Επικίνδυνη οδήγηση

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Επικίνδυνη οδήγηση

Δημοσίευση από Domna »

Μαμά βγήκα με τους φίλους μου. Πήγα σε ένα πάρτυ και θυμήθηκα αυτό
που μου ειχες πει, να μην πιω αλκόολ.Μου είχες ζητήσει να μην πιω επειδή θα έπρεπε να οδηγήσω μετά, έτσι ήπια ένα αναψυκτικό. Ήμουν υπερήφανη για μένα, γιατί είχα ακούσει αυτό που τόσο γλυκά με είχες
συμβουλεύσει πριν φύγω, να μην πιω αν πρέπει να οδηγήσω, σε αντίθεση με αυτό που μου έλεγαν οι φίλοι μου.
Έκανα τη σωστή επιλογή η συμβουλή σου ήταν η σωστή. Όταν το πάρτυ τέλειωσε όλοι μπήκαν στα αυτοκίνητά τους χωρίς να είναι σε θέση να οδηγήσουν. Εγώ πήρα το αμάξι μου ήμουν σίγουρη ότι ήμουν καθαρή.
Δεν μπορούσα να φανταστώ μαμά αυτό που με περίμενε.
Τώρα είμαι εδώ ξαπλωμένη στην άσφαλτο και ακούω ένα αστυνομικό να λέει «Το παιδί που προκάλεσε το δυστύχημα ήταν μεθυσμένο».
Μαμά η φωνή του ακούγεται τόσο μακρυνή. Το αίμα μου είναι παντού στην άσφαλτο και εγώ προσπαθώ με όλες μου τις δυνάμεις να μην κλάψω.
Ακούω τους γιατρούς να λένε ότι αυτή η κοπέλα δεν θα τα καταφέρει.
Είμαι σίγουρη ότι το άλλο παιδί που οδηγούσε δεν το είχε καν φανταστεί όταν έτρεχε τόσο πολύ. Στο τέλος αυτός είχε αποφασίσει να πιει και εγώ τώρα πρέπει να πεθάνω. Γιατί το κάνουν αυτό μαμά; Αφού ξέρουν ότι θα καταστρέψουν ζωές; Ο πόνος που νιώθω είναι σαν να με καρφώνουν χιλιάδες μαχαίρια. Πες στην αδερφή μου να μην φοβηθεί, στο μπαμπά να είναι δυνατός . Κάποιος έπρεπε να πει σε αυτό το παιδί οτι δεν έπρεπε να πιει αν θα οδηγούσε. Ίσως αν του το έλεγαν οι δικοί του όπως έκανες εσύ τώρα να ήμουν ζωντανή. Η ανάσα μου γινεται όλο και πιο αδύνατη και αρχίζω να φοβάμαι μαμά. Αυτές είναι οι τελευταίες μου στιγμές και είμαι τόσο απελπισμένη. Θα ήθελα τόσο να σε αγκαλιάσω μαμά και να σου πω πόσο σε αγαπάω. Σε αγαπάω μαμά. Aντίο!!!

Αυτές οι λέξεις γράφτηκαν από μια δημοσιογράφο που ήταν παρούσα σε ένα δυστύχημα. Η κοπέλα ενώ πέθαινε ψιθύριζε αυτές τις λέξεις, η δημοσιογράφος τις έγραφε σοκαρισμένη. Η ίδια δημοσιογράφος άρχισε μια
εκστρατεία εναντίον της οδήγησης υπό την επήρεια Αλκόολ.
Αν αυτό το μήνυμα έφτασε σε σας και το διαγράψετε χάνετε την ευκαιρία ,
ακόμα και αν δεν πίνετε να δώσετε στους άλλους να
καταλάβουν ότι και η δική σας ζωή κινδυνεύει. Αυτή η μικρή χειρονομία
μπορεί να κάνει τη διαφορά!!!

Στείλτε το σε όσους γνωρίζετε!!! Ευχαριστώ !!!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Epikindini odigisi

Δημοσίευση από lovethink »

Καλά ξανθιά ήταν η κοπέλα ? μάνα και κόρη ?
Αφού δεν οδηγούσε τι της είπε να μη πιεί ?
Καλά και η κόρη δεν της έκοψε ότι ο οδηγός δεν έπρεπε να πιεί ?
Αμ αυτό το στείλτε το σε όσους γνωρίζετε και ψυχοπλακώστε όλους σας τους γνωστούς τι μόδα !!!!!!
Και καλά ......... ΟΛοοοοοοοο αυτό το παραπάνω κείμενο το είπε στη δημοσιογράφο όσο ήταν ετοιμοθάνατη ? αυτό ήταν διατριβή ολόκληρη
Πολύ συγκινητικό κείμενο αν σκεφτείς ότι είναι αλήθεια
Είναι δεν είναι αλήθεια είναι ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΗ πραγματικότητα κάθε μέρα στους δρόμους
Είτε πιει κάποιος είτε δεν πιεί
Για αυτό ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στους δρόμους
Απεχθάνομαι τα αυτοκίνητα
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Re: Epikindini odigisi

Δημοσίευση από ntinoula »

Domna έγραψε: Εγώ πήρα το αμάξι μου ήμουν σίγουρη ότι ήμουν καθαρή.
Η κοπέλα οδηγούσε. Της συνέβη ατύχημα. Ο άλλος οδηγός ήταν μεθυσμένος.
emilgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Epikindini odigisi

Δημοσίευση από emilgr »

lovethink έγραψε:Καλά ξανθιά ήταν η κοπέλα ? μάνα και κόρη ?
Αφού δεν οδηγούσε τι της είπε να μη πιεί ?
Καλά και η κόρη δεν της έκοψε ότι ο οδηγός δεν έπρεπε να πιεί ?
Αμ αυτό το στείλτε το σε όσους γνωρίζετε και ψυχοπλακώστε όλους σας τους γνωστούς τι μόδα !!!!!!
Και καλά ......... ΟΛοοοοοοοο αυτό το παραπάνω κείμενο το είπε στη δημοσιογράφο όσο ήταν ετοιμοθάνατη ? αυτό ήταν διατριβή ολόκληρη
Πολύ συγκινητικό κείμενο αν σκεφτείς ότι είναι αλήθεια
Είναι δεν είναι αλήθεια είναι ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΗ πραγματικότητα κάθε μέρα στους δρόμους
Είτε πιει κάποιος είτε δεν πιεί
Για αυτό ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στους δρόμους
Απεχθάνομαι τα αυτοκίνητα
Ε? 8O
ένα λαθάκι διακρίνω...... :roll: :roll: :roll:
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Μάνο, ακόμα και αν είναι φανταστικό το κείμενο της δημοσιογράφου, πιστεύω ότι κάτι έχει να μας πει... ;) ;) ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”