Η ασκητική της αγάπης-Γερόντισσα Γαβριηλία

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

filli
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 11:20 pm

Η ασκητική της αγάπης-Γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από filli »

Αυτες τις ημερες διαβαζω το βιβλιο αυτο και πραγματικα με εχει εντυπωσιασει παρα πολυ! Τριγυριζει συνεχεια στο μυαλο μου. Οσοι δεν το εχουν διαβασει , ας το εχουν υποψιν τους και καποια στιγμη να του ριξουν μια ματια.
Εχει ξαναπροταθει παλιοτερα αυτο το βιβλιο , και υπηρξαν και καποια αρνητικα σχολια , σιγουρα ομως απο καποιους που δεν το ειχαν διαβασει, γιατι μεσα απο τον βιο και τους λογους της γεροντισσας καταλαβαινεις τον προορισμο του ανθρωπου.
Ειναι καταπληκτικο!
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η ασκητικη της αγαπης-Γεροντισσα Γαβριηλια

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ένα πολύ δυνατό βιβλίο , που όμως δεν καταλαβαίνω γιατί , όταν πριν από μερικά χρόνια το αναζήτησα σε γνωστό χριστιανικό βιβλιοπωλείο , κατηγορηματικά μου απήντησαν ότι δεν εκδίδεται πλέον.
Στην συνέχεια το παρείγγηλα μέσω διαδυκτύου και μου ήρθε ταχυδρομικά , ενώ με διαβεβαίωσαν , οτι εκδίδεται κανονικά.

Κατά την ταπεινή μου άποψη , είναι ένα "καλό άγγελμα" , για το πώς θα πρέπει να είναι ένας εν Χριστώ άνθρωπος.

Δόξα τω Θεώ.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Η ασκητικη της αγαπης-Γεροντισσα Γαβριηλια

Δημοσίευση από eleimon »

Γερόντισα Γαβριηλία
Λόγια αγάπης
Από το βιβλίο της μοναχής Γαβριηλίας "Γερόντισσα Γαβριηλία: Η Ασκητική της Αγάπης", 15η έκδοση, Εκδόσεις Το Περιβόλι της Παναγίας, http://www.toperivoli.gr
πηγή:http://www.myriobiblos.gr


1. Κάθε τόπος μπορεί να γίνει τόπος Ανάστασης. Φτάνει να ζείς την Ταπείνωση τού Χριστού.

2. Να κοιμάσαι. Φτάνει να είσαι σέ εγρήγορση.

3. Υπάρχουν άνθρωποι που αγρυπνούν για μερικούς, και υπάρχουν άνθρωποι που αγρυπνούν για όλους.

4. Όχι μιά γνώση που μαθαίνεις, αλλά μιά γνώση που παθαίνεις. Αυτή είναι η Ορθόδοξη Πνευματικότητα.

5. Μη θέλεις τα πολλά, τα παραδίπλα σου, ή τα πέρα μακρυά. Αντίθετα φρόντισε αυτό το λίγο που έχεις να το Αγιάσεις.

6. Μία είναι η Μόρφωση: το να μάθουμε πώς να αγαπάμε τον Θεό.

7. Δεν υπάρχει τίποτε πιο φθηνό από το χρήμα.

8. Καλύτερα η Κόλαση εδώ, παρά στον Άλλο Κόσμο.

9. Δεν είναι αυτό που λέμε, αλλά αυτό που ζούμε. Δεν είναι αυτό που κάνουμε, αλλά αυτό που είμαστε.

10. Φόρεσα το Ράσο, και δέν μιλώ πια αν δεν με ρωτήσουν. Το Ράσο μιλά.

11. Άν έχεις αγάπη για όλο τόν κόσμο, όλος ο κόσμος είναι όμορφος.

12. Κάποιος είπε ότι Χριστιανός είναι αυτός που εξαγνίζει την αγάπη και αγιάζει την εργασία .

15. Ο σκοπός είναι ακόμα κι όταν στο κεφάλι έχουμε τόν... Παράσιτο, στην καρδιά μας να έχουμε τόν Παράκλητο.

16. Γινόμαστε το αντικατόπτρισμα του Ουρανού με το Γενηθήτω το Θέλημά Σου ως εν Ουρανώ και επί της Γης.

17. Όποιος αγαπά δεν το νοιώθει. Όπως δέν νοιώθει ότι αναπνέει.

18. Όταν είναι ανοιχτές οι πόρτες του Ουρανού, είναι ανοιχτές και στη Γη.

19. Όταν δεν περισπάται ο νους στα κοσμικά και είναι ενωμένος με τον Θεό, τότε και η καλημέρα που θα πούμε, είναι σαν να δίνει ευλογία.

20. Το όχι και κάθε άρνηση καταστρέφει την ενέργειά μας.

21. Δεν πρέπει να υπάρχουμε μπροστά στο κατ' εικόνα και ομοίωσιν του Άλλου.

22. Στη ζωή μας, στην αρχή έχουμε ανάγκη από την παρουσία κάποιου άλλου προσώπου αγαπητού ή φιλικού. Όσο προχωρούμε, ο Ένας, ο Θεός, μάς γεμίζει με την Αγάπη και την Χαρά Του τόσο ώστε Κανένας να μην χρειάζεται πιά. Όλα αυτά τα κάνει στην αρχή η ψυχή γιατί ακόμα δεν ξέρει Ποιον αγαπά και θαρρεί πως είναι εκείνος ο άνθρωπος...

23. Ο Θεός πολλές φορές δεν θέλει την πράξη, αλλά την διάθεση. Του αρκεί να σε δει πρόθυμο να κάνεις την Εντολή Του.

24. Ο Ιησούς Χριστός έδωσε την χρυσή τομή: και μόνος και μαζί με τους άλλους.

25. Ο Θεός όταν μας έκανε, μάς έδωσε την Ζωή και μας εμφύσησε το Πνεύμα Του. Αυτό το Πνεύμα είναι η Αγάπη. Όταν μάς εγκαταλείψει η αγάπη, τότε γινόμαστε πτώματα. Είμαστε νεκροί πιά.

26. Ο Χριστιανός πρέπει να σέβεται το Μυστήριο της Υπάρξεως στον Καθένα και στο Κάθε τι.

27. Για να φτάσεις στο δεν υπάρχω, αγαπάς, αγαπάς, αγαπάς κι έτσι ταυτίζεσαι απόλυτα με τόν Άλλο, τον εκάστοτε Άλλο, και τότε στο τέλος της ημέρας αναρωτιέσαι: Θέλω τίποτε; Όχι. Επιθυμώ τίποτε; Όχι. Μου λείπει τίποτε; Όχι... Αυτό είναι!

28. Ο πνευματικά προχωρημένος άνθρωπος είναι αυτός που έφτασε να μην έχει «υπόσταση» και που έχει κατανοήσει βαθύτατα ότι ό,τι του συμβαίνει είναι είτε Θέλημα του Θεού, είτε Παραχώρηση του Θεού.

29. Μόνο όταν σταματήσει ο άνθρωπος τα διαβάσματα τα εκτός Ευαγγελίου, αρχίζει η πραγματική εσωτερική του πρόοδος. Τότε μόνο, ενωμένος με τόν Θεό διά της Ευχής, μπορεί να ακούσει το Θείο Θέλημα.

30. Να μην θέλεις ποτέ τίποτε, παρά μόνο το Θέλημά Του και να δέχεσαι με αγάπη τα κακά που σού έρχονται.

31. Μη συσχετίσεις ποτέ τον άνθρωπο με τον κακό τρόπο που σου φέρεται. Νά βλέπεις μέσα στην καρδιά του τον Χριστό.

32. Ποτέ να μην λές «γιατί περνώ αυτό»; Ή όταν βλέπεις τόν άλλο με τη γάγγραινα, τον καρκίνο ή την τύφλωση, να μην λές «γιατί το περνά αυτό»; Αλλά να παρακαλείς τον Θεό να σου χαρίσει το όραμα της άλλης όχθης... Τότε θα βλέπεις όπως οι Άγγελοι τα γινόμενα εδώ όπως πραγματικά είναι: ΟΛΑ στο σχέδιο τού Θεού. ΟΛΑ.

33. Κάποιος σοφός είπε. Άν είναι να ζεις για τον εαυτό σου, καλύτερα να μην γεννιέσαι.

36. Η Αχίλλειος πτέρνα των ανθρώπων βρίσκεται στις πολλές κουβέντες και στις συζητήσεις.

37. Το να είσαι ταπεινός ισοδυναμεί με το να μη θέλεις ποτέ να έχεις τύψεις συνειδήσεως.

38. Όταν έχεις λογισμό κατάκρισης, να παρακαλάς τόν Θεό να σού τον πάρει εκείνη την ώρα για να μπορέσεις να αγαπήσεις αυτό το πρόσωπο όπως το αγαπά Εκείνος. Τότε, ο Θεός θα σε βοηθήσει και θα δεις τα δικά σου παραπτώματα. Άν ο Χριστός ήταν ορατός, θα μπορούσες να έχεις κατάκριση;

39. Άν κάποιος δεν σου αρέσει, σκέψου ότι στο πρόσωπό του βλέπεις τον Χριστό. Τότε, δεν θα τολμήσεις ούτε να σκεφτείς να πεις λόγο κατάκρισης.

40. Πρέπει να αγαπάμε τους ανθρώπους και να τους αγκαλιάζουμε όπως μας τους φέρνει ο Θεός. Έτσι ορίζει ο Ίδιος ο Κύριος και η Ορθόδοξη Παράδοση.

41. Κανένας δεν πρέπει να γίνεται δούλος ανθρώπου. Είμαστε δούλοι μονάχα του Θεού. Ηγοράσθητε γαρ τιμής, λέει ο Απόστολος. H δουλοπρέπεια δεν πρέπει να υπάρχει.

42. Αυτά που λέμε μένουν στην Αιωνιότητα.

43. Μόνο όταν τελειοποιηθείς στην Αγάπη μπορείς να φτάσεις στην Απάθεια.

44. Αντιξοότητες έχουν μόνον όσοι δεν κάνουν κάτι με πραγματική αγάπη.

45. Η κρίση είναι φυσικό να έρχεται στον άνθρωπο. Η κατάκριση και η επίκριση, γίνονται από κακία. Η Διάκριση είναι δώρο Θεού και πρέπει να προσευχόμαστε για να την δεχτούμε. Είναι απαραίτητη για την προστασία μας και την πρόοδο μας.

46. Η ζωή της Εκκλησίας βρίσκεται πέρα από κάθε ηθική πειθαρχία ή θρησκευτικά καθήκοντα. Είναι υπέρβαση της Ηθικότητας στην Πνευματικότητα.

47. Ο αναποφάσιστος άνθρωπος δεν συμμετέχει στην ζωή.

48. Ο Θεός, όταν πρέπει, στέλνει κάποιον κοντά μας. Όλοι είμαστε συνοδοιπόροι.

49. Η γλώσσα του Θεού είναι η σιωπή.

50. Όποιος ζει στο Παρελθόν, είναι σαν τον πεθαμένο. Όποιος ζει στο Μέλλον με την φαντασία του, είναι αφελής, γιατί το Μέλλον είναι μόνον του Θεού. Η Χαρά του Χριστού βρίσκεται μόνο στο Παρόν. Στο Αιώνιο Παρόν του Θεού.

51. Προορισμός μας είναι να λατρεύουμε τον Θεό και ν' αγαπάμε τους συνανθρώπους μας.

52. Η ευτυχία και η γαλήνη είναι στην εκτέλεση των Εντολών Του.

53. Η σπουδαιότερη Φιλανθρωπία είναι να μιλάς καλά για τους ανθρώπους.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
chrisden
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Η ασκητική της αγάπης-Γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από chrisden »

Υπάρχει και ο αντίλογος για το πνεύμα του βιβλίου. Για όποιον ενδιαφέρεται εδώ:

http://www.alopsis.gr/modules.php?name= ... le&sid=101

Χρήστος
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Η ασκητική της αγάπης-Γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από avvas »

Θα προτιμήσω το βιβλίο απ τον αντίλογο για το βιβλίο.

Και ευχαριστούμε για τα αποσπάσματα που μας παρέθεσες Ελπίδα
Και ειδικά για το παρακάτω...

Για να φτάσεις στο δεν υπάρχω, αγαπάς, αγαπάς, αγαπάς κι έτσι ταυτίζεσαι απόλυτα με τόν Άλλο, τον εκάστοτε Άλλο, και τότε στο τέλος της ημέρας αναρωτιέσαι: Θέλω τίποτε; Όχι. Επιθυμώ τίποτε; Όχι. Μου λείπει τίποτε; Όχι... Αυτό είναι!

Θέλω τίποτε; Όχι!
Ποιός δεν θέλει τίποτε; Αυτός που τάχει όλα!
Ποιός τάχει όλα;
Αυτός που είναι γεμάτος Χριστό!
Αυτός που στην καρδιά του δεν χωράει τίποτε άλλο εκτός απ την Αγάπη που είναι ο Χριστός!

Και όπως λέει και ο άγιος Ιωάννης της Κρονστάνδης
«όποιος έχει την ειρήνη του Χριστού είναι ζάμπλουτος!»
.. μιάς και τάχει ΟΛΑ!!!

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Η ασκητική της αγάπης-Γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από eleimon »

Ερώτηση: Αδελφή μου, πως μπορούμε να καταλάβουμε αν κάποιος είναι πραγματικά φίλος;


Γερόντισσα Γαβριηλία: Πρέπει να δοκιμασθεί πολύ ένας άνθρωπος για να πεις ότι είναι φίλος. Πρέπει να δεις αν έχεις το πνεύμα της θυσίας. Όχι για σένα, αλλά γενικά για όλο τον κόσμο.Όταν δεις ότι ένας άνθρωπος δεν το έχει αλλά είναι εγωκεντρικός κι όλα τα γυρίζει γύρω από τον εαυτό του, τότε θα καταλάβεις ότι αυτός ο άνθρωπος δεν είναι για φίλος. Θα έχεις προσέξει, ότι καμιά φορά λές π.χ. "Δεν ξέρεις, χτες είχα έναν τέτοιο πονοκέφαλο όλη μερα, που δεν μπορούσα να διαβάσω".... "Αχ, κι εγω, έτσι κι έτσι κι έτσι". Κι έτσι, αρχίζει και λέει το δικό του, γιατι δεν τον ενδιαφέρει τόσο ο πονοκέφαλος σου, όσο αυτός τι έχει και γι΄αυτό δεν μπορεί να ακούσει εσένα ή οποιονδήποτε άλλον....



από το βιβλίο " Η ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ" Γερόντισσας Γαβριηλίας
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
efadamop
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2009 8:54 am
Τοποθεσία: Παλλήνη Αττικής

Re: Η ασκητική της αγάπης-Γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από efadamop »

Ο π.Κωνσταντίνος Στρατηγόπουλος για την «ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ»:

«Το βιβλίο η ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ είναι βαθειά προβληματικό…»

Αυτή ακριβώς είναι η καταλυτική δήλωση του π.Κωνσταντίνου στην ιστοσελίδα μας, για το εν λόγω βιβλίο. Ελπίζουμε όσοι αδελφοί συνεχίζουν, να προβάλλουν το βιβλίο σαν ορθόδοξο, να το ξανασκεφτούν σοβαρά.

Ο π.Κωνσταντίνος μας δήλωσε πως όποιος θέλει μπορεί να απευθυνθεί στον ίδιο για περισσότερες λεπτομέρειες επί του θέματος.

Ενημερώνουμε τους αναγνώστες μας ότι σε λίγες μέρες θα έχουμε ανακοίνωση βόμβα για το προβληματικό βιβλίο.


http://www.egolpion.com/stratigopoulos_askhtikh.el.aspx
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Η ασκητική της αγάπης-Γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από filotas »

Όπως έχουμε πει πολλές φορές σ' αυτό το forum, το συγκεκριμένο βιβλίο, που έχει γράψει η μοναχή Γαβριηλία, υποτακτική της Γερόντισσας Γαβριηλίας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟ. Μπορεί να μιλά για αγάπη, αλλά παράλληλα εξισώνει την Ορθοδοξία με όλες τις άλλες θρησκείες. Πολύ μεγάλη προσοχή σε βιβλία, που απευθύνονται στο συναίσθημα κι όχι στην πίστη. Το συναίσθημα είναι κακός σύμβουλος σε θέματα πίστεως, το ίδιο κακός με τη λογική. Η πίστη μας στέκεται πάνω απ' αυτά. Βεβαίως ο Χριστιανός αγαπά όλους τους ανθρώπους, αλλά εν Χριστώ Ιησού, όχι ανθρωπίνως. Δύσκολη η διάκριση, γι αυτό μην ασχολείστε με βιβλία που διδάσκουν "αγαπολογία" αντί της εν Χριστώ Αγάπης.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η ασκητική της αγάπης-Γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

filotas έγραψε:Όπως έχουμε πει πολλές φορές σ' αυτό το forum, το συγκεκριμένο βιβλίο, που έχει γράψει η μοναχή Γαβριηλία, υποτακτική της Γερόντισσας Γαβριηλίας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟ. Μπορεί να μιλά για αγάπη, αλλά παράλληλα εξισώνει την Ορθοδοξία με όλες τις άλλες θρησκείες. Πολύ μεγάλη προσοχή σε βιβλία, που απευθύνονται στο συναίσθημα κι όχι στην πίστη. Το συναίσθημα είναι κακός σύμβουλος σε θέματα πίστεως, το ίδιο κακός με τη λογική. Η πίστη μας στέκεται πάνω απ' αυτά. Βεβαίως ο Χριστιανός αγαπά όλους τους ανθρώπους, αλλά εν Χριστώ Ιησού, όχι ανθρωπίνως. Δύσκολη η διάκριση, γι αυτό μην ασχολείστε με βιβλία που διδάσκουν "αγαπολογία" αντί της εν Χριστώ Αγάπης.
Νίκο , έχω την αμυδρά εντύπωση ότι, όταν το επρότεινε παλαιότερα ο Π. Κονάνος μέσα από την εκπομπή του στην Πειραική Εκκλησία ,-
ένας κατ' εξοχήν καταξιωμένος Πατέρας την εν Χριστώ Εκκλησίας μας σήμερα -,
δεν το είδε ως βιβλίο που διδάσκει την αγαπολογία , αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη , ως ένα βιβλίο το οποίο κατ' αρχήν αγαπά τον Κύριο Ιησού Χριστό μας.

Εμπειρικά σας λέω ότι γιά πολλούς ανθρώπους που το διάβασαν ,- και τους οποίους γνωρίζω προσωπικά- , ήταν το εφαλτήριο , και μέσα από αυτό ( το βιβλίο ) , να προσεγγίσουν την Εκκλησία του Κυρίου ημών και υμών Ιησού Χριστού, και έτσι στην συνέχεια , να βιώσουν την αγάπη μέσα από Αυτόν.

Δόξα τω Θεώ , Πάντων Ένεκεν.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Η ασκητική της αγάπης-Γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

filotas έγραψε:Όπως έχουμε πει πολλές φορές σ' αυτό το forum, το συγκεκριμένο βιβλίο, που έχει γράψει η μοναχή Γαβριηλία, υποτακτική της Γερόντισσας Γαβριηλίας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟ. Μπορεί να μιλά για αγάπη, αλλά παράλληλα εξισώνει την Ορθοδοξία με όλες τις άλλες θρησκείες. Πολύ μεγάλη προσοχή σε βιβλία, που απευθύνονται στο συναίσθημα κι όχι στην πίστη. Το συναίσθημα είναι κακός σύμβουλος σε θέματα πίστεως, το ίδιο κακός με τη λογική. Η πίστη μας στέκεται πάνω απ' αυτά. Βεβαίως ο Χριστιανός αγαπά όλους τους ανθρώπους, αλλά εν Χριστώ Ιησού, όχι ανθρωπίνως. Δύσκολη η διάκριση, γι αυτό μην ασχολείστε με βιβλία που διδάσκουν "αγαπολογία" αντί της εν Χριστώ Αγάπης.

Αρχική \ Θεματολογία \ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ \ Η ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ \ Γερόντισσα Γαβριηλία- Κρίσεις και Σχόλια στο περιεχόμενο του βιβλίου: “Ασκητική της Αγάπης” Γαβριηλίας μοναχής
Γερόντισσα Γαβριηλία Κρίσεις και Σχόλια στο περιεχόμενο του βιβλίου: “Ασκητική της Αγάπης” Γαβριηλίας μοναχής

Γερόντισσα Γαβριηλία- Κρίσεις και Σχόλια στο περιεχόμενο του βιβλίου: “Ασκητική της Αγάπης” Γαβριηλίας μοναχής


Γερόντισσα Γαβριηλία
Κρίσεις και Σχόλια στο περιεχόμενο του βιβλίου:
“Ασκητική της Αγάπης”
Γαβριηλίας μοναχής
Αθήναι 2003

Ιεροδιακόνου Βασιλείου Σπηλιοπούλου

(Προλεγόμενα Αρχιμ. Σαράντου Σαράντου)


ΠΡΟΛΕΓΟΜΕΝΑ
(π. Σαράντου Σαράντου)

Στο βιβλίο που ευρέως εκυκλοφόρησε, “Η Ασκητική της Αγάπης”, της Γαβριηλίας μοναχής, αναφέρεται το όνομά μου ως ένας από εκείνους που γνώρισαν τη μοναχή. Πράγματι, είχαμε συναντηθεί μία φορά και ανταλλάξαμε για λίγο κάποιες απόψεις. Το γεγονός αυτό δεν μπορεί να αποτελέσει δική μου “εγγύηση” για το βιβλίο, που μεταγενέστερα συνεγράφη από την ομώνυμη συγγραφέα.
Δράττομαι, λοιπόν, της ευκαιρίας να παρουσιάσω με πολλή χαρά την κριτική του παραπάνω βιβλίου, που έχει κάνει ο ιερολογιώτατος Διάκονος π. Βασίλειος Σπηλιόπουλος.
Είναι πολύ χρήσιμη η ανάγνωση αυτής της κριτικής από τους αναγνώστες του ογκώδους βιβλίου της Γαβριηλίας, αλλά και από όλο το χριστεπώνυμο πλήρωμα των ορθοδόξων, για να μάθουν να ξεχωρίζουν το σιτάρι από το άχυρο, το φως από το σκοτάδι, την αλήθεια από το ψέμα.
Δυστυχώς, η πληθώρα των μηνυμάτων και των ακαταπαύστων πληροφοριών της “Νέας Εποχής”, αμβλύνουν τις ορθόδοξες συνειδήσεις όλων μας, ακινητοποιούν τη δοτή από τον Κύριό μας Ιησού Χριστό ευθυκρισία, αποσκοπώντας να παραπλανήσουν, ει δυνατόν, και τους εκλεκτούς και να τους εντάξουν στο γοητευτικό πανόραμα της Πανθρησκείας.
Θεσμοί θεανθρώπινοι και αρχές αυταπόδεικτες μέχρι τώρα, σχετικοποιούνται, με ύπουλους τρόπους και τελικά αμφισβητούνται από τους “άρχοντες του κοσμοκράτορος του αιώνος τούτου”, τόσο μέσα στην παγκόσμια κοινότητα, όσο και μέσα στη φιλτάτη ορθόδοξη πατρίδα μας, την Ελλάδα, την οποία αγωνιωδώς πασχίζουν να εκσυγχρονίσουν, ως δήθεν ασυγχρόνιστη και τριτοκοσμική, ξένοι και ντόπιοι “εκσυγχρονιστές”.
Είναι πολύ λυπηρό να εμπλέκονται σ’αυτή τη νοοτροπία και στη νεοεποχίτικη “ιεραποστολή”, μέλη της ορθοδόξου Εκκλησίας μας και δη μέλη θεσμικά αφιερωμένα στο Χριστό, και μάλιστα να προσπαθούν να εμπλέξουν στην παναίρεση της Νέας Εποχής και της Πανθρησκείας το πλήρωμα των πιστών.
Μέσα στις πεντακόσιες σελίδες του κρινομένου βιβλίου γίνεται μεθοδική προσπάθεια μέσω ηρωοποιημένου ιεραποστολικού προσώπου, της Γαβριηλίας μοναχής από τη Γαβριηλία μοναχή, υποτακτική της, να ισοπεδωθεί η ορθόδοξη αδαμάντινη, αληθεύουσα διδασκαλία, με όλες τις υπόλοιπες κακοδοξίες όλων των ομολογιών και όλων των θρησκειών.

Η Αγία Μοναδικότητα του Θεανδρικού προσώπου του...................
http://www.egolpion.com/78DF5265.el.aspx




http://www.oodegr.com/oode/oikoymen/Gavriilia1.htm

αντε να βγαλεις ακρη τωρα
εχουμε ασχοληθει με το θεμα και παλαιοτερα και η πρωσοπικη μας αποψη ειναι και ας μην την λαβουμε στα σοβαρα
να μην διαβαστει αυτο το βιβλιο ,εχει τοσα αλλα καλα βιβλια να διαβασει κανεις

αυτο δεν εχει να κανει με την Γεροντισσα
αλλα με τον συγραφεα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”