Αγιογραφίες Αγγέλων

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Αγιογραφίες Αγγέλων

Δημοσίευση από katia »

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!
Όποιος έχει ή γνωρίζει σάιτ με αγιογραφίες αγγέλων ας τις καταχωρήσει ή ας βάλει το λίνκ, παρακαλώ. Ήδη βέβαια βλέποντας σε κάποια θέματα εδώ, βρήκα πράγματα που με βοήθησαν. Με ενδιαφέρουν περισσότερο αγιογραφίες που να εικονίζουν στιγμές στις οποίες εμφανίζονται οι άγγελοι ή κάποιες πιο σπάνιες (θέλω να πω ήδη έχω των ταξιαρχών, κτλ.)
Ευχαριστώ πολύ!
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Εικόνα
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

καλως την Κατια!!! :lol: :lol: :lol:

η 123 εβαλε μία από τις δύο ωραιότερες εικόνες αγγέλων "την φιλοξενία του Αβραάμ του Αντρέι Ρουμπλιωφ.

θα βάλω την δευτερη :τον Λευκό Αγγελο (αρχ.Γαβριήλ που δειχνει στις Μυροφορες το κενό μνημείο..)Ειναι νωπογραφία από την Μονή του Μιλέσεβο στην Σερβία


Εικόνα
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Εικόνα
οι Αρχαγγελοι αποκρουουν πειρατικη επιδρομη
[Μονη Δοχειαρειου]
Εικόνα
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

Καλώς σας βρήκα! :D
Σας ευχαριστώ γι αυτές που βάλατε!!!
Στις δύο πρώτες με βοηθάει ιδιαίτερα το μεγάλο μέγεθος τους. Μπορεί να τις είχα, αλλά ειδικά η πρώτη με ενδιαφέρει (η φιλοξενία του Αβραάμ) ώστε να μιλήσω στην τάξη για το δόγμα, όπως και για τη λανθασμένη απεικόνισή του που συνηθίζεται (μιλάω για την γνωστή εικόνα της Αγίας Τριάδας).
Η τελευταία ήταν κάτι που δεν είχα ξαναδεί και μου είναι πολύ χρήσιμη (θέλω πιο σπάνιες) και θα με βοηθούσε αν ήξερες strato σε ποιο ιστορικό γεγονός αναφέρεται (εννοώ ποιο μέρος, ποια χρονολογία, κτλ.)
Σας ευχαριστώ και φυσικά ό,τι περισσότερο ευπρόσδεκτο!
Και πάλι καλώς σας βρήκα!
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Κάτια το Καθολικό της Αθωνικής Μονής Δοχειαρίου είναι μεταβυζαντινό. Ως εκ τούτου είναι ανάλογα τα τοιχογραφικά στρώματα. Το Καθολικό έχει τοιχογραφίες του Τζώρτζη μαθητού του Θεοφάνους(+1559) και φιλοτεχνημένες το 1568 ενώ υπάρχει μεταγενέστερη φάση του 1855.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konstantinoupolitis την Πέμ Φεβ 08, 2007 1:20 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Το ορθό της Μονής απ΄όπου ο παραπάνω "Λίθος" είναι Mileseva και χρονολογείται στα 1220-1228.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

katia έγραψε:
Η τελευταία ήταν κάτι που δεν είχα ξαναδεί και μου είναι πολύ χρήσιμη (θέλω πιο σπάνιες) και θα με βοηθούσε αν ήξερες strato σε ποιο ιστορικό γεγονός αναφέρεται (εννοώ ποιο μέρος, ποια χρονολογία, κτλ.)
Σας ευχαριστώ και φυσικά ό,τι περισσότερο ευπρόσδεκτο!
Και πάλι καλώς σας βρήκα!
το 1400 περιπου στην μονη Δοχειαρειου εγινε επιθεση πειρατων
οι μοναχοι κλειδωθ μεσα και καποιοι γεροντοτεροι πηγανε στο παρεκκλησι των Αρχαγγελων και με δακρυα τους παρακαλουσαν για βοηθεια
και εκει που τους ειχαν κυκλωσει οι πειρατες με κροτο μεγαλο ανοιξε η πυλη της Μονης και αλογο λευκο κι επανω του ενας καβαλαρης κραδαινοντας ξιφος διστομο
πισω του ακολουθουσαν στρατιωτες με λογχες στα χερια
οι πειρατες απο τον τρομο τους ετρεχαν προς την θαλασσα ριχνοντας τον οπλισμο τους στα καλντεριμια της Μονης
στο σημειο που σταματησε η καταδιωξη των πειρατων απο τους Αρχαγγελους στηθηκε προσκυνηταρι [1901] εις αναμνηση του θαυματος
Εικόνα
sakis_
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από sakis_ »

Εικόνα

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

Καλώς τον Κωνσταντίνο!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, φυσικά και το Στράτο. Δε θα ήθελα να την δείξω στο σχολείο και να μην ξέρω να εξηγήσω που αναφέρεται.
Ευχαριστώ το Σάκη για την πολύ όμορφη εικόνα του Αρχαγγέλου και όπως είπα όσες περισσότερες έχετε τόσο το καλύτερο, όχι μόνο για το μάθημά μου αλλά γιατί με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν περισσότερες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”