σκορπάμε την αγάπη μας!
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από eleimon »

Συμφωνω απολυτα με το Γιαννη.Να σας πω εγω τι κανουμε στη δικια μου ενορια καθε μηνα για παραδειγμα,πληρωνεται καποιος το 15θημερο,το μηνα του οπως πληρωνεται ο καθενας τελος παντων,το δεκα τοις εκατο απο το μισθο του μιλαω για ανθρωπους που γνωριζω αυτη τη στιγμη,το πανε στην εκκλησια στις κυριες που μαγειρευουν για τους αστεγους.Αυτες δε παιρνουν λεφτα,καθε μερα εχουν ενα προγραμμα για φαγητο,ας πουμε τη πεμπτη μακαρονια με κιμα,σου λενε θελουμε κιμα,τους λες διαθετω 100 ευρω,παιρνουν το χασαπη τηλ,φερνει τον κιμα η πας εσυ στο χασαπικο και το πληρωνεις.Μιλαμε οτι οι μεγαλες ενοριες ταιζουν 150 αστεγους,ειναι στοματα αυτα δεν ειναι παιξε γελασε.Επισης καποιοι ιερεις που συνηθως ειναι υπευθυνοι των φιλοπτωχων σου συστηνουν οικογενειες με χαμηλο εισοδημα η πολυτεκνες και πηγαινεις και τους πληρωνεις το ρευμα,η το νερο,η τα κοινοχρηστα.
Αυτα οσον αφορα τις ενοριες,τωρα για συλλογη αντικειμενων,εμεις εδω στην Αθηνα που ειναι χαος πρεπει να ορισουμε ενα μερος που θα συγκεντρωνονται ολα αυτα.Εκκλησια θαναι,στο ταχυδρομειο θαναι,δε ξερω ας αποφασισουμε κι εμεις εδω κατω,κι εγω ειμαι μεσα σε οτι αποφαση παρθει.Αν θελετε ρωταω και τον πνευματικο μου να μου δωσει κι αλλες ιδεες για το που και πως μπορουμε να προμηθευσουμε οσους εχουν αναγκη.Με το να γραφουμε συνεχεια πως και τι δε κανουμε τιποτα,σελιδες χαλαμε,ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΤΟ.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από eleimon »

«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από xenia »

Παιδιά λοιπόν σε ότι καταλήξετε είμαι μέσα. Αυτό με τον κιμά και το χασάπη μου φάνηκε πολύ καλό και χειροπιαστό! Απλώς στενοχωριέμαι λίγο που είμαι στη Λιβαδειά και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να βοηθήσω στο οργανωτικό μέρος. Πείτε καμιά ιδέα!
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από NIKI »

Αδέλφια καλη σας ημερα.Εδω στην ΅Κύπρο και συγκεκριμμένα στην επαρχία μου Λεμεσό,οσοι εχουν ρουχισμο,παιχνίδια,ακόμη κα επιπλα ενημερωνουν οσους γνωριζουν που ασχολουνται με την συλλογη ολων αυτων και τα παιρνομε στην εκκλησία της οποιασδηποτε ενορίας και απο εκει αναλαμβάνει η εκκλησια να τα διαχωρίσει (Στην καθε ενορια υπάρχει φιλοπτωχος σύνδεσμος).
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχει φιλόπτωχο , ενορίες και ότι άλλο χρειάζεται -

Η πρόταση έγινε ώστε να κάνουμε κατί εμείς σα φόρουμ γι αυτό και ρωτάμε το Διαχειριστή.

Το τι ομάδες βοήθειας υπάρχουν το ξέρουμε όλοι -

Εμείς όλοι που συμμετέχουμε στο athos.edo εκτός απο τα ψυχοφελή κείμενα απο την όλη ευεργετική συνομιλία που έχουμε μπορούμε να εντάξουμε ένα κομμάτι που θα περιλαμβάνει βοήθεια προς τον πλησίον;

Απλό είναι και σωστά έγραψε ο Νίκος ο Διαχειριστής και ρωτά ...είναι εφικτό αν ναι, με ποιον τρόπο ώστε να είναι και νομικά καλυμμένος;

Νίκο δες λίγο το θέμα και πες μας αν υπάρχουν οι δυνατότητες εφαρμογής μια τέτοιας κίνησης.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

xenia έγραψε:Απλώς σκέφτομαι ότι αν έχω να δώσω κάτι και υπάρχει και κάποιος άλλος από τα μέρη μου, να μου τα δίνει και να έρχομαι Αθήνα κάπου κάπου και να τα παραδίδω σε κάποιον αρμόδιο.
Οκ, θα τα δίνω σε σένα. :smile:
xenia έγραψε:Παιδιά λοιπόν σε ό,τι καταλήξετε είμαι μέσα. Αυτό με τον κιμά και το χασάπη μου φάνηκε πολύ καλό και χειροπιαστό! Απλώς στενοχωριέμαι λίγο που είμαι στη Λιβαδειά και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να βοηθήσω στο οργανωτικό μέρος. Πείτε καμιά ιδέα!
Θα βρεθεί κάποιος τρόπος.
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από iliasgr »

συμφωνω και εγω με τον Γιαννη(ktistos).
ισως ειναι καλυτερα να ανοιχθει ενας λογαριασμος σε μια τραπεζα στο ονομα 2-3 μελων,οπου ο καθενας θα καταθετει ο,τι μπορει,και απο κει θα γινεται η αξιολογηση των εχοντων αναγκη
ελεησον με ο Θεος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”