Ανέκδοτο: Ο σύγχρονος νέος

θεματική ενότητα με Πνευματικά Ανέκδοτα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο

Πώς βαθμολογείτε το ανέκδοτο αυτό;

Άριστο
6
60%
Πολύ καλό
2
20%
Καλό
1
10%
Άσχημο
1
10%
 
Σύνολο ψήφων: 10

Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Ανέκδοτο: Ο σύγχρονος νέος

Δημοσίευση από Christos »

Ένας νέος της εποχής πάει στον πατέρα του και του ζητά να του αγοράσει αυτοκίνητο για να πηγαίνει βόλτες με τους φίλους του.
Ο συντηριτικός πατέρας του, απαντά:
"Θα σου αγοράσω αυτοκίνητο υπό 3 όρους:
1. Να στρωθείς στο διάβασμα και να πάρεις επιτέλους το πτυχίο της Νομικής καθότι οι συμφοιτητές σου το πήραν εδώ και χρόνια!
2. Να βγάλεις τα σκουλαρίκια!
3. Να κόψεις τα μακριά μαλλιά!"

Μετά ένα εξάμηνο εντατικού διαβάσματος πέρνει το πτυχίο ο νέος και εμφανίζεται με αυτοπεπίθεση στον πατέρα του λέγων: "Πατέρα ήρθε η ώρα να μου αγοράσεις το αυτοκίνητο! Το πτυχίο όπως ξέρεις το έχω πάρει και όπως βλέπεις έβγαλα τα σκουλαρίκια!" :D

Ο πατέρας απαντά "Ναί όντως είναι αλήθεια ότι με εξέπληξες! Πήρες το πτυχίο σε χρόνο ρεκόρ και έβγαλες τα σκουλαρίκια που μου χτυπούσαν στα νεύρα αλλά απ'ότι βλέπω δεν έχεις κόψει τα μακριά μαλλιά!" :(

Ο νέος, δικηγόρος πιά, έχοντας προετοιμαστεί για την απάντηση αυτή απαντά:
"Ναί πατέρα, αλλά όπως ξέρεις πολύ καλά εσύ που είσαι καλός Χριστιανός και όλη μέρα είσαι στις Εκκλησίες και ο Ιησούς που γύριζε με τους μαθητές του στην Γαλιλαία, στην Καπερναούμ και στα Ιεροσόλυμα είχε μακριά μαλλιά!!!" 8)

και ο πατέρας απαντά: "Σωστά τα λές, αλλά Εκείνος και οι μαθητές του γυρνούσαν με τα πόδια..." :D


Γενικά περί των Πνευματικών Ανεκδότων: http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... opic&t=223
Εικόνα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ανέκδοτα”